Skocz do zawartości

nse

Użytkownicy
  • Zawartość

    70
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

Osiągnięcia użytkownika nse

Wynalazca

Wynalazca (6/19)

  • Za 5 postów
  • Za 25 postów
  • To już 5 lat!
  • To już rok!
  • Młodszy Juror

Odznaki

0

Reputacja

  1. Ja kiedyś wielowątkowość na AVR rozwiązałem za pośrednictwen zadeklarowanego rejestru flagowego sterowanego w przerwaniu z timera1, z flagami 1ms,10ms,100ms,1 ... , potem w pętli głównej podpinałem funkcje które mały być wykonywane w odpowiednich odstępach czasowych. Pozdrawiam i Zdrowego Sylwestra 😉
  2. nse

    Sterowanie kierunkiem silnika BLDC

    To dość proste, tradycyjnie napędza się wózek z dwóch stron obiema rękami i ten sposób sterowania można zostawić sterując silnikami tak by uzupełniały brakującą siłę napędową rąk, przykładowo różnica siły pomiędzy kołem jezdnym, a okręgiem sterującym wynosi załóżmy 100g, wtedy powiedzmy brakującą siłę 9,9kg uzupełnia silnik napędzający koło ..., gdyby ta siła okazała się zbyt wielka to różnica 100g się zmniejszy w taki sposób by proporcja była zachowana pomiędzy ruchem ręki, a ruchem koła ... Różnica obrotów pomiędzy lewym i prawym będzie wyznaczać kierunek ... Wtedy osoba nie jest pozbawiona konieczności zachowania własnego ruchu co pozwala takiej osobie zachować kondycje, a wózek uzupełnia tylko brakujące siły które można odpowiednio skonfigurować pod możliwości operatora wózka ...
  3. nse

    Sterowanie kierunkiem silnika BLDC

    Ciekawe podejście, gdyby pomiędzy te "okręgi" umieścić czujniki siły i tak pozyskaną informacją sterować 2 silniki napędzające lewą i prawą stronę ?
  4. Przykładowo, przy projektowaniu wzmacniaczy ma znaczenie nawet to w którym miejscu dane elementy podpinasz pod masę ..., zależy jak złożony obwód się rozpatruje. Przyjęcie jakiegoś "dogmatu" z prostego obwodu i trzymanie się jego kurczowo przy bardziej złożonych układach, blokuje możliwość ustalenia przyczyn powstawania zjawisk niepożądanych. Trochę zabawnie jest się cofać do obwodów lampek choinkowych, pamiętam kiedyś konstrukcje TV monochromatyczne w których pomijano transformatory i zasilano obwody szeregowo, tam była zabawa przy diagnostyce. 😉
  5. Nie w takim stopniu jak na rezystorze, na diodach zenera też występują te odchyłki, ja tylko zachęcam do zachowania pewnej praktycznej konwencji przy projektach i montażach, dzięki której łatwiej w przyszłości diagnozować uszkodzenia. Na schematach do profesjonalnych urządzeń napięcia testowe są podawane względem masy, a nie przy każdym elemencie podawany spadek napięcia. Oczywiście każdy może robić jak chce to jego twórczy bałagan. 😉
  6. To fakt, ale mierząc do GND. Na wyprowadzeniach elementów jest to samo napięcie (spadek napięcia) niezależnie od kolejności. Z tym pozwolę sobie nie zgodzić, na LED'zie odkłada się stałe napięcie, podobnie jak na diodzie zenera a rezystor ogranicza jedynie prąd płynący w obwodzie, dlatego na rezystorze będzie spadek napięcia zależny od napięcia podanego do obwodu ..., jeśli jeden obwód LED'a będzie podpięty do masy LED'em, a drugi rezystorem to napięcia mierzone względem masy będą różne. Pomiary napięć zwykło się zdejmować względem masy 😉 http://nakarte.fm.interiowo.pl/led/char.gif
  7. nse - na filmie widać, że całość zachowuje się stabilnie i przewidywalnie 🙂 Kończąc, jeszcze raz gratuluję 😃 Ups, tego filmiku niezauwarzyłem 🙁 ..., fajnie że oba silniki kręcą tak samo i robocik nie jedzie po łuku 😉 [ Dodano: 04-09-2017, 17:09 ] Super, Gratulacje 🙂
  8. I słusznie że jesteś z niego dumny, coś oparte na własnej pomysłowości, a nie poskładane z gotowców 🙂 Chyba coś z wydrukiem PCB nie wyszło, ścieżki powinny być z dołu, ale to się zdarza najlepszym 😉 Dlatego ja najpierw drukuje na kartce papieru i sprawdzam czy wszystko pasuje, a potem na PCB do trawienia. 🙂 Te kółka to z czego ? Pochwal się jak działa ? , bo jak widać na nocie http://www.ti.com/lit/ds/symlink/l293.pdf ten scalak jest rozpatrywany zerojedynkowo i trudno przewidzieć jak się zachowa w pewnych stanach nieustalonych które w tym układzie będą powstawać na wejściu ..., może 2 bramki z wejściem Schmitta ten problem rozwiążą ? Czy te serwomechanizmy przerabiałeś tak by pracowały jak silniczki z przekładnią ?
  9. Skoro widać "prostokąty" to z kontrastem powinno być ok, posprawdzaj połączenia omomierzem pin po pinie wyświetlacz <-> procesor i sprawdź czy nie ma gdzieś zwarcia między połączeniami ( czasem przy lutowaniu coś się zleje ), potem zmierz napięcie na pinie kontrastu i się pochwal co osiągnąłeś ? Ps. Zrób zdjęcie tego wyświetlacza razem z podłączeniami i wstaw kawałek kodu gdzie jest on konfigurowany 😉
  10. Niby elektrycznie to nie ma znaczenia, jednak przy większych projektach gdzie takich ledów jest więcej to warto przyjąć w projekcie pewną konwencje, czyli Ledy katodami podpinać do masy, bo potem ułatwia to projektowanie PCB, montarz i diagnostykę. 😉 Jestem przekonany żeby lepiej ksztaucić pewne nawyki od samego początku nauki. 🙂
  11. nse

    Tester okablowania LAN RJ45

    Wacpan czytasz mi w myslach 🙂)))))) Pozdrawiam 😉
  12. nse

    Tester okablowania LAN RJ45

    Ten przetwornik zamienia wartość binarną na skokową wartość analogową, wystarczy śledzić czy jest prawidłowy przyrost tej wartości względem wartości binarnej, w ten sposób można wyłapać oprócz przerw w kablach niewłaściwą kolejność połączeń, Tester można wykonać na ATmedze zadającej wartość binarną i odczytującej wartość analogową ... 🙂 Przetwornik podłącza się do końca kabla, a na drugim odczytuje wartości ...
  13. nse

    Tester okablowania LAN RJ45

    Ciekawe, a co powiesz na taką ideę ? https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:R2r_2.png
  14. nse

    Częstotliwość prądu stałego?

    thequeash, Prawdopodobnie chodzi Ci o częstotliwość tętnień na trakcjach ? https://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C4%85d_t%C4%99tni%C4%85cy http://www.elhand.pl/pub/Image/Poradnik_tech/Schematy/prostownik_dwukierunkowy_szesciopulsowy.png
  15. Chyba udało mi się rozwiązać problem implementując funkcje która to załatwia na wstępnych testach analizatorem mam zwłokę mieszczącą się w 1ms, zobaczę co się będzie działo jak kod się rozbuduje ? Czy jest jakiś fajny debugger, by można śledzić krok po kroku co się dzieje w procesorze pod Linuksem ?
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.