Skocz do zawartości

Dremel/multiszlifierka/miniwiertarka - jaką wybrać


OldSkull

Pomocna odpowiedź

Witam

Poszukuję nowej miniwiertarki. Zastanawiam się nad następującymi:

- Dremel 200 ( http://allegro.pl/dremel-200-series-osprzet-5-szt-idealny-prezent-i1975496749.html )

- Dremel 300 ( http://allegro.pl/dremel-300-multiszlifierka-30szt-osprzetu-i2006718734.html )(nie wiem czym się różni od 200, poza tym, że ma inny kształt)

- Proxxon FBS 12/E ( http://allegro.pl/proxxon-28462-wiertarko-szlifierka-fbs-12-e-i2002272474.html ) (niestety wymaga dodatkowego zasilacza co jest upierdliwe i znacznie podwyższa koszt, aczkolwiek zasilacz powinien się jakiś znaleźć)

- Skil 1415 ( http://allegro.pl/szlifierka-prosta-1415-skil-osprzet-latarka-i2013134450.html )(aczkolwiek znalazłem niepochlebne opinie - kusi mnie, ponieważ to ten sam producent co Dremel - oba to Bosche)

Miałem wcześniej taniego Vellemana na 18V - dość badziewny, planuję mu zrobić regulator prędkości i wykorzystywać do wiercenia płytek (aż do spalenia szczotek 😉 ), ale jest za słaby na cokolwiek bardziej poważnego od wiercenia 1mm wiertłem. Nie chcę brać tanich wiertarek ze względu na ich raczej kiepską jakość (chociaż Ferm budzi moje zaufanie http://allegro.pl/multiszlifierka-160w-elektryczna-szlifierka-ferm-i2009140155.html chociaż i tak może być gorszy od dremeli Dremela).

Jeśli płacąc 2x tyle dostanę coś co będzie bardziej komfortowe i minimum o połowę bardziej żywotne, to jestem gotów na taki wydatek. Ale oczywiście bez szaleństw i 190-200zł (z wysyłką - jeszcze pewnie odwiedzę Praktikera, bo mam w miarę blisko) jestem w stanie wydać o ile naprawdę warto.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja używam DREMELa 300 od dawna i nie miałem z nich żadnych problemów. Zastanów się czy nie lepiej dopłacić jeszcze do większego wyposażenia i otrzymać dodatkowo giętki wałek. Szczerze mówiąc ja tak zrobiłem, ale użyłem go chyba później z dwa razy... Samym Dremelem pracuje mi się wystarczająco wygodnie. Na pewno trzeba od razu dokupić do niego głowicę jak do wiertarki (z regulowanym mocowaniem na narzędzia) koszt - około 35zł, a niesamowicie ułatwia prace.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam taką głowicę w starej wiertarce i może będzie pasować. Jak nie to dokupię oddzielni bo i tak sprzedawcy mający głowice ni mają samych Dremeli, nie licząc sprzedawcy od Proxxona. Nie wiem czy warto brać giętki wałek, nie ma problemów przy większej prędkości? Nie zużywa się? Da się na niego nałożyć uchwyt szybkomocujący?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Da się na niego nałożyć uchwyt szybkomocujący?

Da, tam jest taka sama końcówka jak w dremelu. Co do innych pytań to Ci nie odpowiem, bo go nie używam. W każdym razie wygląda solidnie.

Link do komentarza
Share on other sites

To ja wypowiem się co do giętkiego wałka. Co prawda mam inną multiszlifierkę (MacAllister) i tulejki jakiejś niemieckiej firmy z TME, ale sam wałek ogromnie mi służy. Przy wierceniu otworów w płytkach używam tylko tego wałka - obciążenie ręki jest dużo mniejsze 😉 Z tego co widzę to Dremel 300 jest zasilany z sieci, więc waga może nie będzie taka jak mojej multiszlifierce (moja ma wbudowane aku 10,8V).

Link do komentarza
Share on other sites

No to ja też dołożę swoje trzy grosze.

Jakiś czas temu kupiłem Dremelka 300 z giętkim wałem i jestem bardzo z niego zadowolony.

(Dodatkowo mam stół dolnowrzecionowy:P też się czasem przydaje)

Giętkiego wałka używałem już więcej razy, i wg mnie jest dużo wygodniejszy (prawie jakbyś trzymał ołówek - lepsza kontrola nad narzędziem). Oczywiście, zależy do czego będzie Ci służyła.

Nie zauważyłem jakichkolwiek oznak zużycia, ale też nie używam go za często.

A samym Dremelkiem już dużo rzeczy zrobiliśmy i nie mam się czego przyczepić😉

A uchwytu szybkomocującego nie mam(jadę na rurkach termokurczliwych 😃 ), ale mam zamiar się w niego zaopatrzyć w najbliższym czasie.

Link do komentarza
Share on other sites

A co powiecie o tym proxxonie? Swego czasu miałem okazję wiercić czymś takim lub bardzo podobnym, ale mam słabe porównanie bo miałem do tego super wiertła, dedykowany statyw i zasilacz. Wierciło się super, kolega też w miarę ciął laminat, jednak nie wiem jak z większym obciążeniem.

Teraz mam multiszlifierkę sieciową jakże "znanej" firmy Duro z jednego z popularnych supermarketów. Przynajmniej wyglądem przypomina Dremela 300. Wziąłem bo 3 lata gwarancji mieli 🙂. Zestaw akcesoriów dość rozbudowanym, powiedział bym że ze średniej półki - po 2 podkładki do tarczek (jak kupiłem najtańszy zestaw akcesoriów to po przykręceniu tarczy tnącej jest zamocowana mocno pod kątem i nic nie da się wyciąć). Na początku cały czas pracowałem giętkim wałkiem i było super, ale jak odkręciłem to zauważyłem znaczne zużycie (podszlifowanie) w części wychodzącej ze szlifierki. Niestety od środka jest tam dookoła wypustka i środkowa część wałka musi ocierać się o obudowę od wewnątrz. Od tej pory pracuje na samej szlifierce i już tak wygodnie nie jest, ale da się przeżyć nawet dość długie użytkowanie. Ogólnie jestem zadowolony, bez problemu tnę i szlifuję stalową blachę 1mm i wyżej oraz wszystko co trzeba było. Oprócz wałka nic się nie zepsuło, a jak się zepsuje to zawsze gwarancja jest.

Piszę bo rozglądam się za czymś co pozwoliłoby mi uniezależnić się od sieci. Skoro mamy już temat to chyba autor nie obrazi się jak go trochę rozbuduję. Jakiej firmy elektronarzędzia akumulatorowe polecacie?

Link do komentarza
Share on other sites

Kilka lat temu kupiłem Dremel 300 i nie miałem z nim żadnych problemów. W zestawie była specjalna walizka, wałek giętki oraz zestaw akcesoriów (tarcze do cięcia, polerowania, kamienie szlifierskie [różne wielkości], frez itp.). Dremel sam w sobie nie jest ciężki, m.in. dlatego rzadko używam giętkiego wałka. Ponadto wałek czasem wibruje i wpada w rezonans, co zmniejsza precyzję cięcia czy wiercenia.

Do wiercenia używam specjalnych wierteł do wiercenia w tworzywach sztucznych. Wcale się nie grzeją, bardzo długo są ostre (nie miałem potrzeby ich wymieniać od ok 2 lat). Dodam jeszcze, że te wiertła są na trzpieniu standardowej średnicy uchwytu dremela, przez co nie mam zabawy z przejściówkami. Minusem takich wierteł jest cena...

Link do komentarza
Share on other sites

Pewnie się zdecyduję na Dremel 300, aczkolwiek mam wątpliwości co do wałka - jest to jednak +90zł, a za tyle można już dostać tanią wiertarką z wałkiem (pomijając już jakość). Dodatkowy osprzęt widzę, ze jest kiepski (np. masa "papierków" za w sumei może 5zł jak kiedyś kupowałem papierki Dremela), a na oddzielnej aukcji wałek można kupić za 89zł z wysyłką, więc tym bardziej jest to żadna łaska.

Co do wierteł: kiedyś kupiłem 2szt. Irwinów 1.5mm - jeden złamałem, drugi zgubiłem 😉 - w każdym razie żaden z nich się nei stępił.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.