Skocz do zawartości

Zasilanie programatora


KChris

Pomocna odpowiedź

Witam. Nie znalazłem takiego tematu, być może dlatego, że dla wszystkich jest to oczywiste, jednak ja chciałbym się upewnić, gdyż jeszcze nigdy nie programowałem mikrokontrolerów. Czy napięcie dostarczane przez USB (z komputera) wystarczy jednocześnie do zasilenia programatora jak i mikrokontrolera? Czy może musiałbym zasilić procesor z jakiegoś zewnętrznego źródła?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak, tylko bardziej mnie nurtowało to, czy właśnie wystarczy to na zasilenie jednocześnie procesora i programatora, bo nie wiem ile przeciętnie programatory pobierają prądu 😕 Ale dzięki za odpowiedzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Przeciętne programatory pobierają tyle prądu ile ukaldy w nich zawarte, czyli przy obecnej technologii niewiele. Współczesne gniazdka USB mają wydajność prądową w granicach 100mA, co spokojnie wystarczy do zasilania jakiegoś tam programatorka i np. atmega8.

Link do komentarza
Share on other sites

Przeciętne programatory pobierają tyle prądu ile ukaldy w nich zawarte, czyli przy obecnej technologii niewiele. Współczesne gniazdka USB mają wydajność prądową w granicach 100mA, co spokojnie wystarczy do zasilania jakiegoś tam programatorka i np. atmega8.

I tak i nie, można pobrać do 500mA, ale urządzenie musi zgłosić zapotrzebowanie na taki pobór prądu, czyli musi dogadać się z komputerem o ten prąd 😉. Normalnie dostaje się jedną jednostkę, która jest równa 150mA o więcej trzeba poprosić 😅 .

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli minimalnie z USB płynie prąd 150 mA, a maksymalnie 500 mA, dobrze zrozumiałem? Jak znalazłem jakiś artykuł (informacje) na temat zasilania z USB, to jedyne informacje, to 5 V i 0.5 A. Nie było mowy o żadnym minimalnym prądzie...

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli minimalnie z USB płynie prąd 150 mA, a maksymalnie 500 mA, dobrze zrozumiałem?

150mA to maksymalny prąd, żeby "pociągnąć" 500mA musisz złożyć podanie do komputera (programowo), czytaj ze zrozumieniem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

A czego nie rozumiesz w tym co napisałem wyżej? USB normalnie daje "tylko" 150mA (co i tak wystarczy do większości zastosowań) co jest tzw jedną jednostką, aby dostać więcej czyli np 3 jednostki czyli około 500mA trzeba o to poprosić, czyli nawiązać komunikację z kontrolerem USB i odpowiednio z nim zagadać. Nic nie ma za darmo o wszystko trzeba poprosić 😅.

Link do komentarza
Share on other sites

Zasilanie różnych takich niesprawdzonych wynalazków bezpośrednio z portu USB komputera nie jest rozsądnym pomysłem, w przypadku jakiegoś zwarcia można poważnie uszkodzić komputer.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi. Po prostu zrozumiałem to w ten sposób, że usb podaje 150 mA, a w przypadku większego zapotrzebowania automatycznie zwiększy przepływ prądu do maksymalnie 500 mA. Teraz już rozumiem o co wam chodzi, dzięki.

Link do komentarza
Share on other sites

a w przypadku większego zapotrzebowania automatycznie zwiększy przepływ prądu do maksymalnie 500 mA

To również nie jest prawdą, to zapotrzebowanie trzeba najpierw zgłosić, aby otrzymać te 500mA. Nie jest tak, że jeśli podłączysz powiedzmy sam silniczek, który nominalnie przy 5V pobiera 500mA to z portu USB te 500mA popłynie. Popłynie 150mA bo sam silniczek o więcej nie poprosi. Gdyby natomiast podłączyć jakąś elektronikę, do tego silniczka, która o te 500mA poprosi to dopiero wtedy port USB te 500mA da.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.