Skocz do zawartości

Podłączenie wielu czujników


dominos96

Pomocna odpowiedź

Zamówiłem na stronie Vishay.com, 20 czujników linii CNY70 (tu mam za darmo, a w sklepie dam jakieś 90zł)

No i powstaje pytanie jak podłączyć je do Atmegi 8-16 PU

Myślałem tutaj nad multipleksowaniem, i znowu spojrzałem na stronę Vishay.com

i znalazłem takie multipleksery

i tutaj mam pytanie, który multiplekser wybrać, oraz jak ma wyglądać program takiego robota?

Na czym polega w ogóle takie multipleksowanie, procesor podaje jakiś sygnał na multiplekser i on przełącza się na dany czujnik?

Link do komentarza
Share on other sites

Tzn. ja tylko miałem czas tylko luknąć na stronę tego sklepu, ale te multipleksery są na SPI. 20 czujników to by były 3 takie multipleksery sterowane przez SPI, przy czym kwestia połączenia tego do CPU to kwestia koncepcji sprzętowo/programowej, bo sposoby widzę 2.

Albo jedno wspólne wejście dla wszyskich czujników, wtedy mulpleksery łączone szeregowo, albo 3 równoległe kanały.

PS. Co rozumiesz pisząc :?

20 czujników linii CNY70 (tu mam za darmo, a w sklepie dam jakieś 90zł)
Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi mi o to że na tej stronce mogę je zamówić jako sample (czyli za darmo)

Mniej więcej zrozumiałem podłączenie tego do procka, ale jak będzie wyglądał program do takiego multipleksera? Czytałem coś o multipleksowaniu, i wydaje mi się że to będzie polegało na tym że, procek wysyła liczbę w kodzie binarnym(np. 011), a multiplekser przełącza odpowiednio czujnik(w tym przypadku czujnik_3).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chodzi mi o to że na tej stronce mogę je zamówić jako sample (czyli za darmo)

To, że możesz wpisać 20szt. na formularz nie oznacza, że je dostaniesz. Za zachłanność nic nie wysyłają, jakbyś zamówił 3szt. to byś pewnie dostał, ale nie 20. Poza tym nie wiem dlaczego uparłeś się na jedne z najgorszych czujników jakie znam, jedynie na allegro są czasami CNY70 produkcji Telefunkena (należy do Vishaya) i one są znacznie lepsze niż te robione bezpośrednio przez Vishaya, już wielokrotnie o tym pisałem na forum.

Link do komentarza
Share on other sites

O to że mi to wyślą to się nie martw, zawsze jak coś u nich zamawiałem to wpisywałem 20 sztuk, raz nawet dostałem przez pomyłkę 22 szt.

Więc wróćmy do tematu, jak będzie wyglądał program do takiego multipleksera? Czytałem coś o multipleksowaniu, i wydaje mi się że to będzie polegało na tym że, procek wysyła liczbę w kodzie binarnym(np. 011), a multiplekser przełącza odpowiednio czujnik(w tym przypadku czujnik_3).

Link do komentarza
Share on other sites

Musisz wybrać konkretny multiplekser i sposób ich połączenia z CPU, inaczej nikt ci nie powie jak ma wyglądać program. Ale faktycznie będzie to wysyłanie danych konfiguracyjnych do poszczególnych multiplekserów, ale nie takie do końca proste jak to sobie wyobrażasz.

Choć akurat te multipleksery które oni mają w ofercie w przypadku ATMegi8 nie są najszczęśliwszym wyborem, do ich sterowania zużyjesz za dużo pinów CPU.

Ty być potrzebował raczej czegoś takiego:

http://www.maxim-ic.com/datasheet/index.mvp/id/1281/t/al

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba kolega nie rozumie do czego służy opcja zamawiania sampli. Twój temat był raportowany właśnie za to. Nie rozumiesz, że takim zachowaniem tylko szkodzisz? Te czujniki możesz kupić w większości sklepów elektronicznych. Jak ludzie będą zamawiali takie "głupoty" w takich ilościach to prędzej czy później Vishay przestanie do Polski przysyłać sample, bo pomyśli, że ktoś to bierze na handel. Już nie jedna firma przestała przysyłać do nas próbki po tym co się później działo np.: na allegro.

Jak ktoś będzie potrzebował później z ich oferty coś naprawdę trudnego do zdobycia w naszych sklepach to nie dostanie...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

W najbliższym czasie opisze swojego LF na diodzie i będzie tam opisany bardzo prosty sposób multipleksowania 16 czujników podłączonych do atmegi z 8 kanałowym ADC , którego sam z powodzeniem używam 😅 .

Link do komentarza
Share on other sites

Ja mogę polecić coś takiego jak rejestr równolegle-szeregowy. Dosyć łatwo się korzysta z tego układu, a jest tani. Tylko przy takiej ilości czujników trzeba by używać kilku układów. Problem z takim rejsterm polega na możliwości "pogubienia" się, który czujnik aktualnie sprawdzamy, a w tedy wszystko się sypie.

Co do tych sampli, to trochę przesadziłeś z ilością, bo rozumiem dwie sztuki zamówić, żeby sprawdzić co to za element, ale tak to pod kradzież podchodzi. A te cny70 są tragiczne jeżeli chodzi o parametry. Do tego bardzo duże.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.