Skocz do zawartości

Halluc II


Treker

Pomocna odpowiedź

Interesującego robota i nie mniej interesujący system sterowania robotem opracowali specjaliści z laboratoriów FuRo i LED.

1.jpg

Dwa japońskie laboratoria zajmujące się robotyką (FuRo, działające przy Chiba Institute of Technology) i wzornictwem przemysłowym (LED) wspólnie opracowały wpierw ośmionożnego robota Halluc II, a poźniej system jego sterowania pozwalający wczuć się w robota.

Halluc II posiada niezwykle skomplikowany system napędowy. Wystarczy wspomnieć, że w każdej z jego ośmiu nóg zainstalowano aż siedem silników, co razem daje ogromną, jak na tego typu robota, liczbę stopni swobody – 56, każdy wyposażony w optyczny enkoder lub potencjometryczny czujnik kąta zgięcia stawu. Robot może poruszać się za pomocą jednego z dziesiątek dostępnych chodów, lub skorzystać z małych kółek umieszczonych na końcówkach jego odnóży (w czym przypomina trochę robota Roller Walker). Dzięki temu robot potrafi stosunkowo szybko i sprawnie poruszać się i wykonywać manewry w bardzo różnorodnych środowiskach. Dodatkowo robot wyposażony został w 13 czujników odległości, kamerę oraz czuwający nad wszystkim komputer jednoukładowy Geode z zainstalowanym systemem Linux.

Kilka dni temu zaprezentowano kapsułę kontrolną dla Halluca, która jest na tyle duża, że mieści się w niej człowiek. Na półsferycznym ekranie o średnicy 150 cm wyświetlany jest obraz z kamery robota, a do jego sterowania służą dwa skomplikowane manipulatory. Manipulatory wyposażone są dodatkowo w system siłowego sprzężenia zwrotnego, które stawia opór w sytuacjach, gdy pewne ruchy są zabronione; np. gdy robot znajduje się tuż przy krawędzi swojego labiryntu, nie można nim posterować tak, aby wszedł na ścianę i się uszkodził.

http://video.google.com/videoplay?docid=2193458928470264444&hl=en

Źródło: www.robonet.pl

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Niezły robot. Jestem pełen podziwu dla jego twórców, musieli spędzić masę czasu nad oprogramowaniem. Gdy oglądałem jeden z filmów miałem przez chwile wrażenie że siedzę w wnętrzu tego robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.