Skocz do zawartości

Linefollower -zasilanie


torcek

Pomocna odpowiedź

Cześć,

jest to mój pierwszy post na forum także chciałbym się z wami na początek przywitać 🙂

Niedawno wpadłem na pomysł zbudowania LineFollowera i póki co mam jeden duży mętlik w głowie od czytania sporej ilości tematów na różnych forach. Będzie to mój pierwszy robot także wiedzy nie posiadam zbyt dużo w tym temacie. Chciałbym więc, żeby ktoś uprzejmy rozwiał moje wątpliwości, bądź wyprowadził z błędnego myślenia 🙂

Zasilanie. Jeżeli dobrze zrozumiałem opcje są następujące:

a) Akumulator litowo-polimerowy 3S 1000mA 11.1V,

Stabilizator L7805 dla napięcia 5V dla uC + Stabilizator L7809 dla silników Pololu 10:1 HP

Sądzę, iż będzie to droższe rozwiązanie które także wiąże się ze zwiększeniem masy całego układu

b) Akumulator litowo-polimerowy 2S 1000mA 7.4V,

Tylko stabilizator L7805 dla napięcia 5V do uC.

Wątpliwości co do tej opcji mam następujące:

czy wahania napięcia na ogniwach (jeżeli takowe występują?) nie będą źle wpływały na pracę silników co może spowodować konieczność zastosowania enkoderów już na wczesnym etapie "zabawy" z tym robotem?

Nie jestem także pewien, czy 1000mA to nie za dużo i lepszym rozwiązaniem byłoby 750mA.

c) czy straty mocy na stabilizatorach objawiające się ich nagrzewaniem są istotnym problemem w tego typu robocie? Przeczytałem (gdzieś...), żeby zamiast stabilizatorów zastosować przetwornicę impulsową co już kompletnie mnie zdezorientowało.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, przede wszystkim zastanawiam się gdzie przeczytałes o akumulatorach z trzema celami.

Powszechnie stosuje się dwu celowe litowo-polimerowe ogniwa, ze wzgledu na niski koszt, dużą wydajnosc pradową oraz to, że są lekkie. Natomiast posiadają wadę: do procesu ładowania wymagana jest łądowarka z balancerem.

Istnieja schematy samorobek, ale wydaję mi się, że nie warto iśc w te stronę jeśli nie ma się doświadczenia i zwyczajnie kupić w sklepie gotowa w cenie ~60zl. Pojemność akusa polecam 300-500mAh wiecej nie trzeba,. Proponuje kupić odrazu ze dwie sztuki. Jeden na testy, drugi do ładowania 🙂 i tak w kolo

Kolejnym elementem, który należy omówić to zasilanie silników. Załóżmy, ze udamy się z górki i do zasilania silnikow wykorzystamy stabilizator liniowy na 9 volt( dla pololu oznacza to dzialanie na granicy)

Podczasz normalnej pracy mozna oszacowac prad rzędu 200mA dla jednego. Przy zwarciu osiagnie kolo 2A

Zalem należey znaleźć stabilizator na okolo 5A. Moc jaka sie na nim wydzieli to 10 wat (zakladając 2wolty strat na elementach aktywnych stabilizatora i prace przy zwarciu silników). Ciezko to wyglada. Najlepiej zrobić tak : zasilanie silników prosto z akumulatora, ja tak mam u siebie i jesli jest zawsze naladowany do pelna to nie ma z tym problemow. Do zasilania logiki użyj stabilizatora typu Low dropout lub przetwornicę( wymagana wieksza ilość elementów biernych, znajomość projektowania obwodów w.cz i wiecej pieniedzy 😋)

Powodzenia przy konstruowaniu robotow 🙂

Na zakończenie dodam, że pisze z telefonu, więc za wszystkie błędy przepraszam.: D

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Popraw proszę swój post - literówki itp., bo przeczytanie go nie jest łatwe.

//EDIT: Poprawione 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź 😉! A co do

Podczasz normalnej pracy mozna oszacowac prad rzedu 200mA dla jednego. Przy zwarciu osiagnie kolo 2A

tutaj rodzi się moja kolejna wątpliwość, czy mógłbyś mi powiedzieć czy przy zasilaniu z 2ogniw (opcja bez stabilizatora) wystarczy mostek L293D, którego

Szczytowy prąd na kanał: 1,2A

czy potrzebuję inny np. L293?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie wystarczy, lepiej zastosuj moduł oparty o TB6612, jeśli samego scalaka nie jesteś w stanie wlutować. 293 będzie się strasznie grzał, to nie jest mostek przeznaczony do takich prądów. W dodatku wykonany jest z tranzystorów bipolarnych, co na "dzień dobry" wprowadza spore straty.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.