Skocz do zawartości

Chiobio

Users
  • Zawartość

    13
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Poznań

Osiągnięcia użytkownika Chiobio

Odkrywca

Odkrywca (4/19)

  • Za 5 postów
  • To już rok!
  • To już 5 lat!
  • To już 10 lat!
  • Młodszy Juror

Odznaki

0

Reputacja

  1. Na obecnym semestrze zimowym zrobiłem też pierwszą część kursu z CATIA. W porównaniu do Inventora kiepska jest moja opinia o tym programie 😉 Ale może się jeszcze kiedyś do niego przekonam 😋 Ja mam tylko doświadczenie z CATIA. Chciałem poznać Inventor'a, bo z tego, co widzę cieszy się większą popularnością (przynajmniej na forum). Swoją drogą Inventor, czy 3ds max można mieć za darmo, a firma Dassault Systèmes nie jest tak otwarta ze swoją CATIA. W myśl "unikamy piractwa, gdzie tylko można" Inventor byłby idealnym rozwiązaniem 😉 Tworzę framework z wykorzystaniem OpenGL + SDL. Chciałem do niego dopisać OBJ loader, aby wizualizować robota i środowisko, w którym się porusza. Można zresztą uzyskać niesamowite efekty graficzne i pokazać robotykę w trochę innym świetle, a nie tylko te line follower'y 😉 Oczywiście jeszcze długa droga przede mną. P.S. Line follower'y są super 😉
  2. Trochę pobadałem i znalazłem takie opcje: 1. Inventor -> CATIA -> .obj 2. Inventor -> 3ds max -> .obj Jak widać żadna nie pozwala na bezpośrednią konwersje. Prościej już modelować w CATIA lub 3ds max - jeden program, zamiast dwóch. Oczywiście to dla tych, którzy potrzebują .obj. Btw. Super inicjatywa z tym poradnikiem 🙂
  3. Istnieją darmowe rozszerzenia, które pozwalają na zapis w formacie .obj? Znalazłem coś takiego, ale opcja jest płatna: http://www.sycode.com/products/obj_export_iv/
  4. Dziękuję za szybką reakcję 🙂 Pozdrawiam.
  5. Rozumiem, że 5% + darmowa przesyłka już nie działa? Może da radę zrobić powtórkę z rozrywki? Tak ładnie się przyczyniłem do tych 200 fanów 😉 Pozdrawiam
  6. Chiobio

    [Robot] Kilka pytań

    7,4V starczy, czy lepiej 11,1V? A ładowarka czemu z kosmosu? Chciałem trochę tańsze rozwiązanie 🙂
  7. Chiobio

    [Robot] Kilka pytań

    Ciężko określić - powiedzmy 1h? Chciałbym, żeby pozostawiony w dowolnym pomieszczeniu objechał wszystkie krawędzie przesyłając informacje z czujnika, co na pewno mu nie zajmie więcej niż 15 minut (choć to chyba i tak bardzo wygórowany czas). Jestem otwarty na wszelkie rady. Sabre, co polecasz? Chciałbym uniknąć sytuacji, w której po jednorazowym przejeździe muszę czekać n godzin na naładowanie akumulatora. Byłoby idealnie, jakby starczał na co najmniej kilka przejazdów. Może kilka(2?) akumulatorów? Akumulator dobrałem na podstawie: Silnik: 600mA -> 2 * 0.6 = 1,2A Sharp: 30mA -> 0.03A Buffor: 500mA -> 0,5A (elektronika, enkodery, rozbudowa projektu o dodatkowy silnik) Suma: 1,73A będzie pobierać, stąd żeby robot pracował przez 1h potrzebuję 1730 mAh. Dlatego wybrałem 1800 mAh. Dobrze kombinuję? Może buffor za duży przyjąłem?
  8. Chiobio

    [Robot] Kilka pytań

    Zamawiam: Silnik Pololu HP 50:1 obustronna oś x2 Ładowarka Redox ONE (2-3 LiPo, 230V) Pakiet 3E Model 11,1V Li-Pol 1800mAh 10C KAmodBTM222 Lista dla potomnych - może komuś w przyszłości pomoże we własnym wyborze. Jeżeli ktoś zmieniłby coś w powyższym zestawie, to proszę dać znać🙂
  9. Chiobio

    [Robot] Kilka pytań

    Dzięki wielkie - jest się czego chwycić 🙂 Sprawdziłem analitycznie - nie ma błędów 🙂 Tak, jak napisałeś - trochę dużo niewiadomych się pojawia 🙂 @down Uogólniając, człowiek chciałby jeden prosty wzór, a tu musi szacować🙂
  10. Chiobio

    [Robot] Kilka pytań

    Wybrałem: - 2x Silnik Pololu HP 50:1 obustronna oś; - modułu KAmodBTM222 (choć cena "trochę" odstrasza). Pojawiło się kilka pytań: 1. Czy pracował ktoś z modułem KAmodBTM222 pod Linuksem? Jeżeli tak, to czy pojawiały się jakieś znaczące problemy z komunikacją? 2. Chciałbym doprecyzować pytanie odnośnie akumulatorów - jakie wybrać? Według danych producenta wybrany silnik Pololu pobiera 1600mA (prąd szczytowy) i 100mA (prąd biegu jałowego, 6V). W robocie będą takie dwa. Dodatkowo czujnik odległości sharpa pobiera 30mA (według dokumentacji). Dojdą też dwa enkodery i sama elektronika, której pobór prądu ciężko mi stwierdzić. Próbowałem obliczyć, jaki użyć akumulator na podstawie tego tematu: Obliczanie baterii Li-Pol Nie ukrywam jednak, że mi to nie wychodzi. Wiadomo, że silnik podczas pracy nie będzie pobierał 1600mA, a więc ile? Mógłby mi ktoś przybliżyć obliczenia? Oczywiście Wasze rady odnośnie akumulatorów bardzo mi pomogły. Chciałbym jednak samodzielnie wyliczać, jaki akumulator będę potrzebował. W końcu nie mogę ciągle "żerować" na Waszej wiedzy;) 3. Postanowiłem samodzielnie wykonać enkodery, czyli użyć części z myszki kulkowej. Jak sprawdzą się takie enkodery? Będą wystarczająco dokładne, czy lepiej zainwestować w enkodery od dowolnego producenta? Dziękuję ponownie za poświęcony czas i pozdrawiam 🙂
  11. O jak dużych odstępach czasu pomiędzy pakietami jest mowa? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 🙂
  12. Chiobio

    [Robot] Kilka pytań

    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi:) Zapoznam się z tym, co podaliście i napiszę później, co wybrałem:) Tak, jak zauważyliście - komunikacja będzie bezprzewodowa. Pozdrawiam 🙂
  13. Chiobio

    [Robot] Kilka pytań

    Witam, Celem jest stworzenie robota realizującego mapę otoczenia. Na początek prosta wersja - 2 silniki, czujnik odległości, komunikacja z komputerem. Wszystko w celu stworzenia dwuwymiarowej mapy otoczenia. O ile programowo dam sobie radę, to już dobranie odpowiednich silników, czy stworzenie własnej płytki sprawia pewne trudności. Z tego powodu mam kilka pytań: 1. Jakie dobrać silniki? Potrzebuję w miarę dokładne położenie robota, stąd chciałbym zakupić dwa silniki DC z wbudowanym enkoderem. Mogę wydać ~150 zł za silnik. Na wagę konstrukcji będą składać się: 2 silniki(?), czujnik sharpa (5g), akumulator(?), elektronika(?), mechanika(?). Czy możecie polecić jakieś silniki z wbudowanym enkoderem? 2. Jaki akumulator? Potrzeba zasilić elektronikę, silniki, czujnik sharpa. 3. Jak komunikować się z komputerem? Bluetooth, radiowo? Co polecacie? Może jakieś linki odnośnie elektroniki - jakie układy kupić? etc. Prosiłbym o wyrozumiałość - jest to moja pierwsza konstrukcja. Dziękuję za wszelkie rady, linki, ogólnie wszystko, co może pomóc (rady nie muszą dotyczyć jedynie pytań🙂 ) Jeżeli brakuję jakiś informacji, to uzupełnię🙂 W celu pokazania, że projekt traktuję poważnie wypunktuję, co już mam: - prosty framework (ukończony powiedzmy w 70%), który umożliwi wizualizację odbieranych danych (OpenGL + SDL); - programowa obsługa silników DC, czujnika odległości, enkodera (AVR). Pozdrawiam:)
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.