Skocz do zawartości

Mechanizm odchylający uchwyt sufitowy


Download-er

Pomocna odpowiedź

Jeśli chcesz to rozwiązać "siłowo" to potrzebujesz ogromnego momentu. Na pewno policzyłeś już, że do utrzymania masy 12kg na ramieniu 1m w poziomie potrzebujesz 12kgm. Biorąc pod uwagę funkcjonalność, to duży czas opuszczania/podnoszenia działa na Twoją korzyść, bo moc silnika maleje. Pewnie wystarczy tu prędkość obrotowa wału wyjściowego rzędu 2-3obr/min. Wtedy 1/4 obrotu to 5-7s. Niestety, gdy weźmiesz dowolny mały silniczek, np taki:

http://allegro.pl/silnik-pm33123000-810k-12vdc-3-obr-min-i6467723673.html

to szybko odkryjesz, że co prawda obroty są OK (3 obr/min), ale jego moment to 10kgcm. Ty potrzebujesz 100 razy więcej... Może poszukaj czegoś używanego na aukcjach:

http://allegro.pl/motoreduktor-24v-przekladnia-katowa-wciagarka-i6672723691.html

http://allegro.pl/motoreduktor-silnik-z-przekladnia-12v-i6669048248.html

choć zwykle mało wtedy wiadomo i zwykle to strzały w ciemno.

Możesz szukać czegoś u profesjonalistów:

http://www.kacperek.com.pl/przekladnie-slimakowe/przekladnie-slimakowe-mr/

bo Ci robią przekładnie z momentem wyjściowym np. 350Nm (czyli 35kgm) i obrotami 7rpm, ale tanie to to nie będzie. A do tego silnik - zwykle AC + falownik.

Ja bym radził pomyśleć nad jakimś wsparciem mechanicznym, żeby silnik nie musiał dźwigać całego tego ramienia. Jeżeli weźmiesz dobrze dobraną sprężynę która będzie w stanie utrzymać monitor na wysięgniku - może nie w poziomie, a np. pod kątem 20-30° to już masz wielokrotnie mniej do podnoszenia. Jak w podnoszonych bramach garażowych. Przyjrzyj się jak tam to robią. Zawiasy do łóżek/tapczanów są takim podobnym, gotowym elementem. Bierzesz dwa - żeby obciążenia zawiasów były symetryczne, między nie montujesz ramię i teraz to już tylko trzeba pokonać siłę sprężyny. Bo dzięki swojej konstrukcji taki zawias ma dwa miejsca "zapadania" się: w pozycji zamkniętej i otwartej. Pomyśl o tym, skoro umożliwia to podnoszenie ciężkiego tapczanu prawie że jednym palcem to i z 12kg monitorem sobie poradzi.

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=p&string=podno%C5%9Bnik+tapczanu

Napęd powinien być samohamowny, żebyś nie musiał trzymać silnika pod prądem gdy całość będzie złożona do poziomu. Z tego powodu chyba nie masz wyjścia: przekładnia ślimakowa lub hamulec elektromagnetyczny na osi silnika.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Pierwszy silnik wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie ukrywam, iż estetyka jest również dla mnie bardzo ważna. Niestety wciąż nie wiem skąd wziąć ten "półksiężyc" (szynę), który połączony z silnikiem sprawi, iż uchwyt będzie się odchylał.

Link do komentarza
Share on other sites

Po co Ci ten półksiężyc? Planujesz samodzielne robienie jeszcze jakichś kół zębatych i przekładni? I dlaczego przyczepiasz napęd do ramienia? Chcesz, żeby silnik był jeszcze obciążony samym sobą? Po co? To nie będzie "silniczek 24V" tylko kawał puca z motoreduktorem ślimakowym. Jak się zamknie w 10kg to będzie sukces. Przymocuj napęd bezpośrednio do sufitu, ramię zawieś na łożyskowanej osi i przenieś moment z wału wyjściowego przekładni na ramię jakimś sprzęgłem lub na sztywno. Staraj się zrobić to jak najprościej. Pomyśl gdzie zamontujesz wyłączniki krańcowe.

Ten pierwszy jest potężny (18kgm), ale trochę szybki. 30rpm podniesie Twój monitor (1/4 obrotu) w 0.5s - to raczej będzie katapulta. Możesz próbować przy zmniejszonym napięciu choć wtedy znacznie spadnie sprawność silnika. Być może przy sporadycznym, krótkim ruchu nie ma to znaczenia. Jakieś sterowanie do tego? Bo 500W przy 24V to ponad 20A prądu.

Może pomyśl nad czymś innym. Jeśli napęd nie będzie musiał generować tak dużych momentów, nie będzie musiał być tak masywny. Czy wchodzi w grę nawijanie cięgna na bęben? Mógłbyś pod sufitem zamontować szpulę ze stalową linką zaczepioną do końca ramienia. Albo siłownik liniowy rozpięty z tyłu między sufitem a monitorem?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Obawiam się, że nie do końca się zrozumieliśmy, gdyż według mnie bieżnia zębata jest niezbędna aby silnik mógł się po niej przesuwać, zmieniają odchylenie uchwytu.

Dodam, iż posiadam w garażu stary Rusyjski silnik (z wbudowaną przekładnią planetarną) Model: МПК-13А-5 2 серия (link do strony z danymi technicznymi) Pomyślałem, że mógłby się nadać, lecz nie jestem pewien czy jest wystarczająco silny, ponieważ jestem zielony w temacie. 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Pewnie tak. Ja z kolei nie rozumiem dlaczego chcesz montować silnik na ramieniu - wtedy jego (spora) masa dokłada się do podnoszonego monitora a przewody elektryczne wciąż pracują mechanicznie. A mógłbyś przymocować napęd wprost do sufitu i wprost na jego osi umieścić ramię z obciążeniem bez żadnych dodatkowych "bieżni zębatych". Wygląda, że chcesz samodzielnie zrobić ostatni stopień przekładni, akurat ten przenoszący największe siły. Wyobrażasz sobie jaki siły będą ścinały zęby tego "księżyca"? Przy 10cm promienia będziesz tam miał 1200N. To wygląda na stalową blachę min. 5mm plus smarowanie tego plus odpowiednie koło zębate osadzone na osi wyjściowej napędu... Ale zrób jak uważasz, bo chyba sprężyny wspierające też do Ciebie nie przemawiają.

Chyba nie dotarła też informacja o samohamowności mechanizmu. Jak chcesz utrzymać tę konstrukcję w poziomie? Przekładnia planetarna da się obrócić "od tyłu" - samym ciężarem ramienia więc w pozycji "złożone" silnik będzie musiał być cały czas pod prądem żeby trzymał ramię. To głupie, nie uważasz? Musisz użyć ślimaka lub innej śruby - te się nie cofają same.

A właśnie, może zadziała zwykły pręt gwintowany zamocowany do napędu umieszczonego wahliwie na suficie za ramieniem, który obracając się będzie "wciągał' nakrętkę umieszczoną na ramieniu? To też jest samohamowne a nie potrzeba takich momentów. Obroty mogą być wyższe i sprawdzi się wiele silniczków z przekładniami dostępnych w handlu. Nie trzeba szukać czegoś na 2rpm/150Nm, z taką śrubą wystarczy o niebo słabsze 500rpm - np. tani zespół napędowy od wkrętarki akumulatorowej 12V.

Link do komentarza
Share on other sites

Kiedyś w jakimś hotelu widziałem rozwiązanie dość ciekawe bo oparte o linkę stalową. Szła ona gdzieś tam w górę i załamywała się tylko na jednym wolnym kole prowadzącym. Sam silnik (chyba mała wciągarka) był schowany gdzieś pod płytą.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.