Skocz do zawartości

PierwiastekZdwa

Użytkownicy
  • Zawartość

    44
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna

Osiągnięcia użytkownika PierwiastekZdwa

Wynalazca

Wynalazca (6/19)

  • Za 5 postów
  • Za 25 postów
  • To już rok!
  • Młodszy Juror

Odznaki

0

Reputacja

  1. Raz dziennie nie wystarczy, potrzebuję mieć podgląd w dane w miarę na bieżąco. Szczere pole na wsi, nie ma problemu z zasięgiem 2G. Urządzenie obok jest dokładnie tak samo ułomne.
  2. Potrzebuję dostępu do internetu w szczerym polu, stąd pomysł z GSM a w zasadzie GPRS. BLE też chcę używać do komunikacji z urządzeniem będącym kilka metrów dalej.
  3. Tego się właśnie obawiałem, czyli czego bym tam nie wyprawiał to i tak czas na baterii będzie nędzny. 2A to prąd tylko w czasie logowania czy na cały czas bycia w sieci? Jak to jest rozwiązane w telefonach?
  4. Czujnik przecięcia wiązki. Czy jesteście w stanie z doświadczenia mniej więcej określić ile taki układ może pobierać prądu i jaki czas na akumulatorkach jest osiągalny?
  5. Fakt, nie określiłem dokładnie. Czujnik optyczny? Dioda IR i fototranzystor aby wykrywać obecność obiektu.
  6. Właśnie nie chciałem precyzować co oznacza "długi czas" ponieważ nie do końca wiem co jest możliwe do osiągnięcia. Transoptorów chcę zastosować kilka (może 10), będą w miejscu dosyć zaciemnionym, diody IR w odległości ok. 1,5 cm od fototranzystorów, więc tak teoretycznie założyłem, że diody będę mógł zasilać niedużym prądem (10 mA) i korzystając z szybkości procesora, w danej chwili świecić tylko jedną. Do tego najbardziej prądożerna cześć, BLE oraz GSM, jedno i drugie miałoby się uaktywniać np. co pół godziny, wysyłać dane i wracać do stanu uśpienia.
  7. Wydaje mi się, że najlepiej do tego nadadzą się 18650 ze względu na mały rozmiar i dużą pojemność. Do obsługi będzie miał kilka transoptorów i ewentualnie jakieś dodatkowe czujniki np. temperatura. Do tego bezprzewodowa komunikacja, myślałem o zastosowaniu BLE.
  8. Cześć, potrzebuję zaprojektować układ który będzie przez długi czas pracował na zasilaniu z akumulatorków. Jakimi procesorami warto się zainteresować? Fajnie by było gdyby były dosyć łatwo dostępne i tanie. Pozdrawiam
  9. Dziękuję. Ale ciągle nie mogę zrozumieć tej tabelki. Dlaczego możliwości jest aż 4?
  10. Przyznam szczerze, kompletnie tego nie rozumiem. Potrzebuję specjalnego programatora żeby to ustawić?
  11. Cześć, chcę zaprogramować STM32L011L4T6 za pomocą konwertera USB - UART. Zapoznałem się (o ile z moją wiedzą można to tak nazwać) z notami katalogowymi, wiem, że potrzebuję uruchomić tryb programowania pamięci flash, wiem których pinów mam do tego użyć korzystając z UART ale trafiłem na tabelkę na której stanąłem i nie potrafię pójść dalej. Procesor ma wyprowadzony pin Boot0 ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat nBoot1(bit) i nBoot0_SW(bit). Dla przykładu taki STM32F411xx ma w tej tabelce tylko jedną możliwość i ustawia się tylko dwa piny które są ładnie opisane w tabeli z pinami. Mógłbym prosić o pomoc? Pozdrawiam
  12. Witam, bawię się ostatnio z fototranzystorami LIRT3B-940 i diodami IRED na to samo pasmo. Połączyłem je tak aby na wyjście został podany stan wysoki w przypadku gdy wiązka oświetlająca fototranzystor zostanie zasłonięta. Zasilanie 3,3V. Wszędzie na schematach oraz na forach widziałem, że przy fototranzystorach stosowane są rezystory powyżej 10k a u mnie przy takich wartościach zmiana napięcia na wyjściu jest bardzo minimalna. Przy wartości 680R jest wyraźna i można wykryć stan wysoki na wyjściu. Nota katalogowa podaje typowy prąd kolektora tego fototranzystora jako 1,6 mA, więc właściwie w tym momencie mam pustkę w głowie i nie rozumiem jak to wszystko się ma do siebie. Mógłbym prosić o wyjaśnienie jak to jest z tym rezystorem? Pozdrawiam
  13. Bardzo dziękuję za tak rozbudowane odpowiedzi 😉 Na początek chyba jednak zamówię gotowy układ o nazwie "DFRobot Gravity - analogowy czujnik EMG" a dla bezpieczeństwa dodam izolator portu USB (będzie również przydatny gdybym zdecydował się coś zbudować). Powinienem szukać jakiegoś konkretnego modelu tego izolatora? Widziałem, że dostępne w Polsce układy kosztujące np. 135 zł to te same układy, które na aliexpress można kupić za 40 zł 😃
  14. Przyznam szczerze, że nie do końca to rozumiem. Załóżmy, że chciałbym izolować wyjście wzmacniacza z układu w pierwszym poście. Na razie nie rozmyślam nad jakimś optymalnym zasilaniem i powiedzmy, że jest to zasilanie symetryczne z dwóch baterii 9V. Na wyjściu napięcie będzie się zmieniało proporcjonalnie do zmian napięcia mięśni od 0 do 9V (chyba, że źle to rozumiem). Do tego wyjścia podpinam stronę nadawczą transoptora z dobranym rezystorem dla przypadku pojawienia się maksymalnego napięcia. Druga strona transoptora kolektorem podpięta jest do +5V z Arduino, natomiast emiter przez rezystor 10k podłączony jest do masy. Wejście ADC odczytuje napięcie na tym rezystorze. Myślę chociaż trochę poprawnie?
  15. Czyli nawet tych gotowych modułów typu MyoWare nie można być pewnym? Mógłbyś dokładnie napisać jak wygląda zagrożenie? Ja to rozumiem tak, że czy sam zbuduję czy kupię gotowy moduł będzie on zasilany napięciem bezpiecznym pochodzącym z baterii, więc tutaj raczej nie ma problemu pojawienia się czegokolwiek zagrażającemu życiu. Skoro chcę to podłączyć pod Arduino, czyli w łatwy sposób testować, będę podłączony pod komputer przez port USB. Komputer ma bezpośredni kontakt z napięciem sieciowym. Pomiar napięcia między obudową mojego komputera a uziemieniem ma wykluczyć to, że masa komputera ma potencjał którego nie powinna mieć. Ponieważ masy wszystkich układów będą połączone, w przypadku gdy masa komputera posiada jakiś potencjał pojawi się on również na module pomiarowym. Jedna z elektrod na ciele jest elektrodą odniesienia połączona z masą, więc będzie miała bezpośredni kontakt z ciałem i warunkach gdy nie jestem odizolowany od podłoża przez moje ciało popłynie prąd. Izolacja galwaniczna zapewniałaby, że to co jest po stronie komputera tam pozostanie. Jeżeli chodzi o ten temat to pierwsze co mi przyszło do głowy to skorzystanie z optoizolacji. Moje rozumowanie jest poprawne?
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.