Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #1 – napięcie, prąd, opór i zasilanie


Pomocna odpowiedź

kurs_elektroniki_1_napiecie_prad_opor_zasilanie.thumb.png.d26fc7f4198ba1fce165254b1f6147c0.png

Coraz więcej osób zaczyna traktować elektronikę jako ciekawe zajęcie dodatkowe lub umiejętność, która będzie przydatna w przyszłej pracy. Zacznijmy od poznania podstawowych pojęć oraz zasad, którymi rządzi się świat elektroniki. Pora nareszcie zrozumieć, o co w tym chodzi.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Stokrotka witam na forum 🙂 Nie, nic nie powinno się uszkodzić przy krótkotrwałych pomiarach. Można śmiało eksperymentować, warto jednak dobrze wytrzeć sondy po wykonaniu eksperymentów, aby nic nie zardzewiało 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zaczęło mnie zastanawiać jedno, czy to mnie powinno dziwić że  po wybraniu mierzenia oporu, pokazuje się 1 nawet jeśli trzymam końcówki sondy w ręku co by znaczyło że  opór jest zbyt wysoki by go zmierzyć ale czy to możliwe czy może  mój miernik jest uszkodzony?

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Hej, po pierwsze chciałem bardzo podziękować za bardzo fajny kurs elektroniki dla początkujących. Wygląda na to że znalazłem nowe hobby, zostaw forbot już gotowy i zrobiłem nawet kilka prostych pomiarów i ćwiczeń 🙂 Mam pytanie bo nie wiem czy dobrze rozumiem pojęcia:

Cytując kurs

Cytat

W każdym razie nowa bateria (raczej na pewno) będzie miała ponad 9 V – z czasem wartość ta będzie spadać (po wykonaniu różnych ćwiczeń).

Jeśli napięcie naszej baterii 9V po użytkowaniu spadnie w końcu do - powiedzmy -  ~1.5V to taka bateria staje się bezużyteczną nawet do podłączenia testowo czerwonej diody która ma napięcie przewodzenia ~1.6-2.2V (tabelka w lekcji z diodami)?

~15% baterii jest tak naprawdę buforem z którego nie możemy skorzystać w prostych praktycznych ćwiczeniach? Albo zgłupiałem albo za dużo nad tym myślę 🙂

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

@GandalfTotalBro witam na forum 🙂 Miło słyszeć, że kurs Ci się spodobał. Realnie napięcie na takiej baterii spadnie np. do 7,5 - 8 V. Gdy będzie rozładowana to nie będzie zdolna do tego, aby "dać" z siebie odpowiednią ilość prądu do zasilania jakiegoś urządzenia.

1 godzinę temu, GandalfTotalBro napisał:

~15% baterii jest tak naprawdę buforem z którego nie możemy skorzystać w prostych praktycznych ćwiczeniach? Albo zgłupiałem albo za dużo nad tym myślę 🙂

Tego trochę nie rozumiem. Co dokładnie miałeś na myśli pisząc o 15%?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cytat

W każdym razie nowa bateria (raczej na pewno) będzie miała ponad 9 V – z czasem wartość ta będzie spadać (po wykonaniu różnych ćwiczeń).

@Treker Chodzi tutaj o prawie rozładowaną baterię(Wartość 9V będzie spadać, bateria będzie coraz bardziej rozładowana po ćwiczeniach) - tak jak pisałem powiedzmy do 1.5V. Wtedy jest ona bezużyteczna do zasilenia przykładów z np. z czerwoną diodą. Dobrze to rozumiem?:-)

W moim rozumowaniu odnoszę się do cytatu z kursu

z % chodziło mi o to że ~15% (czy tam 13,5%) - czyli te pozostałe ~1.5V napięcia z prawie wyczerpanej baterii jest bezużyteczne do ćwiczeń z diodą. Wciąż nie wiem czy dobrze to wytłumaczyłem. Jeśli się pogubiliśmy to zostawmy temat:D

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.