Skocz do zawartości

L293DNE - silniki obracające się z różną prędkością


fero

Pomocna odpowiedź

Cześć wszystkim. Steruje uC przez mostek L293dne 2 silniki w tej konfiguracji :

I zauważyłem, że jeden kręci się dużo szybciej niż drugi. Zamieniałem już wyjścia i dalej to samo. Wygląda to na winę silnika (chociaż są to te same silniki).

Jedyne co mi przychodzi do głowy, to że trzeba by jakimś czujnikiem mierzyć obroty jednego i za pomocą PWM'a korygować obroty drugiego, ale to będzie dosyć trudne.

Link do komentarza
Share on other sites

sory że się podpinam ale nie chce tworzyć kolejnego tematu.

1 może ktoś powiedzieć czy taki schemat podpięcia silników przez sterownik jest poprawny?

2 czy mierzenie wartości napięcia baterii(lipol 7.4V /2 cele) tak jak na obrazku bezpośrednio do adc( ścieżka "napbaterii") jest wykonywalne i jakie było by min nap. całego pakietu przy jakim nie ryzykujemy spadku poniżej 3V na cele

elementy : silniki hp pololu 3-9V max prąd 1.6A, wszystkie diody to schottky 1N5822, kondensatory C1 i C4 to elektrolityczne 10uF ,reszta 100nF.

Link do komentarza
Share on other sites

2 czy mierzenie wartości napięcia baterii(lipol 7.4V /2 cele) tak jak na obrazku bezpośrednio do adc( ścieżka "napbaterii") jest wykonywalne i jakie było by min nap. całego pakietu przy jakim nie ryzykujemy spadku poniżej 3V na cele

NIE WOLNO!

Maksymalne napięcie wchodzące do procesora nie może być większe niż napięcie odniesienia.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

dzięki za szybką odpowiedź a czy reszta schematu(jakby usunąć to połączenie "napbaterii") jest poprawna?

Tego połączenia nie musisz usuwać, musisz je tylko odpowiednio połączyć. Wiesz jak to zrobić?

Proponuję, żebyś jednak umieścił wartości kondensatorów na schemacie i opisał diody.

Ogólnie przyjętą praktyką jest umieszczanie znaczników napięć skierowanych w górę, zaś znaczników masy - w dół. Schemat będzie wtedy czytelniejszy.

To ze strony teoretycznej.

Z praktycznej - brak złącza programatora, brak jakiegokolwiek "wejścia" do układu. Żadnych czujników?

Link do komentarza
Share on other sites

1 co do wejścia/programowania to mam płytke stykową na której programuje a potem umieszczę uC na podstawce .

2 narazie chciałem zrobić poprostu "autko" żeby przetestować podłączenie silników i puścić żeby się rozpędziło i za pomocą pwn zwolniło a gdy podstawowa wersja będzie działać będę dodawać czujniki

3 odnośnie opisu wartości kondensatorów i diod to miałem problem bo w eagle nazwy i wartości (atrybuty) nachodziły na siebie na schemacie i elementy musiały być bardzo rozsunięce żeby było coś widać

Link do komentarza
Share on other sites

1 co do wejścia/programowania to mam płytke stykową na której programuje a potem umieszczę uC na podstawce .

2 narazie chciałem zrobić poprostu "autko" żeby przetestować podłączenie silników i puścić żeby się rozpędziło i za pomocą pwn zwolniło a gdy podstawowa wersja będzie działać będę dodawać czujniki

3 odnośnie opisu wartości kondensatorów i diod to miałem problem bo w eagle nazwy i wartości (atrybuty) nachodziły na siebie na schemacie i elementy musiały być bardzo rozsunięce żeby było coś widać

1. Pamiętaj, że scalaki są dośc delikatne, więc bardzo możliwe, że prędzej czy później takiego scalaka zepsujesz mechanicznie.

2. Ta podstawowa wersja to zabawa na jedno "puszczenie" "autka". Przemyśl czy nie szkoda na to czasu.

3. Eagle został tak stworzony i zaakceptowany przez społeczeństwo jako dobry i taki w którym można stworzyć przejrzyste schematy. Byłoby miło, gdybyś to zaakceptował i używał go zgodnie z przeznaczeniem 🙂 Ułatwi to naszą współpracę w przyszłości.

Link do komentarza
Share on other sites

3 odnośnie opisu wartości kondensatorów i diod to miałem problem bo w eagle nazwy i wartości (atrybuty) nachodziły na siebie na schemacie i elementy musiały być bardzo rozsunięce żeby było coś widać

Jeżeli masz tłok na schemacie, klikasz PPM na element, następnie wybierasz opcję SMASH. Teraz możesz przesuwać te opisy takie jak np. C1, 100nF, R5, 100k nie poruszając samym elementem. To pomoże Ci zrobić ścisły, a zarazem czytelny schemat 😉

Link do komentarza
Share on other sites

dzięki za podpowiedź ze smash teraz schemat wygląda lepiej. polutowałem wszystko na płytce uniwersalnej ale nie mogę przetestować bo bateria przyszła dziś ale nie zauważyłem że ma dziwne wyjście a w lokalnym elektronicznym nie maja żadnej końcówki żeby dało się podłączyć baterie do układu 🙁

końcówka DC3

macie jakiś pomysł skąd wziąć taką przejściówkę albo jak inaczej podłączyć do płytki drukowanej bez rozwalania oryginalnej końcówki

Link do komentarza
Share on other sites

Przeczytaj swój post i napisz go jeszcze raz, najlepiej w j. polskim, proszę 😉

Zależy jak duży prą chcesz pobrać - ograniczeniem będzie tylko grubość przewodów balancera.

Jeśli chodzi o samo podłączenie do pakietu nie będzie różnicy.

Przeczytaj nasze kompendium o Li-Polach.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.