Skocz do zawartości

nif

Użytkownicy
  • Zawartość

    16
  • Rejestracja

  • Ostatnio

  • Wygrane dni

    1

nif zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 13 maja 2012.

Treści użytkownika nif zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Moje zainteresowania:
    elektronika, żeglarstwo, programowanie

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

Osiągnięcia użytkownika nif

Starszy odkrywca

Starszy odkrywca (5/19)

  • Regularny bywalec
  • Za 5 postów
  • Młodszy Juror
  • To już rok!
  • To już 5 lat!

Odznaki

4

Reputacja

  1. Możesz rozważyć powiększenie pól lutowniczych. piotreks-89 podpowiedział jak to łatwo zrobić. Wchodzisz w Edit -> Design rules... -> Restring. Można tam zmienić wartości Min w Pads. No chyba, że masz odpowiednio małe wiertła.
  2. Ok. A czy mogę zapytać dlaczego dajesz taką pojemność?
  3. Mam pytania odnośnie przetwornicy. To ST1S10PHR, tak? Z czego wynikają lub jakie mają przeznaczenie te dwa kondensatory 330uF? I co będzie zasilane przetwornicą? Logika czy silniki?
  4. nif

    Lizard 2

    Nie wiedziałem co mam rozumieć pod tym pojęciem. Doczytałem definicję a w połączeniu z Waszymi podpowiedziami już wszystko jasne. Dzięki :->
  5. nif

    Lizard 2

    Czy mógłbyś powiedzieć coś więcej o pętli sprzężenia zwrotnego? Czym to się charakteryzuje?
  6. Tylko że na L293d jest duży spadek napięcia. Ale z drugiej strony te silniki są na 6V. Przy zastosowanym akumulatorze nie będą tak przeciążone. Choć nie wiem czy tak często będzie 100% wypełnienie na PWMie.
  7. nif

    Autonom-1

    Ja sobie przyswajałem wiedzę tak z tej strony: http://www.inpharmix.com/jps/PID_Controller_For_Lego_Mindstorms_Robots.html To też nie jest w C, ale idea na początek dobrze opisana moim zdaniem.
  8. nif

    Autonom-1

    Dzięki 🙂 Popracuję jeszcze nad tym robotem. Przywrócę mu wysunięte czujniki i postaram się zwiększyć szybkość. Nie mogę tego tak zostawić 😋
  9. Witam, chciałbym zaprezentować Wam moją pierwszą konstrukcję: line followera o nazwie Autonom-1. Cel Celem projektu było zapoznanie się tematami natury elektroniczno-mechanicznymi podczas budowy robota. W głównej mierze miałobyć to poznanie mikrokontrolera, jego peryferiów oraz jego oprogramowanie. Jednak doświadczenia przy tworzeniu Autonoma-1 przerosły moje oczekiwania In plus naturalnie. Wnętrzności Robotem steruje popularny mikrokontroler atmega8 zasilany dwucelowym akulatorem li-pol redoxa 1300mAh poprzez stabilizator LM7805 (straszna grzałka ). Silniki HL149 , zasilane są bezpośrednio z akumulatora i sterowane poprzez mostek H oparty o kostkę L293D. Koła, tanie noname'y z modelarskiego, mają średnicę 62mm i jak na razie sprawdzają się przyzwoicie. Czujniki linii to 8 sztuk TCRT5000 w tandemie z komparatorami LM339N. Wsad napisałem w C. Logika sterowania silnikami to sam człon P. Na chwilę obecną nie byłem w stanie zmusić reszty do sensownego działania. Uruchomienie Pierwsze uruchomienie nie nastręczyło wielkich problemów. Przygotowałem prostą trasę i poszło: Przygotowałem więc bardziej skomplikowaną trasę i zaczęły się schody. Musiałem więc "nauczyć" robota jak radzić sobie z zakrętami 90st. albo szukać linii jak wypadnie z toru. Jako, że nowa trasa jest jest bardzo ciasna (w stosunku do rozstawu kół robota - ok. 17cm) uroiłem sobie, że pomoże skrócenie robota. To był błąd (nie dość, że lepiej nie jedzie, to wygląda gorzej 😕 ). Oto moja testowa trasa: Wnioski - Konstrukcja z pewnością jest w stanie jeździć szybciej. Muszę popracować nad programem, - Skrócenie robota nie było dobrym pomysłem, - Silniki są bardzo ciężkie, co utrudnia walkę z bezwładnością robota, - Jak na początek, przygotowałem zbyt ciasną trasę przygody z LFami. Autonom-1 to prosta konstrukcja. Nauczyła mnie wiele z tego co planowałem się dowiedzieć jak i tego czego się nie spodziewałem (pierwszy dwustronny termotransfer czy pierwsze SMD). Przyjemnie spędzając czas nauczyłem się wiele ciekawych i przydatnych rzeczy. 😎 peace! __________ Komentarz dodany przez: Treker Temat przeniosłem z konstrukcji początkujących. Poprawiłem sztuczne łamanie wierszy.
  10. Zmontowałem ostatnie płytki :-> Połączone moduły, bez silników, wyglądają tak: Obecnie pracuję nad podwoziem i kołami, ale to już nie tematyka tego podforum 😉 PS. przy wierceniu otworów montażowych przekonałem się na "własnej płytce" co znaczy tępe wiertło. Dość powiedzieć: ostre wiertło = estetyczny otwór 😃
  11. Nie sprawy. Poniżej kilka zdjęć. Ostrzegam, że widok moich lutów zastrzegam tylko dla twardzieli o wyjątkowo mocnych nerwach 😋 Dodam, że nie jest to kwestia, że zrobiłem na "odwal się". Myślę, że po prostu zabrakło mi doświadczenia przy tych małych polach lutowniczych i grubym grocie transformatorówki. Na ostatnim zdjęciu zrobiłem zbliżenie, aby unaocznić dlaczego będę zwracał większą uwagę na pola lutownicze. Praca w takich miejscach to koszmarek. A tymczasem smażę dalej...
  12. piotreks-89, przy nawiercaniu i podczas lutowania przekonałem się na własnej skórze jak trafna była Twoja uwaga odnośnie pól lutowniczych i przelotek. Przy kolejnych płytkach koniecznie muszę to zmienić.
  13. Dzięki za pomoc 😃 Myślę, że projekty płytek są lesze niż na początku. Zabieram się za przygotowanie ich w realu.
  14. Faktycznie bez sensu, że zastąpiłem obrazki. Na szczęście moja podświadoma przezorność zabroniła mi nadpisywać projekty i bez problemów wszystko przywróciłem. Teraz widać co i jak. Co do meritum: Mikrokontroler Myślę, że 8bit starczy, ale skoro może być lepiej, to czemu nie? Płytkę z powodzeniem będę mógł wykorzystać w innych układach, wolę więc mieć możliwość wykorzystania pełnych 10bitów. Początkowo chciałem ścieżkę VCC poprowadzić dokoła PORTuC, bez przebijania się na górę, ale czy to coś da? Też będzie blisko. Wykoncypowałem w końcu to: Mostek H Przeoczyłem to połączenie 😳 Problem załatwiłem brzydko: przebiłem się górą po prostu 😕 . Linię VCC2 pogrubiłem (ale nie aż tak bardzo, bo mi kondensator się nie mieści), ale może solidne cynowanie załatwi sprawę? Czyjniki linii Czy to oznacza, że bez diody, będzie to "normalne" podciągnięcie? Może jest tutaj jakaś dobra praktyka? Wrzucony przeze mnie wycinek programu to makieta. Chciałem za pomocą przykładu sprawdzić czy dobrze rozumiem o co chodzi. Na prawdziwy program daję sobie jeszcze czas 😅 PS. Zamieszczone moduły pozostaną póki co na jednostronnym laminacie, ale następne płytki będą już dwustronne. Kłują mnie w oczy te zwory 😖
  15. Dzięki za wskazówki. Wziąłem je na warsztat i oto co powstało: Zasilanie Przyjmuję to za dobrą monetę 😃 Mikrokontroler Na PCB zaszły zmiany. Wyrzuciłem cienkie ścieżki a napięcie poszło górą. Teraz jednak ogarnęły mnie wątpliwości: czy w zaproponowanej postaci nie odbije się to na sygnałach PORTuD i ADC? Co do schematu to przyznam otwarcie, że większość informacji czerpałem z Twojej strony, jednocześnie starając się posiłkować datasheetem. BTW wpadam tam często, kawał solidnej roboty 😉 Mostek H Przerobiłem schemat i projekt płytki zgodnie ze wskazówkami. Pojemności kondensatorów magazynujących myślę, że będę próbował zbadać empirycznie (oscyloskopu nie mam niestety, karta dzwiękowa w laptopie nie wchodzi w grę). Na wstępie daję 100uF. Najpierw elektrolityczne potem obadam tantalowe. Czujniki linii Zmieniłem projekt płytki wg sugestii, z tym, że R1 obróciłem o 180 stopni bo nie chciał się zmieścić między ścieżkami. Jeśli chodzi o schemat to prawdę powiedziawszy myślałem, że właśnie korzystam z rezystorów podciągających (R10-R13 w szeregu z LEDami). W programie, w skrócie, wygląda to tak: DDRC &= ~(1<<SENSOR1); // wejscie PORTC &= ~(1<<SENSOR1); // bez podciagania while (1) { if (!(SENSOR1_PIN & (1<<SENSOR1))) { // Sygnal } if (SENSOR1_PIN & (1<<SENSOR1)) { // Brak sygnalu } } Łatwo jednak dopuszczam możliwość pomyłki. Jeśli tak jest to bardzo chcę poznać prawdę 😃 Masy tworzące zamknięte obwody rozdzieliłem. Wszystkie zmienione projekty podmieniłem w pierwszym poście. [ten nierozsądny ruch już odkręciłem, do pierwszego posta trafiły oryginalne obrazki a do niniejszego poprawione wersje - nif, 15.03.2012] Jak to się prezentuje teraz? :->
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.