Skocz do zawartości

Regulator ESC + Silnik szczotkowy Pololu


szurek765

Pomocna odpowiedź

Witam, jestem tu nowy.

Chciałbym zapytać się bardziej zaawansowanych, czy możliwe jest sterowanie silnikami serii Pololu (dostępnymi na Botlandzie) podpinając je do regulatora ESC (link niżej) dla silników szczotkowych? Szukałem na wielu innych forach takiego problemu, lecz nie znalazłem takiego tematu.

http://allegro.pl/regulator-esc-10a-szczotkowy-dwukierunkowy-i6647917779.html

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro silniki są szczotkowe a ten regulator jest właśnie do takich, to będzie pasował. Prądowo także, 10A to całkiem sporo dla malutkich silniczków Pololu.

Pamiętaj jednak, że:

1. Musisz dysponować sygnałem PPM jak dla serwa. Możesz go wyciągnąć bezpośrednio z typowego odbiornika RC lub np. z płytki Arduino.

2. ESC ma swój własny procesor i stanowi pewien stopień wprowadzający opóźnienie. Reakcje silnika podłączonego przez ESC nie będą tak szybkie jak silnika sterowanego wprost mostkiem H z procesorka. Nie da się na tym zrobić np. dobrego i zwinnego Line Followera. Za to czołg czy samochodzik-zabawkę - na pewno.

3. Ten akurat ESC wymaga akumulatora min. LiPol 2S (7.4V). Jeśli planujesz coś bardzo małego napędzanego z jednego ogniwka 1S, to nie pojedzie.

Pochwal się co budujesz.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałem 🙂 Posiadam już aparaturę RC i 6-kanałowy odbiornik i potrzebuję tylko dwóch regulatorów ESC do sterowania pojazdem ze zdjęcia. Skręcanie ma się odbywać na takiej zasadzie, że jedna strona silników kręci się wolniej a druga strona szybciej. Taki pojazd również jest dostępny do kupienie na botlandzie, ale ja postanowiłem zrobić go sam, oszczędzając przy okazji trochę pieniędzy.

https://botland.com.pl/podwozia-robotow/2016-wild-thumper-6wd-chassis-black-dagu-podwozie-6-kolowe-z-napedem-dc.html

DSC_6502.thumb.jpg.1362e23b3abe1f1b801f67bca480ca50.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

OK, z tego regulatora napędzisz wszystkie trzy z jednej strony, nawet w wersji HP. To podwozie jest jednak długie i będzie marnie skręcać w trybie czołgowym. Marnie to znaczy dużo mocy będzie szło na przesuwanie terenowych kół w bok. Trzeba było zrobić szersze, ale krótsze. No ale jakoś przecież zadziała.

Jak podłączysz kanały aparatury? Zwykle lotnicze (widzę taką na drugim planie) mają jeden drążek od gazu i tylko ten nie ma sprężynki centrującej. Będziesz przerabiał mechanikę żeby dostać symetryczne sterowanie po obu stronach? Można też pokombinować z jednym drążkiem korzystając z jego dwóch osi, ale wtedy trzeba przeliczyć sygnały z dwóch kanałów za odbiornikiem - już na pokładzie. Bo wtedy przód-tył jest sumą obu stron (prędkość) a lewo-prawo jest różnicą prędkości czyli promieniem skrętu. Trochę jak w mikserze dla sterolotek w skrzydle delta.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To nie problem że się kółka przesuwają. Nawet w wersji oryginalnej kółka sie tak zachowują

link do filmiku:

Wygodniej byłoby sterować na jednym drążku aparatury. Ale korzystając z dwóch drążków nie będzie chyba dużym problemem żeby ręcznie przesuwać góra-dół żeby dostosować prędkość. Chyba że się da dwoma regulatorami sterować poprzez jeden kanał aparatury (o czym nie wiem).

Link do komentarza
Share on other sites

W jednym kanale nie prześlesz informacji dla dwóch niezależnych napędów - to jasne, ale jeden drążek w aparaturze to przecież dwa kanały: przód-tył to jeden, prawo-lewo to drugi.

deshipu: Mój główny nadajnik którym latam nonstop ma taki konfigurowalny mikser delta, ale na pewno nie każda aparatura taki ma. Mam dwa tanie nadajniki 35MHz (Graupner i cośtam innego), w których jest tylko trim i revers kanałów. Na pewno niektóre nowe, 2.4GHz ale dedykowane do pewnych modeli (np. kupione z jakimś helikopterkiem) nie mają nawet mikserów typowo do heli, bo wszystko jest robione na pokładzie, w jednym zintegrowanym odbiorniko-miksero-regulatorze silnika. Nie ma co gdybać, niech Kolega napisze co ma, a zresztą skoro chce zrobić na dwóch drążkach jak w czołgu, to niech robi.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja posiadam nadajnik Fly Sky CT6B 2,4 GHz + odbiornik R6B.

Jeszcze mam jedno pytanie czy te dwa niezależne ESC muszą być wyposażone w BEC. Na innym forum przeczytałem, że w takim przypadku jedem musi być z BEC-iem a drugi bez.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli z BEC chcesz zasilać odbiornik RC (bo dlaczego by nie?) to zasada jest taka, że nie powinieneś łączyć ze sobą wyjść dwóch BEC. Tak się stanie gdy wtyczki obu regulatorów wetkniesz do jednego odbiornika. Połączą się wtedy masy (brązowe lub czarne) i plusy (czerwone lub pomarańczowe) obu wtyczek. Żeby tak się nie stało, wyciągnij i odizoluj kawałkiem taśmy jeden czerwony przewód z jednej z wtyczek - niech sobie wisi w powietrzu. Nie ucinaj kabelka, bo kiedyś być może wykorzystasz ten ESC do innej konstrukcji, gdzie jego BEC się przyda.

No, ale takie rzeczy to na forach modelarskich bardziej: www.pfmrc.eu

Link do komentarza
Share on other sites

No ale z czegoś przecież musisz zasilać odbiornik 4.5-5V. BEC w ESC to chyba dobry pomysł, nie? Wolisz rzeźbić coś na drutach?

Regulatory silnikowe bez BEC to raczej rzadkość. Chyba tylko jakieś potężne (100A?) z optoizolacją - a wtedy koszt dodatkowego stabilizatora i tak nie ma znaczenia, albo jakaś tania amatorka garażowa - tego bym się bał z oczywistych powodów.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie mam pojęcia "w sam raz" do czego, ale skoro tak uważasz.. Poprzednio pokazywałeś swoje podwozie z trzema silnikami Pololu na stronę i jakieś inne ESC. Wyglądało, że 10A jest OK a teraz wskazujesz 4x potężnieszy i droższy moduł i teraz ten jest "w sam raz"?. To chyba dobrze...

Jak już jesteś na tej półce, to tu masz kilka innych samochodowych:

http://www.rcwroblik.pl/regulatory_obrotow,0.html

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.