Skocz do zawartości

manipulator / robo-ramię - czyli co wybrać: Pololu czy NE041?


piotreq526

Pomocna odpowiedź

Witam!

Jest to mój pierwszy post na tym forum, tak więc - witam wszystkich! 🙂

Zwracam się do Was z pytaniem: jaki serwokontroler będzie najlepszy do zbudowania i kontroli robo-ramienia? Czytam, czytam i przewlekają się:

1. Pololu Micro Maestro (6) - cena ok 60/70zł

2. SK-18 - cena?

3. NE041 - cena ok 50/60zł

Co powiecie na ich temat? Oraz jak z ceną nr 2?

Ogólnie o projekcie.

Sterowany z komputera, ale z możliwością wcześniej zaprogramowanej pracy bez niego, regulacja szybkości pracy serw, łącznie 6 serw (raczej micro, ze względu na koszty):

-obrót całego ramienia

-pochył ramienia

-zgięcie 1 ramienia "łokieć"

-zgięcie 2 ramienia "nadgarstek"

-obrót "nadgarstka"

-zacisk (chwyt)

Czekam na odpowiedzi i pozdrawiam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dzwigac ma lekkie przedmioty typu pileczki, pudelka czy dlugopisy, max kieliszek z woda 😉 Waga calkowita odpowiednia na tyle, aby utrzymac stabilnie cala konstrukcje 😉 Konstrukcja ramion z plexi, ew. sklejki. Ale jakie to ma znaczenie przy wyborze kontrolera? 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mamy taki w szkole. Bardzo intuicyjny program do sterowania na komputer, możliwość wgrywania sekwencji i z tego co wiem można z nim komunikować się dodatkowo przez rs232, a poszczególne wyjścia dla serw mogą być używane jako wejścia cyfrowe (albo i analogowe ale nie jestem tego pewien).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Okej 🙂 A jak to wygląda z zasilaniem - jeśli jest podłączony USB, to czy potrzeba go jeszcze osobno zasilać? I jak możliwością przypisania klawiszy klawiatury do funkcji robota / podłączoniem pad'a?

Serwa trzeba zasilać z osobnego gniazda goldpin. Co do reszty to nie mam pojęcia.

Link do komentarza
Share on other sites

Z mojego doświadczenia mogę polecić Pololu Micro Maestro -6 wystarczy, ale lepiej zrobić zapas na jakieś podwójne serwa (np. w 2 stopniu) lub czujniki (przyszłościowo). Najczęściej korzystam z SSC-32 firmy Lynxmotion - ale to do większych zabawek.

Odnośnie serw - udźwig udźwigiem - 50 "wody" + kieliszek to ok. 100 g i teraz wszystko zależy od zasięgu ramienia. Nie polecam bardzo tanich serw, ponieważ brak łożyskowania w poszczególnych stopniach spowoduje bardzo szybkie uszkodzenie serw.

Potrzebujesz pomocy - pisz, trochę już tego budowałem;)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.