Skocz do zawartości

[LineFollower] Little Boy - Worklog


Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich!. Chciałbym podzielić się z Wami moimi pierwszymi krokami w budowie robota. Będzie to line follower "Little Boy". Chciałem, aby był w miarę prosty i mały. Dzięki niemu mam zamiar się nauczyć trochę obsługi Eagle oraz odrobinkę wprawić w świat robotyki. Projekt jaki na razie mam powstał w oparciu o kilka już opisanych na tym forum, jak np. Robot Janusz.

Wykorzystuję:

Napęd:

-Serwa TowerPro SG90

Procesor:

- Atmega 8

Mostek H:

- L293D

Czujniki:

- 5x CNY70

Zasilanie:

- Jeszcze nie wybrałem. Ale chyba będą to zwykłe baterie. Wadą jest waga, lecz zaletą dostępność i cena. W przyszłych konstrukcjach chciałbym już wykorzystywać akumulatory li-pol.

Koła:

- Coś takiego - http://allegro.pl/kolo-lotnicze-wym-36x8mm-i2412663635.html

Jak do tej pory mam jedynie schematy ideowe, bez projektu płytek. Prosiłbym Was drodzy forumowicze jeśli możecie o sprawdzenie moich wypocin : )

"Płyta główna":

oraz projekt płytki z czujnikami :

Są to moje pierwsze kroki w Eagle, mam nadzieję, że będziecie wyrozumiali 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Zasilanie:

- Jeszcze nie wybrałem. Ale chyba będą to zwykłe baterie. Wadą jest waga, lecz zaletą dostępność i cena. W przyszłych konstrukcjach chciałbym już wykorzystywać akumulatory li-pol.

Dobrego LiPola dostaniesz już za 30zł i na pewno będzie do wykorzystania w następnych konstrukcjach, więc sądzę że to dobry wybór i 'inwestycja'.

Schematu główny:

1. Czemu wyjścia na silniki masz oznaczone symbolem Vcc?

2. Źle podłączony kwarc - najpierw on, dalej ceramiki 22pF ściągnięte do masy.

3. Na AVCC powinien być filtr LC jak korzystasz z ADC (L-dławik C-kondensator) - wyjście przez L do Vcc i przez ceramika 100nF do masy.

4. Źle podpięty RESET. Ten pin powinien być podciągnięty prze R do Vcc i jeżeli chcesz przycisk do resetowania to po tym dajesz go ściągającego po wciśnięciu do masy.

5. Daj większe ceramiki przy stabilizatorze, ~470/220uF (in/out).

Sch z czujnikami:

1. Wszystkie wyjścia masz połączone ze sobą (znowu użyty symbol Vcc) - przy takim połączeniu będziesz miał "jeden czujnik".

2. O ile się nie myle to piny C i E powinny być na odwrót podłączne.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do li-pola to zgadza się, że to dobra inwestycja, ale nie polecam do pierwszego projektu.

- Trzeba zadbać o dobrą ładowarkę najlepiej z balancerem i sterowaniem mikroprocesorowym 150 zł

- Dłuższe zwarcie na li-polu może wysadzić go w powietrze.

Zanim się zdecydujesz polecam przeczytać artykuł napisany przez KD93:

https://www.forbot.pl/forum/topics20/dla-poczatkujacych-akumulatory-litowo-polimerowe-li-po-lipol-kompendium-vt6720.htm

Link do komentarza
Share on other sites

Wystarczy najtańsza ładowarka z balanserem - 44zł + przesyłka. Poza tym jest to koszt jednorazowy i nie ma znaczenia czy kupisz ładowarkę teraz czy za pół roku.

W zasadzie lipol nie może wybuchnąć, najwyżej się zapali - więcej na youtube 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki Wam wszystkim za tak szybkie i rzeczowe odpowiedzi : ). Trochę poprawiłem schematy według rad Carpe Diem, oto one:

Czujniki:

Główna:

Akumulatorki Li-pol na razie odpadają, ze względu na to, że koszt ich zakupu + ładowarka przewyższą cenę samego robota. Zainwestuję w nie dopiero jak zabiorę się za coś "poważniejszego" 😉

Link do komentarza
Share on other sites

1. Czemu wyjścia na silniki masz oznaczone symbolem Vcc?

Tego nie poprawiłeś. Daj zamiast tego podwójne piny na serwo.

Podłączanie LEDa do PWM które wykorzystujesz do sterowania mostkiem to nie najlepszy pomysł.

Widzę że Eagla nie znasz wcale 🙂 Te 'wiszące' połączenia na płytce z czujnikami (które powinny iść do ADC) nie przeniosą się na płytkę tylko znikną.

Jak chcesz jakoś połączyć tą płytkę z głównym PCB daj taką samą listwę pinów na płytkę z czujnikami:

[ Dodano: 01-07-2012, 22:06 ]

Dodatkowo przeczytaj to:

http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/jak-projektowac-czytelne-schematy.html

Link do komentarza
Share on other sites

Po paru dniach pracy i masie poprawek powstał robot. Z tym, że - co było do przewidzenia, nie działa. Mianowicie mam pewien problem z układem L293D. Po podłączeniu zasilania, z umieszczonym na płycie głównej mikrokontrolera jest ok, ale gdy umieszczam L293 wszystko pada, tzn. diodka sygnalizująca zasilanie gaśnie a sam układ grzeje się niesamowicie. To samo jest gdy podłączam programator. Czy ktoś może z Was naprowadzić mnie na błąd w układzie ?. Przesyłam schemat i płytkę (to moje pierwsze kroki):

oraz :

Link do komentarza
Share on other sites

Marcin558:

1) Nie powinno się prowadzić na schematach ścieżek (jak zwał, tak zwał) pod elementami. Czasami jest się ciężko z tego rozczytać

2) Dlaczego nie wykorzystałeś więcej etykiet?

3) Ten kondensator na Resecie, to średni pomysł. Tym bardziej, że masz tam jeszcze przycisk. Aczkolwiek wiele osób chwali się, że nie mają z tym problemów.

4) Co ta płytka taka ogromniasta? 😋

5) Zwiększ sobie rozmiary pół lutowniczych (na pewno nie pożałujesz). Dajesz Edit -> Design Rules... -> Restring i w Pad zmieniasz wartości Min na jakieś 17 🙂

6) Nie lepiej jak stabilizator będzie leżał na płytce? Zajmie to więcej miejsca, ale za to znacznie zmniejszy się wysokość całego układu.

Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem, że kolega posiada miernik? 😋 Jeśli nie, to warto wydać te 10zł na najtańszy, chiński badziew (który niejednokrotnie ratuje człowiekowi tyłek 😉 ).

Bierzemy miernik w dłoń i sprawdzamy, czy nie ma zwarć 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Nie pisałbym, gdybym tego wcześniej nie zrobił 😉. Sprawdziłem mierniczkiem kilka razy. Ale posprawdzam dalej 🙁

Edit: Sprawdzone - brak zwarć. Myślicie, że lepiej zaprojektować od nowa ?czy szukać błędu i poprawić ?

Edit: "odłączyłem" ścieżki VCC1 oraz VCC2 i jest ok. Teraz szukam rozwiązania

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.