Skocz do zawartości

dejmieno

Użytkownicy
  • Zawartość

    75
  • Rejestracja

  • Ostatnio

  • Wygrane dni

    2

dejmieno zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 17 kwietnia 2018.

Treści użytkownika dejmieno zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

Osiągnięcia użytkownika dejmieno

Entuzjasta

Entuzjasta (7/19)

  • Za 5 postów
  • Za 25 postów
  • To już rok!
  • To już 5 lat!
  • Młodszy Juror

Odznaki

7

Reputacja

  1. Witam, Usiluje polaczyc sie z ekspanderem pinow IO MCP23S08-E/P poprzez SPI. Czy myslicie ze kod jest dobry? Jesli tak tzn. ze problem jest gdzies w polaczeniu ekspandera. Jak widac ponizej probuje zapalic diode led pod pinem GP0 ekspandera. #include <avr/io.h> #include <util/delay.h> void init_spi(void); void transfer_data(uint8_t data); int main(void) { init_spi(); transfer_data(0x40); transfer_data(0x00); transfer_data(~0x01); transfer_data(0x40); transfer_data(0x0A); transfer_data(0x01); while (1) { } } void init_spi(void) { DDRB = (1 << 3) | (1 << 5); SPCR = (1 << SPE) | (1 << MSTR) | (1 << SPR0); } void transfer_data(uint8_t data) { SPDR = data; while(!(SPSR & (1 << SPIF) )); }
  2. Na codzien programuje w jezykach wysokiego poziomu Java & Kotlin, wiec pewne elementy z C ktore normalnie zalatwia Garbage Collector musze ogarnac. Ale w sumie mozna bardzo wiele sie nauczyc. Ok, wykorzystalem funkcje free, tylko teraz pytanie czy powinienem przekazac tablice czy & referencje do tablicy? Czy tablica domyslnie nie jest przekazywana jako referencja? Rozumiem ze po wywolaniu free to normalne ze we wskazniku wskazniku sa jakies dane poniewaz tylko zwolnilem pamiec a wskaznik nadal wskazuje na jakis blok pamieci tylko ze pusty? Dobrze rozumiem?
  3. Ta funkcja przyjmuje tablice ( w praktyce jest to tablica buffor ) i tworzy podtablice o danym rozmiarze. Tylko teraz nie wiem czy taka praktyka nie spowoduje wycieku pamieci? Teraz sobie mysle ze jednak NULL jest nie wystarczajacy bo przeciez tylko nullujemy wskaznik ale zalokowany blok pamieci pozostaje prawda? getSubArray jest wykonywany w petli i zastanawiam sie czy przy ktoryms cyklu nie wylecie OutOfMemory. Zastanawiam sie czy przed kazdym wywolaniem getSubArray nie powinienem wywolac free(&subarray)?
  4. Witam, Chcialem sie was zapytac, czy ta funkcja jest poprawna? Czy takie rozwiazanie nie bedzie powodowac wyciekow pamieci? Czy rozmiar tablicy jest dobrze alokowany? char * subarray; char buffor[30]; uint8_t bufforElementsNumber = 0; char * getSubArray(int size, char array[]) { subarray = NULL; subarray = malloc(sizeof(char) * size); for (int i = 0; i < size; i++) { subarray[i] = array[i]; } return subarray; }
  5. "Okazuje się, że timer TIM4 udostępnia wyjścia PWM na pinach PB6, PB7, PB8 oraz PB8," Wkradł się chochlik ma być "PB8 oraz PB9" 🙂.
  6. Przerwanie zapinasz na event CHANGE co oznacza że funkcja f_przerw wywoła Ci się dwa razy, w momencie wciśnięcia przycisku i w momencie puszczenia przycisku. Spróbuj zmienić typ eventu na FALLING.
  7. Ok, doczytałem rozdział Clock Generation i okazało się, że korzystałem ze wzoru dla Asynchronous Normal mode, a w trybie SPI należy korzystać ze wzoru Synchronous Master Mode. Dzięki za pomoc 🙂.
  8. Ehhh ale gafa... Dzięki teraz działa. Nie wiem jak mogłem to przeoczyć. Tak, przy okazji jak na postawie wartości w rejestrze UBRR0 obliczyć długość trwania bitu? Czytam książkę "Język C dla mikrokontrolerów AVR" i tam autor podaje przykład na sterowanie diodami WS2812 poprzez UART. UBRR0=49; //Dla 16 MHz daje to czas trwania bitu równy 6,25 us, a bajtu 50 us Ale skąd taka wartość? Jak on to obliczył? Chciał uzyskać baud rate na poziomie 160000, alewedług kalkulatorów na internecie żeby uzyskać taki baud rate należy ustawić rejestr UBBR0 na 5.
  9. Poprawiłem post jakieś 5 minut temu 😉. Problem z wykrywaniem został rozwiązany. Tak jak pisałem wyżej, dane nie pojawiają się na konsoli. Podczas wpisywania wartości do konsoli na konwerterze świeci się lampka TRANSMIT. Niestety lampka RECEIVE się nie świeci.
  10. Cześć, Mam problem z wysłaniem danych do PC poprzez moduł USART. Korzystam z konvertera USB - TTL. Podłączenie: GND - do masy RXD - do pinu PD1 mikrokontrolera (TXD) F_CPU=16000000 Korzystam z programu TerraTerm i na konsoli nie pojawiają się żadne dane. Gdy wpisuję coś do konsoli to miga dioda TRANSMIT na konwerterze. Niesetety dane z kontrolera nie są wysyłane. Czy ktoś wie gdzie może być problem? Z góry dziękuję za pomoc. Kod poniżej: #include <avr/io.h> #include <util/delay.h> void uart_9600() { #define BAUD 9600 #include <util/setbaud.h> UBRR0L = UBRRL_VALUE; UBRR0H = UBRRH_VALUE; #if USE_2X UCSR0A |= 1 << U2X0; #else UCSR0A &= ~(1 << U2X0); #endif } void usart_init() { uart_9600(); UCSR0C |= UCSZ00 | UCSZ01; UCSR0B |= TXEN0; } void usart_send(uint8_t data) { while(!(UCSR0A & (1 << UDRE0))); UDR0 = data; } int main(void) { usart_init(); while (1) { usart_send(123); } }
  11. Cześć dzami97. Rozczytałem dokumentacje i okazuje się że HAL domyślnie zaraz po resecie ustawia taktowanie szyn AHB i APB z wewnętrznego oscylatora HSI którego częstotliwość wynosi 8MHZ. Żeby wycisnąć 64MHZ należy skonfigurować prescaler HSI na 2 i mnożnik pętli PLL na 16 dzięki czemu uzyska się częstotliwość 64MHZ. Poniżej wklejam kod konfiguracji: Ostrzegam, że w STM32F1 jestem początkujący i sama konfiguracja może nie być doskonała, ale ogólnie wszystko działa 😉. RCC_OscInitTypeDef osc; osc.OscillatorType = RCC_OSCILLATORTYPE_HSI; osc.HSEState = RCC_HSE_OFF; osc.HSIState = RCC_HSI_ON; osc.HSICalibrationValue = 16; osc.PLL.PLLState = RCC_PLLSOURCE_HSI_DIV2; osc.PLL.PLLMUL = RCC_PLL_MUL16; HAL_RCC_OscConfig(&osc); RCC_ClkInitTypeDef clk; clk.ClockType = RCC_CLOCKTYPE_HCLK | RCC_CLOCKTYPE_SYSCLK | RCC_CLOCKTYPE_PCLK1 | RCC_CLOCKTYPE_PCLK2; clk.SYSCLKSource = RCC_SYSCLKSOURCE_PLLCLK; clk.AHBCLKDivider = RCC_SYSCLK_DIV1; clk.APB1CLKDivider = RCC_HCLK_DIV2; clk.APB2CLKDivider = RCC_HCLK_DIV1; HAL_RCC_ClockConfig(&clk, FLASH_LATENCY_2); SystemCoreClockUpdate(); HAL_SYSTICK_Config(HAL_RCC_GetHCLKFreq() / 1000); HAL_SYSTICK_CLKSourceConfig(SYSTICK_CLKSOURCE_HCLK);
  12. Witam, Usiłuję odpalić pasek programowalnych diod led, używając kontroller STM32F1. W programie wykorzystuję PWM i DMA do wysyłania bitów do kontrolera taśmy. Małymi kroczkami idę do przodu ciągle rozwiązując jakiś problem. Mój aktualny efekt pracy można zobaczyć na obrazku w załączniku. Jak widać wszystkie ledy świecą tak jak chciałem. Tylko niestety kolory się nie zgadzają. Według danych które wysyłam wszystkie powinny być zielone. Tylko pierwsza dioda świeci jak należy. Bardzo proszę o pomoc w dostrojeniu timera. Naprowadzenie gdzie może być problem. Poniżej kod programu. Moduł timera: #include "timers/tim4.h" #include "stm32f10x.h" void Init_TIM4() { RCC_APB2PeriphClockCmd(RCC_APB2Periph_GPIOA | RCC_APB2Periph_GPIOB, ENABLE); RCC_APB1PeriphClockCmd(RCC_APB1Periph_TIM4, ENABLE); GPIO_InitTypeDef gpio; GPIO_StructInit(&gpio); gpio.GPIO_Mode = GPIO_Mode_AF_PP; gpio.GPIO_Pin = GPIO_Pin_8; gpio.GPIO_Speed = GPIO_Speed_50MHz; GPIO_Init(GPIOB, &gpio); TIM_TimeBaseInitTypeDef tim; TIM_TimeBaseStructInit(&tim); tim.TIM_CounterMode = TIM_CounterMode_Up; tim.TIM_Period = 64 - 1; TIM_TimeBaseInit(TIM4, &tim); TIM_OCInitTypeDef channel; TIM_OCStructInit(&channel); channel.TIM_OCMode = TIM_OCMode_PWM1; channel.TIM_OutputState = TIM_OutputState_Enable; channel.TIM_Pulse = 0; channel.TIM_OCIdleState = TIM_OCIdleState_Reset; TIM_OC3Init(TIM4, &channel); } DMA i reszta programu: #include "stm32f10x.h" #include "timers/tim4.h" #define BUFFER_SIZE 24 volatile uint16_t src_buffer[BUFFER_SIZE] = {52, 52, 52, 52, 52, 52, 52, 52, 22, 22, 22, 22, 22, 22, 22, 22, 22, 22, 22, 22, 22, 22, 22, 22}; void send_data() { DMA_SetCurrDataCounter(DMA1_Channel1, BUFFER_SIZE); DMA_Cmd(DMA1_Channel1, ENABLE); TIM_Cmd(TIM4, ENABLE); while(!DMA_GetFlagStatus(DMA1_FLAG_TC1)); TIM_Cmd(TIM4, DISABLE); DMA_Cmd(DMA1_Channel1, DISABLE); DMA_ClearFlag(DMA1_FLAG_TC1); } int main(void) { Init_TIM4(); RCC_AHBPeriphClockCmd(RCC_AHBPeriph_DMA1, ENABLE); DMA_InitTypeDef dma; DMA_StructInit(&dma); dma.DMA_PeripheralBaseAddr = (uint32_t)&TIM4->CCR3; dma.DMA_PeripheralInc = DMA_PeripheralInc_Disable; dma.DMA_MemoryBaseAddr = (uint32_t)src_buffer; dma.DMA_MemoryInc = DMA_MemoryInc_Enable; dma.DMA_BufferSize = BUFFER_SIZE; dma.DMA_M2M = DMA_M2M_Disable; dma.DMA_DIR = DMA_DIR_PeripheralDST; dma.DMA_PeripheralDataSize = DMA_PeripheralDataSize_HalfWord; dma.DMA_Mode = DMA_Mode_Normal; dma.DMA_MemoryDataSize = DMA_MemoryDataSize_HalfWord; DMA_Init(DMA1_Channel1, &dma); TIM_DMACmd(TIM4, TIM_DMA_CC1, ENABLE); for (int i = 0; i < 8; i++) { send_data(); } while (1) { } }
  13. Aha, czyli wnioskuję, że najlepiej będzie uczyć się HAL i CMSIS. LL można sobie chyba darować.
  14. Mam pytanie co do konfiguracji SystemCoreClock. Dlaczego ustawiamy SystemCoreClock na 8Mhz a w kursie z STD Periph ustawialiśmy taktowanie na 64Mhz? Czyżby HAL ustawiał domyślne taktowanie zegara? -- edit Ok, rozczytałem się co nieco na ten temat w dokumentacji i dowiedziałem się że procesor może posiadać taktowania z kilku źródeł np. HSI czyli taktowanie z wewnętrznego zegara 8Mhz, lub może być taktowany z wewnętrznego źródła z pętlą PLL. Czyli jeśli dobrze rozumiem to w STL domyślnie konfiguruje multiplication factor - 8 dla wewnętrznego zegara i dzięki temu otrzymujemy taktowanie 64Mhz. Pytanie dlaczego HAL tego nie robi? Czy dobrze kombinuję?
  15. No tak faktycznie jak podejrzałem kod przykładowej procedury z LL to w środku znajduje się tylko operacja na jednym rejestrze. W sumie dobrze to wygląda. Rozumiem, że można miksować HAL i LL?
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.