Skocz do zawartości

Przetworniki A/C Joystick-ATmega16


Nider

Pomocna odpowiedź

Witam,
Chciałem zapytać jak zrobić sterowanie do robota za pomocą joysticka rezystancyjnego. Mam joystick rezystancyjny i chce go podłączyć do atmegi 16. Wydaje mi się, że należało by to zrobić przez Przetwornik A/C. Ale nie wiem dokładnie jak działa i w jakiej postaci "Wyrzuca informacje".

POMOCY

P.S. Chodzi mi także o kwestie programową w języku C

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra, ale mi chodzi o to co przetwornik daje na wyjściu? Ciąg jedynek i zer w postaci kodu 0,1 i należy go podpiąć do portu TxD?

Link do komentarza
Share on other sites

Z Twoich wypowiedzi wynika jednoznacznie, że nie znasz podstaw elektroniki. Takie pytania powinieneś zadawać w dziale dla początkujących. Jeszcze lepiej gdybyś trochę poszukał sam na google.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dlatego napisałem ten temat. Znam podstawy, ale jak na razie postawy (dopiero 2 klasa technikum elektronicznego). Przeczytałem notke wikipedii, ale nadal nie wiem jak podłączyć np. dwa takie przetwprniki (na oś X i Y). Jeżeli podpiołbym go do linii TxD to skąd wiedziałbym który przetwornik wysyła informacje?

Link do komentarza
Share on other sites

diabeł tkwi w szczegółach:

przez Przetwornik A/C
pod adc

atmega posiada wbudowany przetwornik adc (a/c), dane zwraca w postaci danych binarnych (pomiar jest do odczytu z rejestru), zewnętrzne przetworniki mają różne sposoby przekazywania pomiarów i zależy od konkretnego modelu, są I2C, UART itd.

wszystko jest w datasheet'ach

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki chłopaki chyba zrozumiałem czyli trzeba dać dzielnik(lub odpowiednie połączenie rezystorów osi X, Y i paru przełączników i przełączników przepustnicy (bo mam joystick z przełącznikami i przpustnicą z wyjściem na gameport i przełączniki też zmieniają rezystancję [niektóre] ))podłączyć do pinów AIN0 i AIN1 ATmegi i wtedy odczytywać wartość z odpowiedniego rejestru?

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co zrozumiałem to źle myślisz. Co trzeba zrobić:

1. Rozbebeszyć joystick

2. Znaleźć potencjometry. Do jednej skrajnej podłączasz 5v a do drugiej gnd. Środkową podłączasz do adc czyli od PA0 do PA7.

Cała filozofia. Możesz wykorzystać elektronikę która jest ale to o wiele więcej roboty.

Link do komentarza
Share on other sites

O ile się nie mylę, to wejścia AIN to komparator analogowy. Teoretycznie można, tylko po co;d? Podłącz dzielniki napięcia do portów ADC Atmegi (dla Atmegi 16 PA0-PA7) i potem programowo włącz przetwornik i dokonuj odczytów.

Link do komentarza
Share on other sites

Hudyvolt, tyle ze nie wszystkie joye mają game port. Ja mam joy na USB, przy rozbebeszaniu go do naprawy zorientowałem się, że w środku też są potencjometry, zarówno do drążka jak i przepustnicy, wszystko odpowiednio mechanicznie łączone (plastikowymi częściami, które latają wszędzie po kilku glebach tego sprzętu) i dalej przez jakiś jeden układ scalony z kilkoma elementami, z którego już wychodzi sygnał na USB, więc mniemam że to jakiś dedykowany układ. Tak więc taki Joy na USB można łatwo przerobić, żeby otrzymać sygnały bezpośrednio z potencjometrów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.