Skocz do zawartości

Klasyfikacja konstruktorów 2011/2012


Treker

Pomocna odpowiedź

Rozpoczynamy nowy projekt jakim jest klasyfikacja konstruktorów. Głównym celem tego projektu ma być dobra zabawa oraz możliwość zebrania większego doświadczenia 🙂 Mam nadzieję, że taki skromny początek pozwoli nam później na rozwinięcie całej klasyfikacji do czegoś większego i jeszcze ciekawszego.

Wyniki znajdują się na specjalnie przygotowanej podstronie: http://klasyfikacja.forbot.pl/ Skrypt napisany jest już w 100%, jednak nie miałem niestety czasu na oprawy graficzne + odpowiednie teksty. Wszystko pojawi się tam na pewno do końca roku (albo i miesiąca), nie zdążyłem przygotować teraz wszystkiego, zrobiłem tylko to co było konieczne do szybkiego startu 🙂 Wszystko zależy od Waszego zainteresowania, tak jak obiecałem już wcześniej jeśli całość będzie wystarczająco popularna, na pewno uda mi się wynagrodzić najlepszych konstruktorów. Pamiętajcie, że liczy się dobra zabawa!

Klasyfikacja robotów w pierwszym sezonie 2011/2012 rozgrywana będzie według następujących zasad:1. Wyniki klasyfikacji tworzone są na podstawie osiągnięć poszczególnych konstruktorów, a nie konkretnych robotów.

2. Punkty do klasyfikacji doliczane będą za miejsca zajęte na wszystkich polskich zawodach robotów, na których łączna ilość robotów startujących we wszystkich kategoriach będzie równa lub większa 15.

3. Klasyfikacja tworzona będzie dla następujących konkurencji: LineFollower (bez przeszkód), Minisumo, Sumo oraz Micromouse.

4. W przypadku konkurencji LineFollower oraz Micromouse punktowane będą miejsca od 1 do 7. W konkurencjach Minisumo oraz Sumo z powodu systemu według jakiego rozgrywane są zawody punktowane będą wyłącznie miejsca od 1 do 4.

5. Kolejnym miejscom (od 1 do 7) przysługują następujące punkty: 25pkt, 17pkt, 11pkt, 7pkt, 5pkt, 3pkt, 1pkt.

6. Punkty do klasyfikacji z jednej imprezy drużyna może uzyskać za maksymalnie dwie swoje konstrukcje – w przypadku wystawiania większej ilości robotów, do klasyfikacji liczone są dwa, które osiągnęły najlepszy wynik.

7. Aby otrzymać dodatkową premię punktową należy opisać swojego robota w ciągu 3 tygodni od daty pierwszych zawodów, na których zajął on punktowane miejsce. Dla miejsc 1-4 jest to jednorazowa premia w wysokości 10pkt. W przypadku miejsc 5-7 są to 3 punkty. Premie te mają promować opisy najlepszych konstrukcji i rekompensować ewentualne straty (np.: skopiowanie robota) poniesione przez osoby opisujące robota.

8. Każda konstrukcja opisana na potrzeby klasyfikacji dodatkowo, automatycznie bierze udział w comiesięcznym konkursie na najlepszą konstrukcję, gdzie do wygrania są między innymi książki wydawnictwa BTC.

9. Ranking prowadzony jest dla każdej kategorii osobno i aby został podsumowany (z ewentualnymi nagrodami) pod koniec roku w danym rankingu muszą być przynajmniej 4 drużyny.

10. Każda drużyna może brać udział w dowolnej ilości kategorii.

11. Nie ma limitu osób w drużynie.

12. W przypadku drużyn wieloosobowych w rankingu widoczna będzie zgłoszona przez drużyną jej nazwa. Gdy, drużyna będzie jednoosobowa, w rankingu znajdować się może nazwa użytkownika lub nazwa drużyny.

13. Klasyfikacja zostanie podsumowana po 3 tygodniach od ostatnich zawodów, które odbędą się w czerwcu (czas na opisanie swoich konstrukcji).

14. Wszystkie zmiany w rankingu będą zależały od uczestników całej klasyfikacji. Z powodu sporej ilości zawodów oraz często niepełnych wyników publikowanych w Internecie, to każdy zawodnik ma zgłosić przez specjalny formularz, że na tych zawodach zdobył konkretne miejsce (zgłoszenia te będą oczywiście weryfikowane). Brak punktów z powodu nie zgłoszenia takiego faktu do odpowiednich osób jest winą drużyny.

15. W przypadku dołączenia do klasyfikacji później niż 4 imprezy od startu nie będzie możliwości doliczenia to rankingu punktów z poprzednich zawodów. 4 imprezy to okres przejściowy wprowadzony z powodu wprowadzania klasyfikacji oraz czasu potrzebnego na sprawy organizacyjne.

Pierwsza aktualizacja regulaminu

Wszelkie sprawy, których nie wyjaśni jednoznacznie regulamin będziemy omawiać wspólnie i dodawać odpowiednie wpisy do regulaminu. Wszyscy zainteresowani znają się na temacie, dlatego wierzę, że uda nam się uniknąć problemów typu opisywanie tego samego robota jako nową konstrukcję po dodaniu chorągiewki albo innej naklejki 🙂

Czekam na pierwsze zgłoszenia, które muszą zawierać nazwę drużyny, oraz miejsca jakie zajął Wasz robot/y na konkretnych zawodach. Przykładowe zgłoszenie:

Użytkownik/Nazwa drużyny: Treker

Nazwa robota: Feniks10

Kategoria: Line follower

Zajęte miejsca: 1 na zawodach w Gdyni, 2 na zawodach w Sopocie

Robot jest opisany na forum.

Aktualnie możecie zgłaszać Wasze osiągnięcia za zawody w Łodzi oraz Sosnowcu.

Zapraszam do zabawy 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

No i pojawił się pierwszy "problem". Trzeba jednak zmienić zapis mówiący o ilości robotów na zawodach. Powinno to się jednak odnosić do kategorii - na przykład minimum 7 robotów w danej kategorii.

Przykładowo w Sosnowcu pojawiły się tylko dwa roboty klasy sumo jednej drużyny i tym samym zgromadziła ona 42 punkty, co chyba nie powinno mieć miejsca.

Co sądzicie na ten temat?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mam nadzieję że mnie tu GROM nie zgromi, bo tłumaczyliśmy sobie z Hungrydevilem w Sosnowcu ostatnie nieporozumienia, ale muszę przyznać rację Trekerowi, choć uważam, że w nie każdej kategorii powinna być ta sama ilość robotów (7). Sumo jest niepopularne, tam nigdy nie ma zbyt wielu robotów, więc 4-5 byłoby wystarczającą ilością. Ewentualnie w takich sytuacjach, że jest ilość robotów poniżej minimalnej, zwycięzcy przyznać jakieś 10 punktów za samo wystartowanie i wygranie.

Link do komentarza
Share on other sites

ądze, że powinna być to klasyfikacja konstruktorów - najwyższy wynik danego konstruktora w kategorii powinien się liczyć.

A jak jest teraz 🙂? Chodzi Ci o dwa roboty w danej kategorii?

Link do komentarza
Share on other sites

No zapewne, tez to próbowałem podkreślić w tym poprzednim dłuższym temacie o klasyfikacji, że powinien się liczyć tylko jeden najlepszy wynik w jednej kategorii, bo klasyfikuje się konstruktora (liczba pojedyncza), a nie konstrukcje konstruktora (liczba mnoga).

Link do komentarza
Share on other sites

Chodziło mi o to, że 1 najwyższy wynik, ale szczerze mówiąc, nie wiem, czy teraz tak jest, bo jeszcze nie zmogłem tego regulaminu - liczba 42 wydawała mi się dziwnie duża jak na 1 robota nieopisanego na forum 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ja jestem za tym, żeby brano pod uwagę nie sumę wszystkich robotów, ale sumę robotów w danej kategorii oraz za tym, by brano najlepszy wynik danego konstruktora, a nie wszystkich jego robotów na podium. Najlepszy konstruktor - a nie najlepsze roboty konstruktora.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja jestem za tym, żeby brano pod uwagę nie sumę wszystkich robotów, ale sumę robotów w danej kategorii oraz za tym, by brano najlepszy wynik danego konstruktora, a nie wszystkich jego robotów na podium.

Nie są brane wszystkie, tylko dwa wyniki.

Dwie konstrukcje to nie jest wcale tak dużo. Nie bierzecie pod uwagę, że część osób, gdy zrobi jednego dobrego robota zabiera się za drugiego i później mogą jeździć z dwoma lub więcej. Ustaliłem limit na 2 konstrukcje, aby nie byli poszkodowani Ci którzy budują 10 robotów i Ci, którzy budują jednego robota.

Nigdy nie dogodzi się wszystkim, ponieważ każdy będzie uznawał za lepsze rozwiązanie takie, które będzie korzystne dla niego.

Link do komentarza
Share on other sites

nioch nioch:D:D:D i jeszcze jest jeden mały problem, co kiedy ktoś ma 15 robotów i będzie sobie robił zawody co miesiąc??

ja w ogóle mam inną wizję takich rankingów tylko aby ją zrealizować musielibyśmy najpierw zrobić jakiś ogólnopolski zjazd robotyków bo na forum to ciężko przekazać to co się ma na myśli:D

Link do komentarza
Share on other sites

Przede wszystkim dziwi mnie to że przy 2 robotach została rozegrana "liczona" walka i rozstrzyganie 1-2 miejsca przy 2 robotach- no sorry. Aby wynik był miarodajny i odniesiony do innych kostrukcji powinno być ich więcej, czyli po części przychylam się do powyższego, że ilość robotów w kategorii też jest istotna.

Jak w kategorii nie przyjeżdża dużo robotów to przyjmuje to forme atrakcji a nie zawodów.

2 najlepsze konstrukcje danego zespołu wydają się być logiczne. Pytanie tylko czy w danej kategorii czy na wszystkie. Jeżeli nacisk jest kładzony na konstruktorów to wg mnie powinno się to tyczyć zasięgu wszystkich kategorii.

Link do komentarza
Share on other sites

hungrydevil, no to już raczej można wykluczyć bardzo łatwo i nie będzie problemów z wykryciem czegoś takiego 🙂 Przykładowo mogą to być tylko te zawody, które znajdują się w kalendarzu na forbocie.

Co do ilości robotów, moja propozycja:

- linefollower 7szt.

- minisumo 5szt.

- sumo 5szt.

- micromouse 3szt.

Macie jakieś inne propozycje co do minisumo i sumo - nie mam zbytniego doświadczenia w ilości zawodników w tych kategoriach?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.