Skocz do zawartości

[Propozycja] Kolorowanie składni


kling

Popierasz pomysł?  

36 użytkowników zagłosowało

Wyniki głosowania są ukryte!

Ankieta jest już zamknięta!


Pomocna odpowiedź

Co myślicie o wprowadzeniu udogodnienia na forum, którym byłaby możliwość kolorowania składni kodów źródłowych między znacznikami CODE w zależności od wybranego języka.

Z tego co wiem, to występują gotowe rozwiązania, dla popularnych języków (C, C++, Java).

Sądzę, że mogłoby to przyspieszyć i ułatwić przeglądanie kodów na stronie.

Link do komentarza
Share on other sites

Była już taka propozycja z mojej strony jednak została odrzucona przez użytkowników.

Z góry niestety muszę powiedzieć, że w obecnej wersji skryptu będzie to nie możliwe (a raczej całkowicie nie opłacalne biorąc pod uwagę migrację na inny skrypt forum, którą planuje w przyszłości) 🙂 Jednak ankieta może oczywiście dotyczyć przyszłej wersji.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Była już taka propozycja z mojej strony jednak została odrzucona przez użytkowników.

Z góry niestety muszę powiedzieć, że w obecnej wersji skryptu będzie to nie możliwe (a raczej całkowicie nie opłacalne biorąc pod uwagę migrację na inny skrypt forum, którą planuje w przyszłości) 🙂 Jednak ankieta może oczywiście dotyczyć przyszłej wersji.

Ankiety nie ma po co przeprowadzać, bo oczywistym jest, że kolorowanie znacznie ułatwia analizę kodu.

Na Elektrodzie adminom zajęło to bardzo dużo czasu - może słabi z nich webmasterzy 🙂

A tak na poważnie, próbowali jeszcze dodać numerowanie linii (bardzo pomocne), ale się poddali.

Link do komentarza
Share on other sites

Ankiety nie ma po co przeprowadzać, bo oczywistym jest, że kolorowanie znacznie ułatwia analizę kodu.

Coś ostatnio zaczynasz szerzyć poglądy ignorujące niektórych użytkowników. Ankieta jest potrzebna, bo nawet jeśli 19 osób zaznaczyło "tak", to ja zaznaczyłem "nie" - przy pokolorowanej składni dostaję oczopląsu. Dostosuję się do większości, ale chyba mam prawo wyrazić swoją opinię.

No chyba że na forum liczą się tylko "liderzy", którzy mają ustalać wszystko pod siebie bez zwracania uwagi na "plebs". Nie zauważyłem niczego takiego od kiedy jestem na tym forum.

[ Dodano: 04-12-2011, 15:21 ]

karol9966, do ciebie tez jest to skierowane, napisałeś swojego posta w czasie kiedy ja pisałem swojego.

Link do komentarza
Share on other sites

No co najmniej dwóm osobom przeszkadza, napisałem, że na kolorowym forum, z kolorowymi avatarami, reklamami, grafikami, wygodniej mi się czyta składnię jednego koloru. Zdecydowana większość woli składnię kolorową - ok, dostosuję się, nie ma problemu.

Nie widzę nic śmiesznego w tym temacie, jednak widzę jedną niepokojącą rzecz, że pojawia się właśnie ignorowanie części użytkowników i ich opinii, i to wcale nie przez "zarząd" forum ani tych najbardziej doświadczonych użytkowników z największą wiedzą.

Link do komentarza
Share on other sites

Po co te nerwy, każdy może mieć swoje zdanie i należy je uszanować. Nikt nie wziął pod uwagę, że takie kolorowanie może być dodatkową opcją aktywowaną w profilu 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko tak naprawdę zależy od tego jak ta pokolorwana składnia będzie wyglądać. Na różnych forach widziałem już wiele wariantów i pewnie nikogo nie zaskoczę stwierdzeniem, że niektóre mi się podobały a inne wręcz uniemożliwiały odczytanie kodu.

Moim zdaniem najrozsądniejsze jest kolorowanie ograniczające się do pogrubiania słów kluczowych (include, while, for, if itp) i zaznaczania komentarzy na zielono. Cała reszta kodu zwykłą czarną czcionką. Coś takiego jest na msdnie i w visual studio. Nie powinno to nikomu przeszkadzać a nieraz naprawdę pomaga.

Natomiast broń Boże nie dodawajcie takiego kolorowania jak np. na wikipedii gdzie każdy element jest w innym kolorze, tekst jest taki pstrokaty że nie można się połapać i jeszcze niektóre kolory trudno odróżnić od tła.

Opcja kolorowania składni w profilu też jest niezła, tylko nie każdy musi o niej wiedzieć. Dlatego domyślne ustawienie powinno być najbardziej przejrzyste.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Ja popieram Trekera z tym zaznaczaniem w profilu 😉 Myślę, że dobrym pomysłem byłoby coś w stylu kolorowania Mirleya (wprawdzie nie jest użytkownikiem naszego forum, ale na pewno wiele osób wie o kogo chodzi). Fajną opcją byłoby zaznaczanie jakiego języka dotyczy kod i kolorowanie takie jakie jest w programie (dla Bascoma takie jakie ma, dla AVR Studio też charakterystyczne). To jest moja subiektywna opinia i ja nikomu tego nie narzucam 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Kolory powinny być takie jak w standardowych kompilatorach (najczęściej używane) dla danego języka:

BASCOM: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10199486#10199486

C dla AVR (GCC): http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2152732.html

A jeżeli zrobisz opcję wł/wył w profilu dla tych dwóch użytkowników, którzy tego nie chcą, to super.

Link do komentarza
Share on other sites

A co to za różnica dla ilu osób to będzie robione 🙂? Gdybyś sam nie chciał kolorowania to chyba byłbyś zadowolony z takiej opcji. Forbot to nie Elektroda, tutaj z racji znacznie mniejszej skali forum takie mechanizmy nie przeciążą serwera.

Zresztą przypominam, że dyskusja i tak jest teoretyczna, bo w tej wersji forum nie wprowadzę kolorowania.

Link do komentarza
Share on other sites

dondu nie wiem jaki masochista używa w gcc edytora kolorującego słowa kluczowe na żółto przy białym tle. W każdym razie współczuję takim osobom. To kolorowanie z gcc jest przeznaczone dla edytorów konsolowych mających ciemne tło.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.