Skocz do zawartości

Ramię robota


nik1197

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Ciekawy projekt. Planujesz go jakoś rozbudowywać?

Mając fantoma możesz przeprowadzić 'uczenie' robota, to znaczy najpierw zarejestrować jakiś ruch użytkownika, a potem go odtwarzać w pętli na ramieniu.

Link do komentarza
Share on other sites

Powiem szczerze że o tym nie pomyślałem ale bardzo ciekawe. Myślałem zrobić "zjeżdżalnie " dla klocka i żeby robot podnosił go na dole i podawał do góry. A dzięki nauce też jestem w stanie to wwykonać i chyba się tym zainteresuje.

Dzięki za ciekawy pomysł.

Link do komentarza
Share on other sites

Zapisywania śladu całej, np. 10-sekundowej drogi kilku potencjometrów Arduino może nie uciągnąć z powodu ograniczeń RAMu. Ale chyba warto to zrobić jako wprawkę, przy okazji sprawdzając jak często trzeba zapisywać pozycje by ramię nie dostawało drgawek.

W kolejnym kroku można zapamiętywać tylko pewne kluczowe pozycje - można ich wtedy zapamiętać dużo więcej a między nimi pośrednie położenia serw interpolować. Jeżeli już nie odwrotną kinematyką, to nawet każdy węzeł liniowo. Jeśli pozycje kluczowe nie będą zbyt odległe i bardzo "różne", w sumie powinno wyjść nieźle. W razie czego program mógłby umożliwiać wstawianie nowych położeń między te już istniejące lub usuwanie nadmiarowych, które okazały się niepotrzebne.

Arduino dozbrojone jakimiś czujnikami i mające w pamięci (np. w EEPROMie) kilka takich różnych, predefiniowanych sekwencji ruchów oraz algorytm ich wyboru mogłoby robić już całkiem pożyteczne rzeczy.

Bardzo ładnie wykonana konstrukcja, gratuluję 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Fajna konstrukcja 🙂 Samemu jestem w trakcie pracy nad podobnym ramieniem:)

Powiedz mi proszę serwa były 2 stronne czy przerabiałeś samemu?

Napotkałeś jakieś błędy konstrukcyjne przed którymi możesz ostrzec ?🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Serwa były jednostronne ale żeby je przerobić wystarczy odkręcić spod, wywiercic dziurkę 3mm (w moim przypadku ponieważ takie śrubki miałem). Przełożyć śrubke lebkiem do środka mała podkładka łożysko i nakrętka i już mamy serwo dwustronne (nadmiar śrubki obciąć).

Odnosnie błędów to szczególna uwagę zwróć na to by ramiona (plastiki) oraz otwory były jak najrowniejsze ponieważ później ramie może wyjść krzywe tak jak w moim wypadku. Ja się tego pozbylem powiększając krzywe otwory i ręcznie regulując wszystko.

Link do komentarza
Share on other sites

Oki:) serwo wykonane w ten sposób napędzane jest z jednej strony a z 2giej jest element montażowy? dobrze zrozumiałem?

Ja swoje ramie planuję wykonać z aluminium 2mm. Co do uniknięcia nierówności to moja metoda jest taka że dukuję na kartce papieru schemat zrobiony w komputerze. Następnie klejem biurowym przyklejam go do kawałka blachy czy innego materiału i dremelkiem wycinam po obrysie. gotowy element wrzucam do wody i zmywam papier z klejem do czysta:) dzięki temu nie musze nic mierzyć itd podczas wycinania 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Otóż to ! 😃

Bardzo dobry pomysł ja robiłem to ręcznie rysując kształty i robiąc pomiary i to był mój błąd ponieważ jednak 2-3mm różnicy po ściśnięciu śrubkami potrafią skrzywić ramię 😃 Z aluminium mimo że jest troszkę trudniejsze w obróbce to będziesz miał ten plus że można je wyginać i modelować, ja przy plastiku musiałem bardzo uważać żeby nie naprężyć go za bardzo 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, zwykłe łożysko kulkowe przyklejone za pomocą żywicy epoksydowej do podstawki, w wewnetrznej części łożyska znajduje sie krzyżakowe ramię serwa przyklejone również żywicą), które jest na w pojemniku a na górnej części jest drewniany klocek, na którym leży serwo następne 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Tutaj wtrace apropo zapisywania ruchu ramienia

(Wykorzystując moduł czytnika kart sd)

Sądzę że moznaby kolejno pozycje zapisywac na karcie pamięci z przypisaniem pod dana nazwę ustawiana np przez uart lub dołączona klawiaturkę

Później odczytywać te pozycję i odtwarzać w kolejności zapisu

 Przykładowy zapis

Piramida

10

20

30

40

50

60

50

40

30

20

10

#

Gdyby nauczyć program po nazwie wyszukiwać zapis i odtwarzac jego zawartość aż do przerywnika, to dałoby niemalże nieograniczona pamięć ruchów, pozwalającą stworzyć nawet coś w rodzaju automatyki ramienia które w danych sytuacjach wywoływałoby tylko dana sekwencje ruchów 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.