Skocz do zawartości

Czy MS z turbiną jest dopuszczalny?


Lux

Pomocna odpowiedź

Witam!

Mam pytanie do nieco bardziej doświadczonych konstruktorów minisumo.

Czy w świetle regulaminów polskich turniejów robotyki dopuszczalne jest zastosowanie w robocie minisumo turbiny wytwarzającej podciśnienie , która działałaby na tej samej zasadzie co w robotach klasy linefollower?

Link do komentarza
Share on other sites

Raczej niepowinno to mieć na nią ogromnego wpływu o ile oczywiście nie będzie przyjmowała ciosów bezpośrednio ale tu powinni się wypowiedzieć bardziej doświadczeni 🙂 jestem w trakcie projektiwania minisumo i też zastanawiałem się nad turbinką ale ma ona spore wymiary i raczej ciężko ją zmieścic w ms dwukołowym i prawie niemożliwe wsadzić do ms czterokołowego

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Posłużę się regulaminem konkurencji minisumo z turnieju Robotic Arena (rozdział 5, artykuł 11):

Do rozpoczęcia rozgrywki roboty nie mogą się przemieszczać oraz podejmować żadnych akcji mających na celu zdobycie przewagi nad przeciwnikiem (rozkładanie pługów, skanowanie otoczenia itp.). W tym czasie uczestnicy są zobowiązani opuścić obszar zewnętrzny dohyo. O złamaniu tego punktu regulaminu decyduje sędzia

Oznacza to, że uruchamianie turbiny mogłoby się rozpocząć dopiero po wystartowaniu robota. Obawiam się, że zanim wirnik osiągnąłby odpowiednią prędkość obrotową, robot zostałby już wypchnięty poza dohyo.

Link do komentarza
Share on other sites

Zawsze możemy robić tak że robot od razu po starcie nie atakuje tylko ucieka dookoła dohyo aż turbina sie rozkreci ale zawsze istnieje szansa że robot przeciwnika nas znajdzie i wypchnie zanim wirnik osiągnie pełną moc.

Link do komentarza
Share on other sites

Hej!

Dziękuję wszystkim za odpowiedź 😃

Czy ktoś może podać dokładny czas rozkręcania turbiny? Wydawało mi się zawsze, że w LF-ach turbiny osiągają wysokie obroty momentalnie, gdzieś w okolicach ~1 sec. Z resztą, myślę, że robot z turbinami sam w sobie będzie miał wystarczającą wartość bojową, żeby utrzymać się około 2 - 3 sekundy na dojo, co powinno wystarczyć.

Co do testu kartki - z tego co wiem, ma on za zadanie wykryć "nielegalne" sposoby na bierne zwiększenie przyczepności robota, takie jak lepkie koła, przyssawki itd. Elementy te charakteryzują się tym, że w zasadzie nie wykorzystują żadnego źródła energii aby wykonać pracę. Turbina korzysta z prądu elektrycznego i przez cały czas kiedy jest włączona wykonuje pracę, więc test kartki nie powinien jej obejmować.

Link do komentarza
Share on other sites

Przyssawki i magnesy są elementami biernymi. Turbina w przeciwieństwie do nich wykonuje pracę, aby wytworzyć podciśnienie.

Przyssawka z kolei jest tylko swoistym magazynem energii potencjalnej, więc to oczywiste, że nie wolno z niej korzystać. Turbina natomiast jest zasilania energią, którą robot bierze ze sobą tak samo jak silniki.

Turbina zatem tylko wytwarza różnicę ciśnień, która skutkuje zwiększeniem docisku, zatem zdecydowanie nie przytwierdza robota do podłoża a jedynie zapewnia mu zwiększony docisk. Żaden z wymienionych w regulaminie elementów nie działa w taki sposób.

Klej zwiększa lepkość a przyssawka zwyczajnie przytwierdza maszynę do podłoża. Co do magnesu to przyznaję, że nie wiem o co z nim chodzi...

Link do komentarza
Share on other sites

Ja natomiast mam pytanie takie czy minisumo z turbinką (np. EDF27) i prześwicie rzędu 1-2 mm i wadze około 400-450g jest w stanie przejść test kartki czy turbinka wytworzy taki ciśnienie, że kartka się podniesie? I drugie pytanko jeżeli turbina dociska robota to jego ciężar powinien teoretycznie się zwiększyć. Czy zatem test wagi robot przechodzi z turbinką włączoną czy wyłączoną?

Link do komentarza
Share on other sites

Kartkę na pewno podniesie, przecież jej zadaniem jest przysysanie cięższych od kartki robotów do podłoża, czy poruszanie samolotów rc. Ciężar się nie zwiększy... Przecież turbinka przyciąga do siebie część wagi na której stoi robot, więc robot nie jest cięższy, to tak jak dmuchać w żagiel łodzi na której się stoi - łódź się nie poruszy, a robot nie będzie cięższy 😉. A robot podczas testu kartki ma raczej mieć włączoną turbinę, ale przy ważeniu chyba nie koniecznie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.