Skocz do zawartości

Zasilanie waldka i kierunek l293d


jakub307

Pomocna odpowiedź

więc tak, stonstruowałem robota wg. schematu https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_488cbec66f4fc4358.jpg i mam teraz takie jedno pytanko jako że nie ma baterii 5 V ani możliwości połączenia szeregowo baterii paluszków aby uzyskać większe napięcie, to czy mogę użyć napięcia 4,5 v czy lepiej 6 ?? bo przy tym pierwszym nic się nie włączyło 😋 a i jeszcze jedno 😋 to jest troszkę głupie 🙂 czytałem o tym l293d ale wnie wiem w którą stronę ma być odwrócony 😋 tą kropką przedłużoną w strone fototranzystorów czy odwrotnie ?? mnie się w sumie wydaje ze to nie ma znaczenia bo jest to układ symetryczny ale proszę o odpowiedź 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Masz w 100% rację, niema znaczenia jak włożysz ten układ w podstawkę ponieważ jest on symetryczny, i obrót o 180° nie wpłynie na pracę układu. Jednak lepiej wyrabiać w sobie pewne przyzwyczajenia i wkładać układ w podstawkę zgodnie z wcięciem na obudowie, w przyszłości dzięki temu przyzwyczajeniu unikniesz uszkodzenia jakiegoś innego układu.

Co do napięcia zasilania to chyba 4,5V jest minimalnym napięciem zasilania tego mostka, więc po obciążeniu baterii napięcie na nich spadło pewnie poniżej napięcia 4,5V, lepszym rozwiązaniem będzie zasilanie z 4 baterii typu AA (6V).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

ach znaczy się muszę kupić koszyk prawda;>?? 😋 idę poszukać czegoś na necie, a ile mogę na ten układ max wrzucić V ??bo muszę to obliczyć ile i jakich baterii potrzebuję 😋 dzięki za odpowiedź 🙂 daje + i piwq 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Powyższy schemat jest poprawny tylko z pewnego punktu widzenia (oznaczenia +5V i Vcc powinny być odwrotnie). Zwykły stabilizator (popularny LM78XX) ma spadek napięcia powyżej 1V, więc aby uzyskać na wyjściu 5V na wejście trzeba by było dać ponad 6V, nie wspominając o stratach na stabilizatorze w postaci wydzielającego się ciepła.

Widzę, że ktoś usunął post powyżej mojego.

Link do komentarza
Share on other sites

też widzę ;/ ale zdążyłem go przeczytać 😋 tylko czemu ?? a wracając do tematu jak mam wzmacniacz w którym reguluję napięcie to powinienem dać większe napięcie niż 6 [V] ?? a i jako że jestem troszkę zielony to zdanie "oznaczenia +5V i Vcc powinny być odwrotnie" znaczy tylko tyle że trzeba zamienić + z - tak ;>??🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Po pierwsze nim wyślesz swój post, kliknij proszę sprawdzanie pisowni.

Po drugie tego nie rozumiem:

a wracając do tematu jak mam wzmacniacz w którym reguluję napięcie to powinienem dać większe napięcie niż 6 [V]

co do tego:

a i jako że jestem troszkę zielony to zdanie "oznaczenia +5V i Vcc powinny być odwrotnie" znaczy tylko tyle że trzeba zamienić + z - tak ;>??🙂

chodziło mi o to, że na wejściu stabilizatora (Vin) powinno być bliżej nie określone napięcie Vcc, a na jego wyjściu (Vout) stabilizowane napięcie +5V, było odwrotnie.

Po trzecie to forum to nie gadu-gadu, więc jeden "?" wystarczy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.