Skocz do zawartości

Problem z komparatorami LM339


Luuke

Pomocna odpowiedź

Witam!

Mam problem z komparatorami LM339 w obudowie SMD. 4 układy zasilane z tego samego źródła, wspólny potencjometr do ustawiania progu, 16 czujników (każdy sprawdzony i działa).

Z tych 4 układów 2 pięknie zmieniają stany na wyjściu, a 2 nie reagują na zmiany z czujników i zmiany progu z potencjometru. Dla sprawdzenia jeden z nich zamieniłem na nowy, ale nadal nic.

Czy ktoś z Was miał już kiedyś podobny problem z nimi?

Pzdr,
Luuke

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, kiedy były uszkodzone, źle podłączone, nieprawidłowo (lub wcale nie) zasilane lub gdy zostały przekroczone dopuszczalne parametry projektowe.

Pierwszy i ostatni przypadek masz z głowy bo a) wymieniłeś na nowy i b) inne działają. Sprawdziłeś dwie pozostałe możliwości?

Dopnij się minusem miernika do masy na złączu i sprawdź wszystkie nóżki zasilań wszystkich układów (Vcc i GND).

Zewrzyj do masy wyjścia wszystkich układów po kolei (to im nie szkodzi - wyjścia OC) i sprawdź, czy zapalają się odpowiednie LEDy.

Pomierz napięcia na wszystkich wejściach i - dla danego stanu wejść - napięcia na wyjściach odpowiednich komparatorów.

Przemyśl sprawę i jeśli nie rozwiążesz tego samodzielnie, dopiero wtedy napisz kolejnego posta.

Przy okazji zastanów się nad przypadkiem, gdy napięcie z czujnika będzie wynosiło np. 2.345V a napięcie z potencjometru będzie zmieniało się (np. na skutek wahań Vcc) od 2.342 do 2.347V. Co dostanie procesor?

Albo odwrotnie: dla stabilnego napięcia z potencjometru np. 1.288V napięcie z czujnika będzie drgało o 0.5% wokół wartości 1.282V na skutek np. mrugania żarówki na suficie. Co zrobi Twój robot?

EDIT: Przepraszam, już mi na oczy pada po całym dniu przy kompie.. LEDów co prawda nie masz na wyjściach ale sprawdź, czy napięcia wyjściowe na złączu zmieniają się odpowiednio z Vcc na 0V po zwarciu. Przy 100k podciągu, czystego Vcc na mierniku nie dostaniesz, ale coś blisko być powinno.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem gdzie to podłączasz w uC, ale miałem podobną sytuację. Niby działa a jednak procek nie reaguje. Problemem był włączony JTAG w M16. Może przylutowałeś na odwrót?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Poczekałem przez weekend i na spokojnie się zastanowiłem co może być nie tak, brak pomysłów. Przepikałem wszystkie ścieżki, dzisiaj kupiłem nowe komparatory, wlutowałem i nadal nic :/ Wszystko jest tak jak należy, a jednak na wyjściach komparatorów nie ma zmian, niezależnie co się dzieje wyjścia komparatorów mają stan niski.

Link do komentarza
Share on other sites

ProeXtreme, potencjometr mam 5k, jedyny działający komparator śmiga pięknie przy nim.

fish, akurat fartem udało mi się dobrać dobrą bibliotekę, chociaż nie byłem jej pewny 😋

Bobby, miałem z tym też dylemat, jak je lutować. Ale pierwszego przylutowałem, sprawdziłem i było dobrze (ten jedyny działający). Już mi przeszło przez głowę, że może ST robi sobie żarty z użytkowników i randomowo daje gdzie znajduje się pierwsza nóżka 😋

Kolega zasugerował mi, że to mogą być CMOSy. W tym przypadku kazał mi lutować to mając gumowe rękawice założone lub cały czas dotykać kaloryfera, aby nie powodować uszkodzeń niby wrażliwych na wyładowania elementów. Przyznam się, że aż tak się nie znam jeszcze i chciałbym Was zapytać jak jest faktycznie?

Link do komentarza
Share on other sites

obby, miałem z tym też dylemat, jak je lutować. Ale pierwszego przylutowałem, sprawdziłem i było dobrze (ten jedyny działający). Już mi przeszło przez głowę, że może ST robi sobie żarty z użytkowników i randomowo daje gdzie znajduje się pierwsza nóżka

Wystarczy się uważnie przyjrzeć, aby odnaleźć pierwszy pin, mi zajęło to chyba z 2 godziny... Weź LM'a i zobacz, że nie róg, lecz cała jedna krawędź jest delikatnie ścięta (narożnik), porównaj to z notą i od razu będziesz wiedział co i jak 🙂

A ja ponawiam moje pytanie: czy jeśli te wyjścia komparatorów są podłączone do uC, to czy ustawiłeś je jako wejścia.

Link do komentarza
Share on other sites

Wybaczcie za kilka dni ciszy, uczelnia nie daje odpocząć 😋

grabo, tak, mam pull-up'y, które z resztą są na schemacie wrzuconym (100kR).

Treker, wszystkie piny do których podłączone są komparatory mam jako wejścia.

Jadę teraz do laboratorium wytrawić kilka płytek. Po powrocie usiądę do LFa i od nowa przejrzę wszystko w poszukiwaniu błędu. Najbardziej dziwi mnie to, że jeden komparator pięknie działa, a pozostałe nie dają znaku życia :|

edit:

Ok, wydaje mi się, że wiem w czym problem

In ATmega103 compatibility mode, Port C is output only, and the port C pins are not tri-stated when a reset condition becomes active.

Note: The AtmelAVR ATmega128A is by default shipped in ATmega103 compatibility mode. Thus, if the parts are not programmed before they are put on the PCB, PORTC will be output during first power up, and until the ATmega103 compatibility mode is disabled.

Biorę się za szukanie info jak to wyłączyć. Będę wdzięczny również jak ktoś na szybko wrzuci informacje jak to zrobić (link do opisu / kod / cokolwiek).

edit2:

Done! 🙂

Dla potomnych: wystarczy wyłączyć kompatybilność z ATmega103 poprzez zmianę wartości fuse bitu za to odpowiedzialnego.

Problem rozwiązany. Znowu się czegoś nauczyłem i na przyszłość będę wiedział na co jeszcze zwracać uwagę.

Decyzję o zamknięciu tematu pozostawiam Trekerowi lub moderatorom.

Dzięki za dobre chęci Panowie! 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Wybaczcie za kilka dni ciszy, uczelnia nie daje odpocząć 😋

grabo, tak, mam pull-up'y, które z resztą są na schemacie wrzuconym (100kR).

Treker, wszystkie piny do których podłączone są komparatory mam jako wejścia.

Jadę teraz do laboratorium wytrawić kilka płytek. Po powrocie usiądę do LFa i od nowa przejrzę wszystko w poszukiwaniu błędu. Najbardziej dziwi mnie to, że jeden komparator pięknie działa, a pozostałe nie dają znaku życia :|

edit:

Ok, wydaje mi się, że wiem w czym problem

In ATmega103 compatibility mode, Port C is output only, and the port C pins are not tri-stated when a reset condition becomes active.

Note: The AtmelAVR ATmega128A is by default shipped in ATmega103 compatibility mode. Thus, if the parts are not programmed before they are put on the PCB, PORTC will be output during first power up, and until the ATmega103 compatibility mode is disabled.

Biorę się za szukanie info jak to wyłączyć. Będę wdzięczny również jak ktoś na szybko wrzuci informacje jak to zrobić (link do opisu / kod / cokolwiek).

Fusebit M103C trzeba zmienić.

---EDIT---

a, widzę, że już sobie poradziłeś - odpisywałem właśnie jak edytowałeś posta.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.