Skocz do zawartości

Wybór środowiska programistycznego


ps19

Wybór środowiska programistycznego  

30 użytkowników zagłosowało

Wyniki głosowania są ukryte!

Ankieta jest już zamknięta!


Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No to źle kojarzysz.

AVR Studio 4 i niższe to było niezależne środowisko, a od wersji 5.0 jest oparte na Microsoft Visual Studio.

Używałem zarówno 4 jak i od niedawna 5 i piątka to znaczny skok. Ogólnie Visual Studio to jedno z lepszych IDE, jakie powstało. Nie przepadam za javową kobyłą Eclipse i korzystam z niej tylko do Javy pod Androida.

Mam kilka lat pracy zarówno z Eclipse jak i Visual Studio i bez wahania wybieram to drugie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

sosnus, to spróbuj debuggować na Eclipse - symulatory są tylko do kilku procków, a sama konfiguracja... powiem tak: 3 osoby zajmujące się programowaniem próbowały wg instrukcji wtyczki - nikomu się nie udało (i to na AVR 8bit, zapomnij o AVR32).

AVRStudio (czy nowsze Atmel Studio) w wersji 5 ma jadnakze wady: błędy w bibliotekach, błędy w linkerze i kompilatorze. Ale są to błędy w Toolchainie, czyli dotyczą również innych środowisk. Niestety Microsoft skopał SQL Server (bodajże 2008) i po zainstalowaniu go nie ruszy VS Installer potrzebny do uruchomienia i poprawnego zainstalowania AVR Studio 5.

ATmel studio wychodząc miał problemy z AVRDragon, teraz podobno jest to naprawione - zobaczymy.

Pod Eclipse dobrze się pracuje tylko jeśli nei potrzebujemy debuggowania i korzystamy z AVR 8bit. Aczkolwiek nei jest to środowisko specjalnie przyjazne początkujacym, ze względu na konfigurację.

Ciekawostką jest AVR32Studio - fork Eclipse działajacy pod linuksem. Nie widzię się, że zarzucili projekt - aktualizacja libc w systemie do nowszej wersji psuła debugger, a raczej nei chcieli się męczyć z naprawianiem produktu co 2 miesiące, bo ktoś z ekipy robiącej Linux albo Eclipse dał ciała.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie napisałeś na jaki procesor piszesz program. Ja używam:

Do 89/AVR 8bit - AVRstudio

Do Xmega - Eclipse

Do ARM Cortex M3 - Keil uVision

Do PC - Visual Studio

Skonfigurowanie Eclpise to koszmar. Jeżeli nie masz doświadczenia w tym środowisku lub nie masz możliwości skopiowania od kogoś gotowego skonfigurowanego środowiska to polecam odpuścić sobie to środowisko.

AVR Studio/ Visual Studio - instalujesz i programujesz nie ma żadnych problemów ze skonfigurowaniem tych środowisk.

W AVR studio masz wbudowany debbuger, ale działa on bardzo słabo (wolno i zawiesza się) przy współpracy z tanimi programatorami/debbugerami JTAG.

KeiluVision - Świetne środowisko, genialny debbuger, ale nie wiem czy poradziłbym sobie z konfigurację bez poradnika, ale jak już przebrniesz przez konfigurację to praca w tym środowisku to sama przyjemność.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Mnie do Keila zniechęca kiepski edytor tekstu, na poziomie tego z AVRStudio 4. Chyba, że jest to kwestia konfiguracji, może jeszcze dam temu środowisku szansę.

Na PC: na linuksie Eclipse sprawdza się nieźle, pod Windowsem zupełnie na odwrót (przynajmniej w C), mniej problemów jest z DevCpp (ale tego nei polecam do niczego powyżej prostych programów do testowania kodu służącego do obliczeń). Większych programów nie piszę obecnie, ale Visual C++ jest sympatyczny - zresztą nie tylko on - w zależności od potrzeb można użyć czegoś od Borlanda albo Visual Studio Express.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja również mogę polecić Eclipse'a. Używam go zarówno do AVR 8bit, STM32 jaki c++. Fakt faktem nie korzystam z debbuger'a dla AVR'ow, ale konfiguracja nie należała do zbyt trudnych;)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Środowiskiem programistycznym jest zestaw programów dostarczonych w pakiecie WinAVR lub avr-toolchain od Atmela, czyli kompilator języka C, linker , biblioteki standardowe, make, debugger itd. No i potrzebny jest tzw. "ulubiony edytor" programisty, np. VIM -jest potężny.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.