Skocz do zawartości

Kozi

Użytkownicy
  • Zawartość

    14
  • Rejestracja

  • Ostatnio

  • Wygrane dni

    1

Kozi zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 13 maja 2016.

Treści użytkownika Kozi zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

Osiągnięcia użytkownika Kozi

Starszy odkrywca

Starszy odkrywca (5/19)

  • Za 5 postów
  • To już rok!
  • To już 5 lat!
  • Młodszy Juror

Odznaki

4

Reputacja

  1. Serdecznie dziękuje za świetnie przygotowany kurs 🙂. Poniżej filmik podsumowujący moje dokonania. Z niecierpliwością czekam na rozszerzenia zestawu (w szczególności na promienie śmierci i silniki odrzutowe 😉 ) Mój robot niestety przy zaprogramowanej jeździe prosto, w rzeczywistości jeździ po dość sporym łuku - najbardziej to było dla mnie widoczne przy Linefollowerze. Drugiego dnia po otrzymaniu zestawu przez przypadek przy ściąganiu rozwaliłem mocowanie jednego koła 🙁 /pękło/ - trzyma się teraz na super glue.
  2. Tak to wygląda - dwie wersje Arduino IDE, po lewej 1.6.5 - błąd kompilacji, po prawej 1.8.3 - kompilacja poprawna. Po dodaniu #include <Wire.h> do kodu wpisanego w Arduino 1.6.5 program kompiluje się poprawnie. Program kompiluje dla Arduino UNO
  3. Treker, Dziękuje za odpowiedź. Próbowałem już wcześniej - zgodnie z odcinkiem 8 tego kursu, błąd wyskakuje jednak ten sam Po wgraniu biblioteki oczywiście na nowo otwieram kompilator arduino. In file included from sketch_jul04i.ino:1:0: C:\Users\Igor\Documents\Arduino\libraries\Adafruit-MCP23008-library-master/Adafruit_MCP23008.h:20:20: fatal error: Wire.h: No such file or directory #include <Wire.h> ^ compilation terminated. Błąd kompilacji. Podczas instalacji biblioteki do obsługi TSOP2236 nie napotkałem żadnych trudności. Pragnę dodać jeszcze, że próbowałem też nazwy folderu zawierającego biblioteke z domyślnego Adafruit-MCP23008-library-master na Adafruit_MCP23008 - w opisie do biblioteki jest taka sugestia. Jednak to też nie pomaga. **ROZWIĄZANIE** - Mam gagatka 🙂 Moja wcześniejsza wersja arduino IDE to było 1.6.5. Zaktualizowałem do 1.8.3 i program skompilował się poprawnie.
  4. Ma ktoś problem z dodaniem biblioteki do ekspandera? Postępuje zgodnie z informacjami w artykule i niestety wyskakuje mi błąd: In file included from sketch_jul04d.ino:5:0: C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\Adafruit_MCP23008/Adafruit_MCP23008.h:20:20: fatal error: Wire.h: No such file or directory #include <Wire.h> ^ compilation terminated. Błąd kompilacji. Tak jakby w ogóle nie widział tej dodanej przeze mnie biblioteki
  5. Czy na pewno 🙂? Opóźnienie 8.5 sekundy nie miało nic wspólnego z czasem trwania tego "rozpędu i hamowania". W wersji programu, którą wkleiłeś robot rozpędzał się i hamował. Następnie przez 8.5 sekundy jechał z prędkością Vmin, a później wyłączał silniki na 1 sekundę. Reasumując to dłuższe opóźnienie nie powinno mieć wpływu na samo rozpędzanie i hamowanie robota. Ojej!! Ależ oczywiście!! Z godzinę się zastanawiałem o co Ci chodzi. Dopiero teraz załapałem, że ten wycinek kodu (cały wkleiłem we wcześniejszym poście): void loop() { RightMotorAcceleration(PWM_MIN, PWM_MAX); delay(8500); } to oznacza: 1. Rozpędź się do PWM_MAX 2. Wyhamuj do PWM_MIN 3. Trwaj w tym stanie (minimalnej prędkości) przez 8,5 sekundy. Wcześniej to rozumiałem: Rozpędzaj się i hamuj PRZEZ 8.5 sekundy Dzięki za pomoc.
  6. Dzień dobry Treker, dziękuje za pomoc. Jestem gapa i ustawiłem za krótki czas (dałem tylko 8.5 sekundy) żeby robot się rozpędził, przyhamował i znowu się rozpędził. Po usunięciu funkcji StopMotors (czyli robot cały czas działał w funkcji RightMotorAcceleration) wszystko działa poprawnie. Głupio mi teraz 😋
  7. Totalnie nie rozumiem, czemu w poniższym kodzie mój robot płynnie się rozpędza, płynnie hamuje po czym ponownie się nie rozpędza 🙁. Raz się rozpędzi, raz przyhamuje po czym cały czas działa na najniższych ustawionych obrotach /*Płynny rozruch i hamowanie jednego z silników robota poprzez PWM Oznaczenia: L (left) – lewy, R (right) – prawy, DIR (direction) – kierunek, PWM – pin, na który podajemy sygnał PWM ustawiający prędkość danego silnika 1. Obrót w prawo - płynne rozpędzanie 2. Obrót w lewo - płynne rozpędzanie*/ #define PWM_MAX 165 //ustalenie maksymalnego wypełnienia sygnału podawanego na silniki #define PWM_MIN 110 //ustalenie minimalnego wypełnienia sygnąłu podawanego na silniki // przypisanie pinów dla lewego silnika #define L_PWM 5 #define L_DIR 4 //przypisanie pinów dla prawego silnika #define R_PWM 6 #define R_DIR 9 void setup() { //zdefiniowanie pinów //konfiguracja pinów mostka H pinMode(L_PWM, OUTPUT); pinMode(L_DIR, OUTPUT); //lewy silnik pinMode(R_PWM, OUTPUT); pinMode(R_DIR, OUTPUT); //prawy silnik } void loop() { RightMotorAcceleration(PWM_MIN, PWM_MAX); delay(8500); stopMotors(); delay(1000); } //FUNKCJA STERUJĄCA ROZPĘDZANIEM PRAWEGO SILNIKA void RightMotorAcceleration (int przyspieszanie, int zwalnianie) { //tworzę funkcję do obsługi silnika prawego for (przyspieszanie = PWM_MIN; przyspieszanie < PWM_MAX; przyspieszanie++) { //przyspieszanie silnika digitalWrite(L_DIR, 0); //ustaw kierunek jazdy na "do przodu", 0 - do przodu, 1 - do tyłu, zgodnie z tabelą prawdy mostka H analogWrite(L_PWM, przyspieszanie); //ustaw wypełnienie sygnału na wartość przyspieszenie delay(100); } for (zwalnianie = PWM_MAX; zwalnianie > PWM_MIN; zwalnianie--) { //zwalnianie silnika digitalWrite(L_DIR, 0); //ustaw kierunek jazdy na "do przodu", 0 - do przodu, 1 - do tyłu, zgodnie z tabelą prawdy mostka H analogWrite(L_PWM, zwalnianie); //ustaw wypełnienie sygnału na wartość przyspieszenie delay(100); } } //FUNKCJA ZATRZYMUJĄCA ROBOTA void stopMotors() { analogWrite(L_PWM, 0); //ustaw wypełnienie sygnału na 0 - czyli stop lewego silnika analogWrite(R_PWM, 0); //ustaw wypełnienie sygnału na 0 - czyli stop prawego silnika }
  8. Cześć, Mam problem ze złożeniem schematu. Z niewiadomych dla mnie przyczyn, rezystor 100 ohm totalnie się grzeje, zaś układ nie działa. Będę wdzięczny za porady w odnalezieniu błędu.
  9. Wszystko działa jak należy 🙂 Dzięki za kolejny odcinek kursu.
  10. Kozi

    Błąd przy pierwszej kompilacji

    Miałem ten sam błąd. Jest to najprawdopodobniej błąd kompliatora, rozwiązaniem jest instalacja i użycie Arduino 1.0.6 lub skopiowanie pliku ld z Arduino 1.0.6 (C:\Program Files\Arduino\hardware\tools\avr\avr\bin) i podmienienie go w wersji 1.6.8 lub nowszej - taką informację znalazłem na jednym z forów. Ja po instalacji Arduino 1.0.6. znalazłem błąd w kodzie (void Setup zamiast void setup), poprawa pomogła. Post piszę dla potomnych, którzy szukali by rozwiązania 😃
  11. Treker, miałeś racje, winnym był zły lut, poprawiłem go 🙂
  12. Treker, nie będę się upierał, mogła to być wina złych lutów. Być może przez przypadek ścieżkę rozwaliłem przy obcinaniu? Rozlutuje to jak będę w domu i sprawdzę ścieżkę 🙂.
  13. Treker, w jednym miejscu ścieżka nie wiedzieć czemu nie przewodziła (pomiędzy LED5 a R23), połączyłem te dwa wyprowadzania cyną i wszystko hula. Nie działała mi LED5 więc zacząłem po kolei sprawdzać ciągłość, w miejscu zaznaczonym na obrazku nie było przewodzenia.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.