Skocz do zawartości

Jak zrobić płytke drukowaną?


Ewin

Pomocna odpowiedź

1.Jak zrobić płytke drukowaną?

2.Co jest do tego potrzebne?

3.Ile to trwa?

4.Czy to sie oplaca (plytka uniewersalna 2x3 u mnie w elektroniku stoi 2 zl a taka 20*30 okolo z 10 zl 🙂)

Dodane przez administratora.

>>> Poradniki związane z wykonywaniem PCB (płytek drukowanych w warunkach domowych):

Metoda termotransferowa

Metoda fotochemiczna

Poradnik dla początkujących

Link do komentarza
Share on other sites

Zależy jak bys ją chciał wykonać termotransferowo czy pisakiem 😋

Ja zamawaim u pewnego gościa robi je bardzo szybko i tanio.

Sam próbowałem termotransferem ale przy większych płytkach to nie wychodziło 😕

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

To zależy do czego chcesz później wykorzystać urządzenie które wykonasz. Jeśli będzie to długi czas to lepiej wykonaćna płytce drukowanej a jeśli to jakiś prototyp lub coś na krótszy czas to lepiej na prototypowej.

1. Kupujesz laminat. Musisz mieć schemat od strony druku (odbicie lustrzane schematu montażowego) można go wykonać różnymi programami lub po prostu przerysować schemat na papier śniadaniowy lub bibułkę i odwrócić. Najpierw zaznaczamy po stronie miedzi miejsca do wywiercenia (np. punktakiem itp.). Wiercimy otwory cienkim wiertełkiem (najlepiej kobaltowym) (ja mam do tego celu wiertarke modelarską w domu). Wyrównujemy płytkę drobnym papierem ściernym aby pozbyć się zadziorów i zanieczyszczeń. Na tworzenie linii łączeniowych jest wiele metod. Ja rysuję ścieżki odpornym i cienkim pisakiem i wytrawiam kwasem (wszystko do kupienia w sklepach elektronicznych).

2. Potrzebujesz: laminat (wielkość zależy od potrzeb), pisak, wytrawiacz (kwas), wiertarka stołowa lub modelarska, papier ścierny, piłka do metalu (do docinania laminatu).

3. Zależy od zdolności manualnych i wielkości a także stopnia skomplikowania układu. Oczywiście trzeba dbać o staranność i uważać by nie popełnić błędów. Zastanawiam się też nad ultrafioletową lub termiczną metodą nanoszenia rysunku ścieżek, ale na razie jestem na etapie czytania 🙂

4. To ju musisz sam zdecydować (patrz wstęp).

Pozdrawiam i życzę powodzenia (pracy jest sporo, ale za to jaka satysfakcja kiedy wszystko działa). 🙂

PS. Im nowszy kwas tym szybciej się wytrawia (wszystko napisane na opakowaniu).

Link do komentarza
Share on other sites

Znalazlem takie cos necie. Wykonalem kilka obliczeń na szybko i wyszlo ze kupując drukarkę laserową, statyw na wiertarkę, papier kredowy, laminat i kilka jeszcze rzeczy wydam okolo 1,125 na sztuke 🙂 prze zalozeniu ze 1 kartka 1 schemat i 2 laminaty 100 plytek. Dlatego chyba sie oplaca. Jak będę miał takładne obliczenia podrzuce 😃.

Jak wykonać płytkę drukowaną.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Prawdę mówiąc mi zaprojektowanie i wykonanie niezbyt skomplikowanej płytki zajmuje 1 dzień :] Wykonuję je termotransferem. Najmniejsze ścieżki jakie wykonywałem tą metodą miały szerokość 12 mils. Projekt w Eagle/PADS/Protel itp. potemwytwarzam maski w formacie .ps, w photoshopie obrabiam, zapisuję do pdf-a i potem drukuję 🙂 Jeśli będą pytania o szczegóły to bardzo proszę 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Mój sposób może nie jest najtańszy ale za to pewny i szybki. Daje możliwość tworzenia skomplikowanych mozaik o najmniejszej grubości ścieżek i odstępów 0,3mm.

1. Widok ścieżek drukuję wprost z eagle'a na drukarce laserowej (nie próbowałem na plujce więc nie wiem czy można). Wydruk spryskuję spray'em Transparent (po nim papier robi się prawie przezroczysty).

2. Kupuję laminat światłoczuły (na UV). Nakładam wydruk i całość idzie do naświetlarki - jest to blaszane pudło z 2 lampami UV wewnątrz (wykonana ręcznie).

3. Po naświetleniu płytkę wywołuję w roztworze sody kaustycznej - płytka jest gotowa do trawienia.

Link do komentarza
Share on other sites

Zniechęciłem się trochę do tego.

Kupiłem sobie 120szt papieru do termotransferu to jak chciałem zrobić jedno PCB 10x8cm to złożyłem na to z 10 arkuszy i nigdy nie było z 80% płytki.

Więc teraz mam spokój zamawiam płace 20gr za cm2 i czekam 2-3dni i płytka u mnie zależy od poczty 😋 teraz też znalazłem firmę, która robię termotransferem też za 20gr za cm2 + opis 😉

Pozdr

Link do komentarza
Share on other sites

Płytki drukowane

Laminat

Aby wykonać płytkę drukowaną trzeba najpierw zdobyć laminat. Laminat możemy kupić w sklepach elektrycznych lub na allegro Powinien om być czysty i jednolitego koloru miedzianego . Ponieważ miedź łatwo się utlenia wiec dotykamy ją dotykamy w rękawiczkach. Dobrym rozwiązaniem jest kupić sobie rękawiczki gumowe za 50 gr.

Otwory

Otwory wykonujemy wiertłem 0,6 mm. Niektóre elementy wymagają otwór 0,8mm .Do wiercenie wystarczy mała wiertarka można ją kupić np. bazarze , targu, itp. .Jako matrycy do wiercenia otworów używamy płatki uniwersalnej.

Projektowanie

Jeśli chcemy zaprojektować płytkę drukowaną możemy się posłużyć programem EAGLE 4.09. Ja takiego używam. Program ma dużo możliwości i potrzebnych elementów .Możemy użyć również innego programu.

Nadruk

Jest wiele sposobów nadruku na płytkę drukowaną ja wam pokarzę parę najważniejszych sposobów.

Sposób Marker-Kupujemy marker malujemy ścieżki na laminacie po stronie miedzi.

Sposób Termotransferowy – Jest to najczęściej używany sposób tworzenia płytek drukowanych .Sposób polega na kupieniu papieru Term transferowego i wydrukowaniu projekt poprzez drukarkę laserową. Gdy już mamy wydrukowany projekt na papierze termotransfrowym musimy przystąpić do przyniesienia projektu na laminat. Folie termotransferowom przyklejamy plastrami wydrukiem do laminatu (oczywiście ze strony miedzianej) ,przykrywamy papierem do pieczenia i prasujemy na niewielkiej temperaturze poprzez Żelasko. czekamy aż laminat ostygnie .Teraz możemy przystąpić do ostatniej czynności trawienie.

Trawienie

Do trawienia są dwa środki takie jak

-Trójchlorek żelaza-jest to środek bardzo brudzący Jest sprzedawany w postaci grudkach i proszku.

-B327-Biały proszek nie brudzący. Środek trawiący wsypujemy na oko. Czas trawienia to od 2 do 3 godzin .

Podtrzas trawienia miedź osiągnie kolor różowy .

Do trawienia używamy naczyń plastikowych i szklanych. Wszystko tworzymy w rękawiczkach kwasoodpornych .Wytrawioną płytkę wyjmujemy i przepłukujemy wodom a później przemywamy toner lub lakier acetonem.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam kupę poradników o termotransferze 😉 chciałem jeszcze ten, a nóż jakiś ciekawy sposób się pojawi skoro polecał go Admin.

Drogi nawyku od jakiegoś czasu widzę uprzedzenie do mej osoby, zapewniam Cię, że z google jestem zapoznany i zanim zapytam tutaj to staram się wyszukiwać informacji, jednakże czasami muszę zasięgać rady częściej tutaj bo nie raz natrafia się na sprzeczne publikacje różnych autorów.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

normekk, a próbowałeś w ogóle zrobić płytkę? czy bawisz się w teorie bez poparcia praktycznego... Przecież to jest banał jak z tąd do tąd.. i żadna teoria nie nauczy tego robić tak jak kilka samodzielnych prób.

Link do komentarza
Share on other sites

hehe pamiętam moją pierwszą wytrawioną płytkę😃 jakby grupa dzieciaków kopała ją przez 2 h na podwórku:D Na pprawde kilka razy trza zrobic płytkę żeby mieć wprawę🙂 dla mnie najgorsze bylo rysowanie ściezek pisakiem na płytce..;/ zawsze mi sie rozmazywał;/

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.