Skocz do zawartości

Kwarc


matt90

Pomocna odpowiedź

Mam takie może i głupie i banalne pytanie, ale w jakim celu stosuje się kwarc w układach? Wiem, że podnosi on częstotliwość procesora ale po co? Co daje wyższe taktowanie procka? Do jakiej wartości można zwiększyć taktowanie przez użycie kwarcu?

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Zwiększenie taktowania przyspiesza działanie procesora, a użycie kwarcu dodatkowo zwiększa dokładność pomiaru czasu. Granica zwiększenia taktowania jest zależna od procesora - Atmega32 ma maks taktowanie 16MHz, niektóre ARMy 128MHz.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Więc zastosowanie kwarcu w robocie jest raczej wskazane? Czy jak dołożę kwarc to wtedy normalnie piszę program tylko na początku zamiast taktowania 8MHz daję więcej? Ile wynosi taktowanie z kwarcem dla Atmegi 8?

Link do komentarza
Share on other sites

Mikroprocesor wykonuje różne operacje. Ale nie robi tego przypadkowo. Wszystkie operacje są wykonywane w odpowiednich chwilach czasu. Dlatego mikroprocesor musi mieć jakiś sygnał taktujący.

W każdym takcie wykonywana jest jedna instrukcja (tak w przybliżeniu). Właśnie za to taktowanie odpowiedzialny jest kwarc. To on podaje te impulsy taktujące.

Jeżeli kwarc podaje impulsy z małą częstotliwością tu uC pracuje powoli. Jeżeli z dużą to uC pracuje szybko. Zatem kwarc 2MHz sprawi, że procek będzie pracował dwa razy szybciej niż na kwarcu 1MHz.

Oczywiście nie można kwarcu zwiększać w nieskończoność. Dla większości avr maksimum to 16MHz.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Atnega8 na wbudowanym oscylatorze może działać maksymalnie na taktowaniu 8Mhz. Natomiast możesz dołożyć zewnętrzny kwarc, np.16Mhz, który przejmie rolę wewnętrznego oscylatora.

W przypadku pisania programów na uC w środowisku eclipse, musisz w ustawieniach zmienić częstotliwość taktowania. W przypadku bascoma to chyba musisz na początku programu napisać $crystal 16000000 (chyba, nie znam bascoma). Po za tym musisz zmienić ustawienie fuse bitów, za pomocą programu np. mkAVRcalculator, którego wersję darmową możesz pobrać z neta.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A stosowanie kwarcu daje jakieś zauważalne różnice w pracy robota? Znalazłem kwarc 14,7MHz czyli przyjmuje taktowanie jako 15MHz? Czy zmieniając te FuseBity jest jakieś ryzyko zablokowania procka, bo czytałem że zdarza się to czasami..

Link do komentarza
Share on other sites

Ja najczęściej stosuję 16Mhz, bo wszystko ładnie działa, a układ jest 2x szybszy niż na maksymalnym wewnętrznym taktowaniu. Zauważalne różnice... Jeżeli masz w programie jakiś zaawansowany algorytm, który wykonuje sporo obliczeń, to tak. Jak już ukończysz konstrukcję, puść ją na trasę kilka razy, raz załączając zewnętrzny kwarc, raz na wewnętrznym taktowaniu 8Mhz, a na koniec na wewnętrznym taktowaniu 1Mhz, a sam się przekonasz o różnicy.

[ Dodano: 14-09-2012, 00:23 ]

Ryzyko zablokowania procka... Właściwie to zawsze jest takie ryzyko. Ale jak używasz nakładki graficznej na avrdude (np. mkAVRcalculator), zmniejszasz prawdopodobieństwo, że coś pójdzie źle

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.