Skocz do zawartości

Arduino + serwa


tomly

Pomocna odpowiedź

Cześć.

Kupiłem serwomechanizmy do manipulatora, ale zanim zacznę coś budować chcę wszystko posprawdzać i napisać chociaż część programu.

Korzystam z Arduino i na początek chciałem wykonać ten tutorial: http://arduino.cc/en/Tutorial/Sweep

Moje serwa to mikro HK15178, TR0150 i TR3006 kupione na trobot.pl

Wszystko działa bez problemu z serwem mikro, ale TRxxxx powodują, że IDE od Arduino nie może wykryć portu USB (używam COM5), Windows wydaje naprzemiennie dźwięki podłączania i odłączania czegoś z portu USB, a serwo co chwilę szarpie w miejscu.

Czy ktoś ma pomysł jak temu zaradzić?

Pozdrawiam,
tomly

Link do komentarza
Share on other sites

Próbowałem zasilać Arduino z USB i z zasilacza sieciowego ustawionego na 9V.

Nie mam informacji ile ciągną prądu.

---edit---

Jeszcze spróbuję zasilać serwo oddzielnie, a do Arduino pociągnąć tylko masę i sygnał.

Link do komentarza
Share on other sites

Port USB nie da Tobie więcej niż 500mA standardowo. Dla większości serw to za mało i stąd masz problemy. Koniecznie zasilaj serwa z oddzielnego zasilania 5V i połącz obie masy.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czyli moim problemem jest za mała wydajność prądowa zasilania - ustalone 🙂

Teraz muszę ustalić pobór mocy serwa. Dobrze rozumiem, że:

- najmniejszy, gdy podłączone ale nie pracuje;

- średni - przy obrocie bez obciążenia;

- maksymalny - przy maksymalnym obciążeniu?

Szukając podobnych serw znalazłem: http://www.servocity.com/html/hs-7940th_servo.html

Dla 6V pobiera 9mA jak nie pracuje, 300mA bez obciążenia i aż 4,8A przy obciążeniu?

Zamierzam użyć 6 serw naraz? Jakaś mała elektrownia będzie mi potrzebna do zasilania tego?

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli moje rozumowanie jest dobre?

Najmniej jak stoi puste, wiecej jak kręci się samo, jeszcze więcej jak kręci z obciążeniem, a najwięcej jak utrzymuje obciążenie?

Link do komentarza
Share on other sites

Stabilizator Arduino też ma dosyć mały prąd maksymalny. Masz wyprowadzone wyjście V_in, które jest bezpośrednio podłączone do zasilania Arduino. Tylko w tym wypadku 9V to trochę sporo, lepiej obniż napięcie powiedzmy do 7V.

Aha, dla wygody możesz też zastosować moduł I/O z mojego sklepu, który znacznie ułatwia podłączanie serw i czujników, oraz ma możliwość podłączenia osobnego zasilania do serw właśnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Chciałem połączyć wszystko w ten sposób:

Pytanie brzmi jakie parametry musi mieć zasilacz. Jak Wy zasilacie takie układy?

Link do komentarza
Share on other sites

Podłączenie na obrazku jest prawidłowe. Do zasilania możesz wykorzystać akumulator ołowiowy o napięciu znamionowym 6V, pakiet 4xAAA lub wyjście 5V zasilacza ATX. Jeśli chcesz zastosować zasilacz o wyższym napięciu i jakiś stabilizator to niestety ale liniowe będą się grzały, więc w grę wchodzi tylko przetwornica o napięciu wyjściowym 5-6V lub dedykowany modelarski układ BEC. Jeśli chodzi o wydajność prądową to im więcej tym lepiej 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

tomly, zmierz ile pobiera przy zatrzymaniu jedno serwo, pomnóż razy ilość serw i masz ustalony limit prądu zasilacza. Nawet z małym zapasem, bo raczej mało prawdopodobne jest, że wszystkie serwa nagle się u Ciebie zatrzymają.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Trochę potestowałem zasilając z 4 bat. AAA i działa jak należy z jednym małym "ale".

Największe serwo 16kg/cm i średnie 7kg/cm brzęczy/buczy w pozycji od 0 do 11 stopni. Orczyk stoi w miejscu, ale całe serwo się trzęsie.

I jeszcze jedno mnie nurtuje. Jaką średnicą mają otworki w orczyku i jaką śrubką można coś do niego przymocować? 1mm?

Link do komentarza
Share on other sites

Największe serwo 16kg/cm i średnie 7kg/cm brzęczy/buczy w pozycji od 0 do 11 stopni. Orczyk stoi w miejscu, ale całe serwo się trzęsie.

To znak że wartość wychylenia wykracza poza zakres ruchu. Minimalna wartość dla tego serwa to te 11 stopni (do tego stopnia, do którego się jeszcze obraca).

Otworki mają chyba ~1,5mm, dla mocowania śrubkami i tak je trzeba rozwiercić, chyba że chcesz mocować wkrętami.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki. Zaraz dokładnie sprawdzę dla jakich wartości z obu stron jeszcze pracuje.

W takim razie rozwiercę sobie do jakiejś w miarę normalnej śrubki.

PS. Wracając jeszcze do zasilania. Mając np. akumulatorek 2000mAh, to może on dawać 2000mA przez godzinę, 1000mA przez dwie godziny i tak dalej. A czy może dawać 4000mA przez pół godziny? Czy tylko iloczyn musi być constans czy jednak w górę to nie działa?

---edit---

Z jednej strony dochodzi do 180 bez buczenia i żadnych innych problemów. Natomiast z drugiej już przy około 20 zaczyna się telepać. Czy to normalne?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.