Skocz do zawartości

Tadeo


konrad_321

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Witaj na forum 🙂. Poprawiłem troszeczkę twój post, dodałem jeden plik jako załącznik zgodnie z zasadami tego działu.

Rzeczywiście mysz powolna, z tego co widziałem porusza się z prędkością około 1cm/s 🙂 albo i mniej, ale konstrukcja jest całkiem niezła. Będziesz rozwijał dalej tą konstrukcję (wymiana silników), czy zrobisz nową mysz?

PS. Pewnie labirynt został po zawodach złożony. Jest jakaś możliwość aby kiedyś podjechać na wasz wydział i potestować jakąś konstrukcję w tym labiryncie?

Link do komentarza
Share on other sites

Jest i pierwsza mysz na naszym forum 🙂 Nawet jeśli jest wolna, to masz już jak testować algorytmy. Co do czujników, obawiam się, że cyfrowe Sharpy mogą nie zdać egzaminu w przypadku szybszego robota, gdyż nie będzie możliwości korekty toru jazdy. Przekładnie przy tych silnikach są rzeczywiście zbędne, a to że silniki nie dają rady przy większej prędkości to nie wina rezonansu, tylko zbyt niskiego napięcia zasilania. Gdy silnik obraca się, indukowana jest siła elektromotoryczna i w pewnym momencie różnica pomiędzy napięciem zasilania a indukowaną SEM jest na tyle mała, że wytwarzany moment jest niewystarczający.

Gratuluję działającej konstrukcji 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

PS. Pewnie labirynt został po zawodach złożony. Jest jakaś możliwość aby kiedyś podjechać na wasz wydział i potestować jakąś konstrukcję w tym labiryncie?

Labirynt jest złożony, ale mamy mniejszy labirynt - ten który stał w sali "serwisowej", z testowaniem na nim nie powinno być problemu.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam i gratuluję pierwszej myszy na Diodzie 😉 Jest szansa na jakiś filmik z działania konstrukcji?

Ile czasu zajęło Ci oprogramowanie wlewania wody i pokonywania labiryntu?

Link do komentarza
Share on other sites

Algorytm napisałem w piątek przed zawodami:P

Jeśli chodzi o czas to wyglądało to następująco, jak już nauczył się labiryntu tak co zgrubsza i wybrał sobie najkrótszą drogę to przejechał ją w ok 4 min, natomiast wcześniej jeździł po tym labiryncie ok 15 min:P

Moje plany są teraz następujące: zacznę od wymiany silników i zobaczę co się stanie:]ocenię wtedy czy czujniki się nadają...Wyciągne odpowiednie wnioski i zbuduje nową konstrukcje, napewno dam dwa mikrokontrolery (jeden tylko do sterowania silnikami). Jeżeli okaże się, że potrzebuje sygnału analogowego z czujników to raczej zastosuje uP ARM zamiast atmegi32...

To będą moje pierwsze kroki z tymi mikrokontrolerami tak więc szykuje mi się znowu całkiem przyjemne wyzwanie edukacyjne.

Wiem, że daleko mi do Japończyków ale i tak jestem zadowolony. Widok jak moja mysz w pełni tego faktu świadoma wybiera najkrótszą drogę do centrum labiryntu... - bezcenne:P

Link do komentarza
Share on other sites

Witam !

Jak określasz położenie myszy w labiryncie ? Wiadomo że mysz porusza się "po kratkach" ale skąd wiadomo ze przejechała pełną "kratkę" a nie połowę? czy niepełną ilość ?

Pozdrawiam !

Demonek78

Link do komentarza
Share on other sites

To są silniki krokowe, widziałem je kiedyś na www.mobot.pl.

Robot bardzo fajny, szczególnie, że w Polsce jest mało micromouse, więc w każdym robocie projektant musi przejść wiele trudności. Prędkością bym się nie przejmował, bo jak robot jedzie wolno, to widać, dokładnie działanie algorytmu, więc jest to dobre na początek.

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli odometria. Czy zdarzało się że mysz poślizgnęła się lub w obliczaniu drogi nastąpił taki błąd że cała mapę szlak trafił ?? Czy wykorzystałeś jakieś mechanizmy korekcji przebytej trasy ??

Pozdrawiam

Demonek78

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.