Skocz do zawartości

cebaM

Użytkownicy
  • Zawartość

    5
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna

Osiągnięcia użytkownika cebaM

Młodszy odkrywca

Młodszy odkrywca (3/19)

  • Za 5 postów
  • To już rok!
  • To już 5 lat!

Odznaki

0

Reputacja

  1. cebaM

    Młyn kulowy z drukarki

    Planowałem użyć napięcia 12 V, ale właśnie ogarnąłem notę katalogową https://www.mitsumi.co.jp/latest/Catalog/pdf/motor_m42sp_5_e.pdf, i podane w niej zasilanie to 24 V. Czy taki typ silnika zadziała na niższym napięciu, czy lepiej znaleźć inny sterownik?
  2. Planuje zbudować prosty młyn kulowy ze starej drukarki. Do napędu chciałbym wykorzystać jeden wałek z drukarki z silnikiem i kołami zębatymi. Wiem, że silniki krokowe nie są przeznaczone do takich zastosowań, ale taki mam pod ręką. Stąd moje pytanie czy taki moduł sterowania jak na załączonym zdjęciu będzie odpowiedni dla mojego silnika? Mam jeszcze wątpliwości czy wtyk silnika i sterownika będą pasować, wtyki wyglądają podobnie ale nie jetem pewien czy rozmiar jest ten sam.
  3. Przestudiowałem trochę temat pomiaru za pomocą drucików, i sprawdzanie czy opór przekroczył ustalony próg raczej nie będzie dobrym sposobem. Charakterystyka drucika jest bardziej złożona i może się wahać jeszcze przed dotarciem czoła płomienia, dodatkowo są też drgania i wybór odpowiedniego momentu najlepiej byłoby zrobić manualnie, przynajmniej na początku. Myślę, że błędem może być stosowanie arduino do tego celu. Czy jest jakiś mikro-kontroler za pomocą którego dałbym radę próbkować sygnał z częstotliwością większą niż 1kHz, i nie z 2 tylko np. z 6 czujników i zapisywać dane? Może powinno się to robić w jakiś w ogóle inny sposób? Będę wdzięczny też za polecenie jakiś artykułów w tej dziedzinie bo w temacie mikro-kontrolerów jestem raczej świeży. A poza tym dziękuje za wszystkie pomysły.
  4. Jest to dosyć niestandardowy problem, próbuje oszacować prędkość czoła spalin w planiku Bunsena. Prędkość ta wynosi ok. 3 m/s. Chodzi o znalezieni piku kiedy spadek napięcia zaczyna rosnąc na pierwszym druciku, potem piku na drugim i znając ten czas można oszacować prędkość czoła. Są to cieniutkie druciki oporowe, każdy połączony szeregowo z opornikiem 50 om i zasilane 5 V z arduino (z zasilaczem). Druty zimne mają rezystancję bliską zeru a po podgrzaniu z tego co przed chwilą sprawdziłem to skacze do ok. 200 om. Więc nie trzeba znać wartości bezwzględnych, chodzi tylko o obserwację kiedy się ono zmienia. Na razie chciałbym otrzymać wyniki w txt., a jak okaże się,że wychodzi ok to spróbuje napisać program który będzie tą prędkość liczył. Jeżeli chodzi o timer to nie do końca rozumiem jedną kwestię. Jeżeli wyzwolę próbkowanie timerem co 1 ms to jeżeli wysyłanie pomiarów będzie się odbywało w głównej pętli loop() to i tak zajmie to za dużo czasu.
  5. Witajcie, chciałbym zadać kilka pytań związanych z moim układem. Głównym zadaniem jest pomiar zmiany rezystancji dwóch małych oporników w formie drucików. Oporniki te są w pewnym momencie podgrzewane i zadaniem jest zmierzyć różnice czasu pomiędzy tym jak ich rezystancja zaczyna rosnąć. Postanowiłem użyć do tego przetwornik ADC który mierzy spadek napięcia na opornikach. Program wygląda tak: void loop() { #define d_nisko_pin A0 #define d_wysoko_pin A1 double d_nisko, d_wysoko; double V_nisko, V_wysoko; unsigned long czas; void setup() { Serial.begin(9600); } void loop() { czas = millis(); d_nisko = analogRead(d_nisko_pin); d_wysoko = analogRead(d_wysoko_pin); V_nisko = d_nisko * (5.0/1023.0); V_wysoko = d_wysoko * (5.0/1023.0); Serial.print(czas); Serial.print(" "); Serial.print(V_nisko, 4); Serial.print(" "); Serial.println(V_wysoko, 4); delay(1); } dane z portu szeregowego zapisuje za pomocą programu CoolTerm, a następnie analizuje w excelu. I teraz mam pytania. 1.Czy w środowisku arduino dostępne są funkcje które pozwalają na zapis danych do pliku txt. bez użycia programów zewnętrznych? 2.Chciałbym dokonywać pomiaru z częstotliwością 1kHz, czy arduino leonardo się do tego nadaję? 3.W danych wyjściowych chciałem otrzymać pomiar co 1ms ale funkcja millis() chyba nie synchronizuje się z funkcją delay() co powoduje przeskoki.Wygląda to tak: czy da się to jakoś zsynchronizować? 4.Z jaką dokładnością można mierzyć spadki napięcia za pomocą przetwornika ADC.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.