Skocz do zawartości

Czujnik linii + LM339


Mateusz

Pomocna odpowiedź

Witam.

Mam problem z czujnikami linii + komparaor LM339. A mianowicie Czujniki linii działają i napięcie zmienia się od 3V do okolo 1.5V. Ustawiłem napięcie przełączenia na 2.2V ale w ogóle nie zmieniają mi się wyjścia na komparatorach. Tzn. jak najade na białą linie napięcie gwałtownie się zeruje na wyjściu a jak zjadę z lini wzrasta do 300mV i jakby bardzo powoli rośnie o około 10mV na sekundę. Czym to może być spowodowane?

Może mam odwrotnie zamontowany lm339, bo nie ma na nim kropki ale uznałem, że zamiast kropki namalowali biały pasek i tak też polutowałem.

Link do komentarza
Share on other sites

LM339 ma wyjście typu OC (otwarty kolektor) i każde wyjście z osobna trzeba podciągnąć rezystorem do napięcia zasilania (tzw pull-up). U Ciebie z tego co widzę brakuje go.

Dodatkowo nie do końca rozumiem Twoją zabawę z tranzystorami... Spokojnie możesz z wyjścia sterować diodą LED, nie jest potrzebny ten układ tranzystorowy na wyjściu.

Ps. Popracuj nad czytelności schematów bo dziwnie Ci się te magistrale łączą. W zaznaczaniu magistral chodzi o łączenie podobnych sygnałów do danych bloków a u Ciebie wszystko do kupy razem się schodzi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Masz ładnie podzielony schemat na bloki i praktycznie każdy sygnał ma swoją etykietę.

Wystarczy byś zrezygnował z magistral i wyróżnił bloki linią przerywaną i opisem słownym, a otrzymasz bardzo czytelny schemat:

http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/jak-projektowac-czytelne-schematy.html

Brak filtrowania na AVcc.

Link do komentarza
Share on other sites

A może wystarczy żebym zmienił wejścia na Atmedze na takie z podciągnięciem do VCC i na linii ATM_WCx dał rezystor 10k? Bo tak będzie mi łatwiej to poprawić. W zasadzie bez rezystora tez powinno działać ale nie wiem jak z prądem wtedy?

Działą jak zrobiłem wejście z podciągnięciem do vcc. Tylko nie działają mi dwa czujniki. Tzn wszystko się ładnie zmienia, komparator powinien się przełączyć ale tego nie robi. Czy może być to spowodowane tym, że te dwa nie działające wyjścia to MOSI i SCK a zasilam układ z programator? Bo na razie nie mam innego źródła zasilania dostępnego.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Podepnę się tutaj, bo mam podobny problem - napięcie na czujnikach zmienia się prawidłowo, niestety pomimo ustawionego progu na wyjściu komparatora pojawiają się nieprawidłowe wartości. Czujniki to KTIRy, podłączone w standardowej konfiguracji, 220R na diodę, 10k na fototranzystor (planuję zmienić na 47k) i 100k podciągania do Vcc. Dodatkowo mam wrażenie, że płytka robi się lekko ciepła w okolicy czujników (płytka jest dwustronna). Od czego może robić się ciepła? Sprawdziłem wszystkie połączenia, nigdzie nie ma zwarć, przelotki dobrze przenoszą sygnał na drugą stronę.

Link do komentarza
Share on other sites

Treker, dzięki za zwrócenie uwagi - okazało się, że obudowa którą wybrałem w Eaglu ma wyprowadzenia inaczej niż potencjometr który posiadam. Zaraz przelutuję i sprawdzę czy działa 🙂

E. No i browar się należy 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.