Skocz do zawartości

Kenji

Users
  • Zawartość

    21
  • Rejestracja

  • Ostatnio

  • Wygrane dni

    1

Kenji zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 13 kwietnia 2011.

Treści użytkownika Kenji zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

O Kenji

  • Urodziny 03.06.1993

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Lobzow

Osiągnięcia użytkownika Kenji

Starszy odkrywca

Starszy odkrywca (5/19)

  • Za 5 postów
  • To już rok!
  • To już 5 lat!
  • To już 10 lat!
  • Młodszy Juror

Odznaki

2

Reputacja

  1. Kenji

    Robot gąsienicowy

    Tak, co do takiego ułożenia czujników jak ci zasugerowałem, to owszem ma tą wadę, że wieżyczka jest jedna troszeczkę wysoka, ale jeśli odpowiednio ją zamontujesz to nie będziesz potrzebował (przy gąsienicach) niskich przeszkód przez, które będziesz mógł spokojnie przejechać. Wszystko jest tylko kwestią odpowiedniego projektu 😉 Co do kąta widzenia, to niestety nie wiem ile mają, ale na zbyt wiele ° bym nie liczył. Ale zawsze mogę się mylić, warto sprawdzić datasheet'a.
  2. Kenji

    Robot gąsienicowy

    Tak, np. takie serwo może być, jedyna wada jest taka, że nie będzie to szybkie, ale też nie będzie stawać z byle powodu. Akumulator Li-Pol raczej bez problemu ci się nada, kwestia jego pojemności. No i do li-pol trzeba niestety specjalną ładowarkę. A czy pojazd musi być na gąsienicach? nie lepiej 2koła napędowe + 1podporowe? ew. 2napędowe + 2 swobodne? Co do czujników, nie lepiej kupić jakiegoś analogowego sharpa z większym zasięgiem i zamontować go na serwie(nieprzerobionym) jak wieżyczkę? wtedy wystarczy 1/2 czujniki i możesz szukać przeszkód w każdym kierunku.
  3. Kenji

    Wydzielanie ciepła

    Ale napięcie z akumulatora trzeba, bądź nie jak kto woli stabilizować i właśnie na tym stabilizatorze będzie ci się wydzielać ciepło, i właśnie tam powinieneś umieścić radiator.
  4. Kenji

    Wydzielanie ciepła

    Radiator podłączasz do zasilacza. Co do serw to one ci się nie przegrzeją jeśli będziesz stosował je zgodnie z zaleceniami producenta.
  5. Kenji

    Czujnik odległości

    Najprościej będzie ci kupić czujnik cyfrowy, który na wyjściu zwraca wartość 0/1 w zależności czy coś wykrywa lub też nie. Co do tego czujnika to chyba średnio się on nadaje, aczkolwiek pewny nie jestem.
  6. A ja polecam DipTrace, wersja darmowa obejmuje do 300pinów na płytce 😉
  7. Kenji

    Silniki do LF

    Osobiście ich nie testowałem, ale przypuszczam ze przy 6V nic im sie dziać nie powinno prócz tego ze szybciej sie zużyją. //edit Testy silnika: Info od producenta //edit 2: Jak chcesz to tu masz silniki na 6V o takich samych wymiarach
  8. Kenji

    Silniki do LF

    Sam silnik bez obciążenia przy 3V ma 12300 obr/min... Dzielisz tą wartość przez ustawioną przekładnie i wychodzi ci ilość obr/min na wale wyjściowym.
  9. 1) Skoro programowałeś w C++ to łatwiej ci będzie znaleźć kompilator c++ na avr niż nauczyć BASCOM'a, lub po prostu przerzucić na C. 2) To zależy w dużej mierze od kompilatora i jakości twojego kodu (użytych bibliotek etc.) 3) Czujnik odległości? Hmm... Najlepiej będzie sonar ultradźwiękowy, albo na podczerwień (taki lub taki, oczywiście to tylko przykłady ) 4) Na czole 3 czujniki to chyba przesada, ale to zależy od konstrukcji robota. Co do czujnika podłoża to jeden może okazać się za mało (czujnik umieszczony z przodu: dojeżdżasz do przeszkody, zaczynasz cofać, i nie wykryjesz ze brakło podłoża i robocik poleci...) 5) Zasilanie dobierasz do użytych silników oraz do użytego uC (3.3V 5V) 7) Tutaj nie jestem pewien, ale te tańsze chyba nie mają możliwości Debugowania programu wgranego do uC, ale jak już pisałem, nie jestem tego pewny. 8) Tak, jedno złącze programatora podłączasz do gniazda w komputerze a drugie do uC (do jego odpowiednich pinów) Apropo, skoro chcesz to programować z laptopa, to kup sobie programator na USB. Nawet lepiej kupić niż robić moim zdaniem bo wtedy nie ma problemu ze "coś nie działa" w programatorze.
  10. Moim zdaniem prościej ci będzie zrobić LF niż pojazd sterowany na podczerwień, zwłaszcza jeśli chcesz użyć pilota i samemu odczytywać oraz dekodować sygnał RC5. Poza tym robot prezentuje się naprawdę ładnie, zwłaszcza jak na pierwszą konstrukcje. //edit: literówka
  11. Zasada jest bardzo prosta... Robot jedzie, dopóki nie wpadnie na przeszkodę, gdy to robi obraca się i jedzie dalej... Swoja droga, odgrzałeś kotleta...
  12. A czy do owego RC5 są jakieś gotowe biblioteki do C, czy wszystko trzeba pisać samemu? Co do czujników, chodziło mi o czujniki optycznie (ir/ultradźwiękowe). Tzn. jakieś konkretniejsze modele jakie polecacie.
  13. Właśnie projektuję swojego robota i mam parę wątpliwości co do niektórych rzeczy, a mianowicie: 1) Czy jest możliwe sterowanie robotem za pomocą sygnału z pilota od TV, jeśli tak to prosił bym o jakiś schemat i na jakiej częstotliwości one nadają? 2) Jaki czujnik polecacie użyć do wykrywania ew. przeszkód na które robot może natrafić? 3) W jaki sposób na Atmedze monitorować stan naładowania akumulatorków 3s? 4) Czy w przypadku innego źródła zasilania układu L293D należy je podpiąć tylko pod pin 8 czy jeszcze gdzieś? __________ Komentarz dodany przez: Treker
  14. Kenji

    W jakim języku programujecie

    A ja programowałem w C++ następnie na uC w C a teraz szukam sposobu by programować uC w D
  15. Kenji

    Prosty WiFiBot

    też można, ale trzeba odpowiednio przerobić zasilacz ATX na taki, który zasilany będzie z 12V. Ponoć się da, ale osobiście tego nie praktykowałem.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.