Skocz do zawartości

mati3594

Użytkownicy
  • Zawartość

    8
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Olsztyn
  • Zawód
    Mechatronik
  • Moje zainteresowania:
    Akwarystyka, kolarstwo, gitara

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

Osiągnięcia użytkownika mati3594

Młodszy odkrywca

Młodszy odkrywca (3/19)

  • Za 5 postów
  • To już rok!
  • Młodszy Juror

Odznaki

0

Reputacja

  1. Dokładnie z DUE korzystam, właśnie tej opcji potrzebowałem, dzięki 🙂
  2. Serdeczne dzięki za odpowiedź 🙂 W takim razie - póki co zawieszam strojenie układu do momentu, kiedy całą część mechaniczną będę miał już poskładaną. Tak naprawdę dopiero wtedy będę mógł zbadać inercję całego układu i dobrać odpowiednie parametry. Zapewne będzie tak jak mówisz, czyli stanie na zrobieniu regulatora, który wraz ze spadkiem różnicy między wartością zadaną, a aktualną, będzie stopniowo zmniejszał prędkość obrotową. Niemniej przypuszczam, że jeszcze wiele niespodzianek mnie czeka 🙂 Podjąłem się dość rozległego projektu, a ponieważ w programowaniu tak naprawdę dopiero raczkuję, chwila minie zanim dam znać, jak rozwiązałem problem 🙂
  3. Fakt, na silniku mam założoną przekładnię redukcyjną. Spróbowałem różnych konfiguracji, faktycznie "na zwarciu" wał wyhamowuje szybciej, ale jego bezwładność wciąż jest dla mnie zbyt duża. Rozumiem, że - w związku z poprzednią odpowiedzą - od hamowania metodą uruchomienia przeciwnego kierunku obrotów nie powinienem zrobić krzywdy układowi? Będzie to trochę trudniejsze do dostrojenia, ale powinno ostatecznie dać zamierzony efekt: docelowo na wale ma być założona rolka, która będzie odwijać przewód na określoną długość. Stąd, po zliczeniu odpowiedniej liczby impulsów z enkodera, potrzebuję nagłego zatrzymania wału.
  4. Zabrakło słówka o wyłączeniu zezwolenia na przerwania 🙂 A zatem chciałbym bardzo konkretnie zapytać: czy jest możliwe w arduino wyłączenie zezwolenia na przerwanie od konkretnego externala? Znalazłem niestety tylko komendę globalnego wyłączenia zezwolenia na przerwanie, a nie o to mi chodzi (mam 3 enkodery, z czego jeden ma być odczytywany cały czas, a 2 pozostałe przez część programu mają nie wprowadzać żadnej reakcji).
  5. Ja podałem sygnał PWM na EN, a inputami steruję kierunkiem. Próbowałem różnych konfiguracji z tym samym stanem na inputach i różnym wypełnieniem EN, natomiast za każdym razem nie dało to efektu nagłego zatrzymania. Może powinienem jakoś rozładować energię, którą silnik oddaje przy wyhamowywaniu?
  6. Cześć! Chciałbym zapytać o kwestię hamowania silnika przy użyciu mostka L293D. Otóż z opisu wynika, że podanie dwóch stanów wysokich na wejścia ustawiające kierunek, powinno doprowadzić do zahamowania silnika. No i faktycznie, silnik się zatrzymuje, ale płynnie wytracając swoją bezwładność. Rozumiem, że z tego wynika, że mostek ten nie pozwala na pracę silnika "na zwarciu"? Niestety, ja potrzebuję nagłego zatrzymywania silnika, w związku z czym na razie radzę sobie poprzez uruchamianie na ułamek sekundy przeciwnych obrotów, niemniej przypuszczam że ta metoda doprowadzi do szybkiego spalenia mostka.
  7. Dzięki za szybką odpowiedź. Niestety, działam na tych samych elementach, które wyszczególnione są w kursie, na tym samym napięciu. Jedyną różnicą jest display, przy czym dobrałem inny o dokładnie tych samych parametrach (LSD052AUE-102). Jednakże wyświetlacz jest, można powiedzieć, "na końcu" całego układu, nie powinien on wpływać na jego działanie (w szczególności biorąc pod uwagę podobne obciążenie prądowe). Co do poprawności montażu układu również nie mam wątpliwości - składałem go kilkukrotnie, za każdym razem z tym samym efektem. Osobiście przypuszczam, że być może sterownik jest uszkodzony. Zapytałem natomiast, bo liczyłem po cichu, że być może ktoś spotkał się już z podobną reakcją układu.
  8. Cześć! U mnie wystąpił taki problem: zrobiłem wszystko dokładnie według powyższej instrukcji (sprawdzając wszystko kilkukrotnie) i jedyny efekt, jaki uzyskuję, to wyświetlające się "zero", bez żadnej reakcji na jakiekolwiek bodźce. Jaka może być tego przyczyna?
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.