Skocz do zawartości

Brak komunikacji z ARDUINO poprzez modem bluetooth


ZalO_o

Pomocna odpowiedź

Witam forumowiczów!

Przejdę do sedna, a mianowicie:

Zasoby wyszukiwarki google są dość ubogie na temat komunikacji arduino z innym urządzeniem poprzez bluetooth. Z problemem tym męczę się już dobry miesiąc, aczkolwiek długi czas (w wyniku złości) płytki leżały gdzieś w kącie. Mimo swojej wiedzy nie potrafie zdefiniować czy wadliwy jest tutaj moduł BT, a może wina leży po stronie Arduino. Chodzi głównie o to że urządzenie(w moim przypadku tablet z androidem) próbuje połączyć się z modułem bt, jednak tego połączenia nie uzyskuje pomimo iż jest z nim sparowany. Po włączeniu układu dioda czerwona na module bt szybko miga, podczas łączenia miga w odstępach czasowych ok 1,8s.

Może ktoś ma doświadczenie na ten temat.

Zgodność połączeń jak najbardziej zachowana.

Powielam projekt ze strony: http://www.mobot.es/MobotBTCar.html

Filmik pokazujący zachowanie się elementów https://www.youtube.com/watch?v=BRXAY8IUjMk&feature=youtu.be

Link do komentarza
Share on other sites

A jakiego zachowania oczekujesz, tzn. co powinno się stać po połączeniu? Czy próbowałeś łączyć się z innego urządzenia niż tablet? Generalnie w sieci nie ma nic na temat komunikacji przez bluetooth, gdyż od strony Arduino nie różni się ona niczym od komunikacji przez zwykły port szeregowy.

Link do komentarza
Share on other sites

Ubogie zasoby na temat arduino+bt powiadasz? To chyba masz jakis inny internet niż ja;) prędkości dobre ustawiłeś? Jaki moduł bt masz? Może rx z tx na odwrót? Zamiast używać jakiegos programiku na androidzie z przyciskami, odpal terminal bt i sprawdź co wypluwa. Podobnie w arduino, zrób sobie jakiś debugigng (lcd, albo po uart na kompa, a bt na innym uarcie przez newsoftserial).

edit: mactro, jednoczenie pisaliśmy.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wiem, że rozwiązanie takiego problemu odległość jest trudne, ale staram się opisać swój problem możliwie zrozumiale. Mam również adapter Bt na usb i poprzez niego komunikacja tj. wgrywanie gotowego programu jest niemozliwe. Tx Arduino do Rx BT i odpowiednio Tx Bt do Rx Arduino. Problem ten nadal definiuję jako uszkodenie modułu Bt.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie wiem jaki BT masz.

Ja mam kilka najtańszych chińskich modułów BT.

Każdy jak się połączy to dioda przestaje migać i zaczyna ciągle świecić. I nie jest ważne czy bt jest gdziekolwiek podpięty czy do adruino czy do czegokolwiek innego czy kable wiszą w powietrzu. Po prostu jest wtedy połączenie.

I jam masz to połączenie to teraz sobie możesz dane z telefonu, tableta, czy komputera w obie trony przesyłać po porcie szeregowym.

Link do komentarza
Share on other sites

Oglądając filmy na YT właśnie zauważyłem, że w momencie uzyskania połączenia dioda świeci ciągle, u mnie miga. Moduł zakupiłem na allegro: LC-05 rs232 Ma takie wyprowadzenia jak: Key,RX, TX, 3.3V, 5.0V, GND Moduł do wyrzucenia?

Link do komentarza
Share on other sites

Terminal również nie łączy się z BT, nie ma możliwości wpisania żadnych komend, za mój zmarnowany czas powinienem się poznęcać nad nim palnikiem

Co może być z nim nie tak?

Link do komentarza
Share on other sites

Wczoraj o dość późnej porze uznałem że zamówię kolejny moduł, tym razem z innej aukcji, taki który będzie pracował jedynie jako slave, mowa o HC-06. Z posiadanym w tym momencie modułem spróbuję jeszcze powalczyć i w jakiś cudowny sposób nawiązać komunikację. Zastanawiam się jedynie nad jakością tych modułów, na ebay'u można je dostać za kilka dolarów, w dodatku z darmową przesyłką.

HC-05

Cechy modułu:

- TX i RX w standardzie TTL (działa przy 3,3V oraz 5V)

- współpracuje z każdym adapterem USB Bluetooth

- domyślne ustawienia transmisji: 9600,8,1,n

- zasięg do 10 m.

- wbudowana antena

- napięcie zasilania +3,3VDC

- pobór prądu 80mA (podczas parowania) oraz 8mA (transmisja)

- możliwa praca zarówno w trybie Master jak i Slave - przełączane przy pomocy komend AT

Podłączenie:

- TXD: pin transmisji danych musi być podłączony do odbiornika (RXD) urządzenia, do którego podłączamy moduł

- RXD: pin odbioru danych musi być podłączony do transmitera (TXD) urządzenia, do którego podłączamy moduł

- VCC,GND: zasilanie z przedziału 3.3V~5.0V

- State: pin stanu połączenia, gdy Bluetooth jest podłączony na wyjściu jest stan wysoki, w przeciwnym wypadku na wyjściu jest sygnał impulsowy (ok. 5Hz)

- ON/OFF: pin kontroli zasilania - stan niski(domyślny) oznacza wyłączenie zasilania modułu, stan wysoki (nie niższy niż VCC-0.5V) wyłącza zasilanie modułu

Jaki jest najprostszy sposób na dostanie się do tego modułu?

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

Jaki jest najprostszy sposób na dostanie się do tego modułu?

W internecie można znaleźć oficjalny dokument nt. zastosowania tych modułów:

http://cxem.net/arduino/download/HC%20Serial%20Bluetooth%20Products%20201104.pdf

Sam jakiś czas temu zamówiłem ten moduł, jak tylko dostanę przesyłkę bardzo chętnie pomogę Ci z zastosowaniem go.

Będę pisał aplikację na Androida w Javie oraz na AVR w C (przy arduino nie będzie różnicy - to tylko komunikacja po UART, kwestia ustawienia odpowiedniego trybu), bo chciałbym zastosować ten moduł w swoim robocie zamiast IR.

Link do komentarza
Share on other sites

komunikacja tj. wgrywanie gotowego programu jest niemozliwe.
Muszę Cię zmartwić - o ile mi wiadomo wgrywanie programów na Arduino przez bluetooth jest nie możliwe, niezależnie od stosowanego modułu. Moduł musiałby resetować Arduino w momencie połączenia żeby wprowadzić je w stan, w którym można wgrać program.

Spróbuj po prostu wgrać program przez USB - najlepiej jakiś prosty, który by np. odsyłał otrzymane dane i zobacz czy wtedy komunikacja przez BT będzie działać. Aha, pamiętaj, że kiedy będziesz łączył się z Arduino po USB musisz odłączyć BT od linii Tx i Rx.

Link do komentarza
Share on other sites

Moduł musiałby resetować Arduino w momencie połączenia żeby wprowadzić je w stan, w którym można wgrać program.

Arduino nie stosuje ISP (więc nie trzeba wprowadzać stanu niskiego na reset) tylko na ATmedze znajduje się Bootloader - algorytm który umieszcza w pamięci flash program innym sposobem, nie jestem pewien, ale to chyba właśnie przez USART 😉

A nawet jeśli tak nie jest, znalezienie odpowiedniego bootloadera to nie jest problem.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,
Jaki jest najprostszy sposób na dostanie się do tego modułu?

W internecie można znaleźć oficjalny dokument nt. zastosowania tych modułów:

http://cxem.net/arduino/download/HC%20Serial%20Bluetooth%20Products%20201104.pdf

Sam jakiś czas temu zamówiłem ten moduł, jak tylko dostanę przesyłkę bardzo chętnie pomogę Ci z zastosowaniem go.

Będę pisał aplikację na Androida w Javie oraz na AVR w C (przy arduino nie będzie różnicy - to tylko komunikacja po UART, kwestia ustawienia odpowiedniego trybu), bo chciałbym zastosować ten moduł w swoim robocie zamiast IR.

Czekam niecierpliwie, na swój 2 moduł, który jest w drodze, jak i na pomoc z Twojej strony.

Link do komentarza
Share on other sites

mmilejski, no wiem dobrze, że jest bootloader, który pozwala na ładowanie programów przez UART, tylko, że jest to możliwe tylko przez 1 czy 2 sekundy po resecie, a później przełącza się w tryb pracy, gdzie UART służy do normalnej komunikacji z innymi urządzeniami.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.