Skocz do zawartości

Semi-autonomiczny robot mobilny


Avau

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Robot fajny. Z takim osprzętem to macie bardzo duże pole do popisu, zabawy, nauki... 🙂 Planujecie napisać do niego program, który rozpoznawałby inne kolory niż tylko czerwony? Może udałoby się wam napisać program, w którym robot widziałby linię (jak FTL) i sam określał prędkość, z jaką ma jechać i którędy:)

P.S.

Ta płyta pilśniowa trochę psuje urok mimo to, że wszystko jest dopracowane.

Link do komentarza
Share on other sites

Hmmm, krótki czas, jest styczeń, 3 autorów nie ma inż. - czyżby praca dyplomowa inż.?

Robot wydaje się być całkiem fajny, działa to co miało działać. Dziwi mnie jedynie, że nie kazali Wam zamontować enkoderów, dopiero byłby zmorą kolejnych roczników robiących projekty. Aż kusi aby połączyć system wizyjny, odczyty z enkoderów i jakiegoś skanera laserowego 🙂

W sumie jedna uwaga: tego typu koła to tzw, koła swobodne (ang. castor wheels), promotor mi zwrócił na to uwagę.

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra konstrukcja, szkoda tylko, że nie zdecydowaliście się na zasilanie z akumulatora. W tym momencie wifi jest Wam w zasadzie nie potrzebne, bo i tak, kable się za robotem wloką...

Mógłbyś napisać coś więcej o samym przetwarzaniu obrazu? Jak Wasz algorytm radzi sobie ze zmiennym oświetleniem i mało kontrastowym tłem? Z jakiej odległości jesteście w stanie wykryć obiekt? Czy planujecie zwiększyć w jakiś sposób możliwości Waszego systemu wizyjnego?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Planujecie napisać do niego program, który rozpoznawałby inne kolory niż tylko czerwony?

Przetwarzanie obrazów mamy załatwione w programie RoboRealm a serwis który napisaliśmy służy jedynie do przesyłania współrzędnej do programu MS Robotics Dev. Studio. Tak więc wykrywanie innych kolorów jak i kwestia dostrajania czułości kamerki leży po stronie gotowej aplikacji RoboRealm.

Hmmm, krótki czas, jest styczeń, 3 autorów nie ma inż. - czyżby praca dyplomowa inż.?

Faktycznie jesteśmy już na etapie pisania pracy ale magisterskiej. Ten projekt to po prostu zadanie do wykonania w ramach zajęć projektowych z przedmiotu Konstruowanie Robotów i Urządzeń Automatyki.

Dobra konstrukcja, szkoda tylko, że nie zdecydowaliście się na zasilanie z akumulatora. W tym momencie wifi jest Wam w zasadzie nie potrzebne, bo i tak, kable się za robotem wloką...

Początkowo na robocie miał być komputer o znacznie większym poborze prądu i nie starczyłoby ani miejsca ani kasy na zamontowanie odpowiedniej ilości akumulatorów. W końcowej wersji jednak pobór prądu mamy w granicach 2.5 - 3 A więc spokojnie można wrzucić jakieś akumulatory. Z tym Wifi chodziło o to, żeby w przyszłości (po kupnie akumulatorów) można było zupełnie zdalnie sterować robotem z komputera operatora.

Mógłbyś napisać coś więcej o samym przetwarzaniu obrazu? Jak Wasz algorytm radzi sobie ze zmiennym oświetleniem i mało kontrastowym tłem? Z jakiej odległości jesteście w stanie wykryć obiekt? Czy planujecie zwiększyć w jakiś sposób możliwości Waszego systemu wizyjnego?

Jak wcześniej wspomniałem system wizyjny bazuje na programie RoboRealm więc wszystko w zakresie możliwości tej aplikacji. A jeśli chodzi o dalsze prace to raczej nie przewidujemy, gdyż projekt został sfinansowany przez władze naszej Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn i robot w tej chwili jest już oddany na uczelnię. Rozwój tego rozwiązania leży więc w gestii kolejnych roczników bądź pracowników Katedry.

Link do komentarza
Share on other sites

A jeśli chodzi o dalsze prace to raczej nie przewidujemy, gdyż projekt został sfinansowany przez władze naszej Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn i robot w tej chwili jest już oddany na uczelnię. Rozwój tego rozwiązania leży więc w gestii kolejnych roczników bądź pracowników Katedry.

Szkoda, że nie będziecie rozwijać projektu, bo moglibyście dużo ulepszeń wprowadzić. Macie już za sobą dużo pracy i co z tym idzie - doświadczenia. "Kolejnym rocznikom" może właśnie tego brakować. I z pewnością będzie.

Szkoda.

Link do komentarza
Share on other sites

witam

Zastosowanie normalnej płyty głównej zasilanej standardem ATX to zdecydowanie zły pomysł

na twoim miejscu zastosował bym tzw terminal np taki ,,HP t5530'' jest zasilany napięciem pojedynczym 12v.

A tak to naprawdę udana konstrukcja i gratulacje za oprogramowanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Początkowo robot miał bazować na komputerze PC-104 zasilanym 5V. Jednak podczas testów elektroniki komputer się spalił i musieliśmy szukać tańszej alternatywy żeby zmieścić się w budżecie. Dlatego też zdecydowaliśmy się na zakup niedrogiej płyty nano-ITX z zasilaczem.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam kilka pytań 🙂

Bardzo interesuje mnie koncepcja robota z taką płytą główną. Ciekaw jestem jak się to obsługuje i programuje.

Czy jest tam normalny system operacyjny ?

Jak wygląda jego instalacja i obsługa ?

W jaki sposób wysyłasz informacje przez wifi ?

Jak dokładnie wygląda sprawa (fizycznie i programowo) podłączenia arduino do płyty głównej ?

Z góry dziękuję 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Do płyty podłączony jest dysk SSD poprzez złącze SATA na którym zainstalowaliśmy system Windows. Instalacja z CD podłączonego do płyty na czas instalowania. Arduino podłączone jest za pomocą kabelka USB.

Reszta to program napisany w MVPL w środowisku MS Robotics Developer Studio. Do komunikacji z Arduino napisany został specjalny serwis MRDS w C#. Komunikacja WiFi również działa dzięki serwisom MRDS-a.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A jak zrealizowaliście obsługę USB ? jakieś gotowe biblioteki czy sami przebrnęliście przez specyfikacje ? Zauważyłem że USB to temat tabu na wielu forach. Nikt nic nie wie. Wszyscy piszą, że utrudnia ono życie na wszelkie możliwe sposoby.

Link do komentarza
Share on other sites

Strasznie szkoda w takim razie. Liczyłem że zostanę chociaż nakierowany gdzie nauczyć się obsługi USB. Będę zatem walczył ze specyfikacją tego portu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.