Skocz do zawartości

klimek13

Użytkownicy
  • Zawartość

    20
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna

Osiągnięcia użytkownika klimek13

Starszy odkrywca

Starszy odkrywca (5/19)

  • Za 5 postów
  • To już rok!

Odznaki

0

Reputacja

  1. klimek13

    Rolety i arduino

    To tylko błąd na schemacie, bo robilem go głównie po to żeby zaprojektować płytkę PCB. A czy tam bedzie 8 czy 16 nie robi mi różnicy. Oczywiście wlutowałem 16 MHz.
  2. klimek13

    Rolety i arduino

    Ja jak to wszystko posprawdzam i nic nie wskuram to dalej cie będę męczył i pytał. To już nie chodzi nawet o to ze nie dziala jak powinno. Bo ja spokojnie mogę te rolety opuscic oddzielnie, mi sie nie spieszy. Tylko ja mam taki glupi charakter że jak cos nie dziala zgodnie z zamyslem i nie wiem czemu jest tak a nie inaczej to musze za wszelką cene sie tego dowiedzieć. Dopiero sie ucze elektroniki i programowania dlatego tym bardziej jestem dociekliwy. Nie mam zbytnio kogo zapytać wsrod znajomych bo nikt sie nie interesuje takimi rzeczami i musze was tutaj męczyć 😃 Dzięki jeszcze raz poświęcony czas i pomoc.
  3. klimek13

    Rolety i arduino

    No z tym mozesz miec rację. Spróbuję wyjąć atmege z podstawki. Włożyć ją z powrotem do arduino i kabelkami podłączyć wszystkie potrzebne piny. Wtedy bedzie miala oddzielne zasilanie. Z tymi krancowkami tez dobry pomysł. Sprobuje to wszystko posprawdzac. Dzieki wielkie. Mam przynajmniej jakis punkt zaczepienia bo juz zgłupiałem porządnie.
  4. klimek13

    Rolety i arduino

    Program wysyła cyfrę tylko raz. Ale dzięki za rady. Spróbuję to posprawdzać w najblizszym czasie bo akurat dzisiaj wyjechalem i nie mam tego przy sobie ale jak wroce do domu to biore sie za sprawdzanie. Jeszcze tylko zapytam, no bo np te zaklocenia typu "inny znak" mogę wyeliminowac jakos programowo np zamieniajac te else na warunek albo wgl jakos inaczej sformułować program. Ale jak pozbyć się zakłóceń z krancowki. I w dalszym ciagu nie rozumiem jak to zakłócenie z krancowki by moglo powstać. Przeciez zasilanie silników jesy odseparowane od zasilania atmegi. A krancowki sa podlaczone do mikrokontrolera. [ Dodano: 12-03-2018, 23:50 ] Mimo wszystko odrzucilbym opcję z wysylalem blednych przypadkowych znaków bo skoro daną cyfre wysylam tylko raz to gdyby pojawily sie zaklocenia w trakcie ruszania silnika to juz wiecej ta cyfra nie jest wysylana i oba silniki by sie zatrzymały. Jedynie z tą krancowką jakos by sie przydalo sprawdzic i ten mostek sprawdze chociaż tez mysle ze on spokojnie daje radę.
  5. klimek13

    Rolety i arduino

    Nie wiem za bardzo jak mam to zrobic z tymi dwoma kabelkami? Mógłbyś to jakoś bardziej wyjaśnić? Co masz na mysli mówiąc błędny sygnał od krancowki? Tez nie bardzo rozumiem. Ten falszywy znak to raczej odpada ale postaram sie sprawdzić. Tylko dlaczego ten falszywy znak nie jest wysylany gdy silniki są odłączone? Dziwne to wszystko. Jeszcze sie z czymś takim nie spotkałem.
  6. klimek13

    Rolety i arduino

    Nic innego poza cyfra nie jest wysyłane. [ Dodano: 12-03-2018, 22:33 ] Gdybym zastapil warunkiem to by zadzialala krancowka z tego co mi sie wydaje. Dlaczego by nie zadziałała? Tylko nie bardzo rozumiem zwiazku bo skoro na odlaczonych silnikach dziala wszystko to przy obciążeniu program się nie zmienia przecież.
  7. klimek13

    Rolety i arduino

    No to załóżmy ze pobiera przy rozruchu ten jeden amper. W nocie katalogowej mostka jest info że wytrzymuje chwilowy prąd 1.2 ampera. No ale załóżmy że nie wytrzymuje tyle, to nie powinien sie spalić mostek? Jaki to może miec wpływ na to czy mikrokontroler daje sygnal czy nie? Byc może masz racje ale chciałbym to zrozumieć. Bo dalej nie widze związku tych faktów. [ Dodano: 12-03-2018, 22:11 ] Tzn mierzylem prad i oba pobierają praktycznie tyle samo. Napiecie w trakcie pracy jednego silnika jest 6.2 V bo na mostku jest spadek. No to ok. Przykladowo mostek nie wyrabia i jest na nim taki spadek napiecia że drugi silnik sie zatrzymuje. Tylko dlaczego gdy uruchamiam je w innej kolejności to działa. Mało tego, sprawdzałem napięcie na wyjsciu z atmegi gdzie wychodzi sygnał do mostka i właśnie gdy uruchamiam silnik drugi to na pinie gdzie jest sygnal pierwszego silnika z 5V robi sie 0V. Tego nie mogę zrozumiec. Bo to ze mostek moze nie wyrabiac to daloby sie wytlumaczyc.
  8. klimek13

    Rolety i arduino

    Mierzylem prąd i podczas opuszczania rolety serwo pobiera okolo 170 mA zaś przy podnoszeniu gdy ma ciężej okolo 200 mA z małym hakiem. Dodam że akurat przy podnoszeniu obu na raz częściej działa ta opcja niz przy opuszczaniu. Poza tym przeciez gdyby atmega sie resetowala przez spadki napiec to oba silniczki by sie zatrzymały.
  9. klimek13

    Rolety i arduino

    Może te wszystkie elementy umiescilem zbyt blisko siebie na płytce i są jakies zakłócenia. Bo nie wspomnialem o tym ale cały sterownik jest na plytce pcb. Wytrawilem, polutowalem i myślałem że bedzie spoko. Szkoda że nie sprawdzilem tej sprawy z dwoma roletami jednocześnie jak jeszcze miałem caly uklad na płytce stykowej. Sprawdzalem wszystkie ścieżki i zwarcia nie ma. Wszedzie na każdym pinie jest napięcie takie jakie powinno byc w danej chwili. Juz zgłupiałem w tej chwili. Dodam jeszcze że ten stabilizator na 5v bardzo się grzeje mimo że płynący przez niego prąd jest raczej niewielki bo zasila on tylko modul bluetooth, atmege i sterownik silnika a te elementy nie pobierają duzo prądu. [ Dodano: 12-03-2018, 21:50 ] Serwo cos pokroju tego z drugiego przykładu. Tak przez mostek bo wywalilem tą płytkę ze środka i przylutowałem przewody. Teraz serwo pracuje jak zwykly silnik.
  10. klimek13

    Rolety i arduino

    Silniczki to zwykłe serwa pelnoobrotowe 360 stopni. Układ zasilany jest zasilaczem 12v o wydajności do 3A.
  11. klimek13

    Rolety i arduino

    Oto schemat. Wydaje mi sie że powinno byc widac wszystko. __________ Komentarz dodany przez: Treker
  12. klimek13

    Rolety i arduino

    Ale modul bluetooth, sterownik silnika i atmege mam podłączoną pod stabilizator 5V. Zasilanie silnikow mam z oddzielnego stabilizatora 8V wiec to na nim bedzie spadek raczej. Przy zasilaniu atmegi i kazdym innym zasilaniu mam kondensatory który wydaje sie powinny filtrować tego typu spadki napięć. Poza tym gdyby atmega sie zrestartowala to nie wiem czy dalej by ta druga roleta sie opuszczała. Dlaczego obie sie nie zatrzymują tylko jedna?
  13. klimek13

    Rolety i arduino

    Odłączyłem silniki i kiedy sprawdzam miernikiem to bez znaczenia jakie kombinacje zastosuje (mogę jedną opuszczac drugą podnosić) to miernik na wyjsciach do podłączenia silników pokazuje napięcie takie jakie powinno być. Podlacze silniki i chce opuścić obie rolety na raz, klikam przycisk od jednej rolety i leci w dół, klikam przycisk od drugiej i tez leci w dol ale pierwsza sie zatrzymuje. Kiedy zrobię odwrotnie czyli najpierw zaczne opuszczac drugą rolete a pozniej puerwsza to działa. Ale tez nie zawsze. Na odłączonych silnikach moge robic co chce i podaje napiecie jednocześnie na oba silniki. Obie opuszczam, obie podnoszę, jedną opuszczam drugą podnoszę i jest napięcie na wyjściu. Na podlaczonych silnikach wariuje. Dodam że zastosowany jest sterownil silnika l293d. Jeden silnik pobiera max 200mA pradu bo sprawdzalem miernikiem. To oba wezmą łącznie 400mA. Przy czym sterownik pozwala na max prad jednego silnika 600mA. Zgłupiałem totalnie. Jaki wplyw na działanie programu moze miec fakt czy silniki są odlaczone lub podłączone. Atmega wariuje na podlaczonych silnikach...
  14. Witam, mam problem ze sterowaniem roletami. Założyłem dwa silniki do obu rolet, po dwie krańcówki na okno (góra i dół), zrobiłem sobie apke na androida i steruje tym przez bluetooth. Wszystko ogólnie działa, krańcóweczki wyłączają silnik gdy roleta sie opuści bądź podniesie. Ale jest jedno ale. Program jest dość prosty żeby nie powiedzieć banalny. Do przycisków w aplikacji przypisane są odpowiednio cyfry, 1, 2, 3, 4 i 0. Opuszczanie i podnoszenie rolety pierwszej to 1 i 2, zaś drugiej 3 i 4. Silniki zatrzymuje sie wysyłając 0. Mój problem polega na tym, że kiedy chcę sterować obiema roletami jednoczenie to raz działa wszystko, a innym razem kiedy włączam drugą rolete pierwsza przestaje działać. I w sumie właśnie tak powinno być bo program jest tak skonstruowany, że nie powinno sie dać sterować jednoczenie dwoma silnikami. Poniżej wklejam program. Jest ktoś w stanie powiedzieć co jest nie tak? Dodam że obie rolety działaja kiedy najpierw włączą tą drugą czyli wysyłam cyfre 3 a później pierwszą (cyfra 1). int odebraneDane; void setup () { Serial.begin(9600); pinMode(8, OUTPUT); //obroty w góre pinMode(9, OUTPUT); //obroty w dół pinMode(2, OUTPUT); //obroty w góre pinMode(3, OUTPUT); //obroty w dół pinMode(10, INPUT_PULLUP); // krańcówki pinMode(11, INPUT_PULLUP); pinMode(12, INPUT_PULLUP); pinMode(13, INPUT_PULLUP); } void loop() { if(Serial.available()>0) { odebraneDane=Serial.read(); } if ((odebraneDane == '1') && (digitalRead(10) == HIGH)) { digitalWrite(8, HIGH); digitalWrite(9, LOW); } else if ((odebraneDane == '2') && (digitalRead(11) == HIGH)) { digitalWrite(9, HIGH); digitalWrite(8, LOW); } else if ((odebraneDane == '3') && (digitalRead(12) == HIGH)) { digitalWrite(2, HIGH); digitalWrite(3, LOW); } else if ((odebraneDane == '4') && (digitalRead(13) == HIGH)) { digitalWrite(3, HIGH); digitalWrite(2, LOW); } else { digitalWrite(8, LOW); digitalWrite(9, LOW); digitalWrite(2, LOW); digitalWrite(3, LOW); } delay(50); }
  15. Dzięki chłopaki, ogarnąłem już tą funkcję millis jak również tą bibliotekę timers. Dużo mi to pomogło. Dzięki za pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.