Skocz do zawartości

Pomoc w projektowaniu mikrosumo robota


wader_669

Pomocna odpowiedź

(Temat zalozylem tutaj bo nie chcialem 3 tematow w 3 roznych dzialach)

Chcialem zbudowac mikrosumo robota, bo dostalem takie przekladnie:

gm10w_on_gm10_-_dscn5601_pl.jpg

Wiem ze w polsce nie ma takich zawodow wiec nie bede zbytnio zwracal uwage na rozmiary i na wage, mimo to mam nadzieje ze wyjdzie jak najmniejszy, ok. wymiarow 5x5 cm

Zrobie go na atmega32l. Jednak mam problem, nie wiem jaka baterie wybrac. Tak samo nie moge nadal wybrac mostka-h znalazlem pare (SI9986CY, 74LVC2T45, MPC17C724, lb1836m) jednak wydaje mi sie, ze pierw powinienem wybrac baterie dopiero pozniej mostek.

Chcialem zeby mostek dzialal od 2.8V ale jak bateria nie bedzie mogla sie rozladowac ponizej 2.9v wtedy to nie ma sensu szukac takiego mostka.

chcialem uzyc w sumie 2 czujnikow (cos podobnego do tsop1736) i 4 diody nadawcze na 36khz. Chcialem miec jeden czujnik z przodu drugi z tylu.

Zastanawia mnie tylko jak najlatwiej zrobic modulator na 36khz. Chcialem to zrobic za pomoca attiny2313 i kwarcu 10mhz. Mialo miec opcje sprawdzania po ktorej stronie jest przeszkoda prawej, lewej, srodku i opcje trybu powerdown lub powersave (nadtym tez musze sie zastanowic)

czy ktos ma inny pomysl jak to zrobic ? (zalezy mi na malym poborze pradu i aby uklad byl jak najmniejszy)

Myslalem o IS471F jednak wtedy bym musial ich 6 kupic. 12zl x 6 = za duzo wydaje mi sie, ze mozna to taniej rozwiazac i lepiej

Link do komentarza
Share on other sites

Ja na twoim miejscu użyłbym dwóch akumulatorów Li-Ion lub Li-Pol, przy napięciu odpadłyby problemy z wyborem mostka.

Czujnik z tyłu raczej nie będzie potrzebny, no, chyba, że chodzi Ci o wykrywanie linii. Jeśli czujniki chcesz rozwiązać w miarę tanio, to możesz pobawić się z diodami IR, fototranzystorami i odczytami ADC.

Dlaczego napisałeś, że miałbyś kupić 6 czujników IS471 jeśli wcześniej napisałeś, że chciabyś użyć dwóch czujników?

Ps. Popraw to zdjęcie, bo mi się nie wyświetla.

Link do komentarza
Share on other sites

Mozesz mi podac dokladnie jakie baterie? (jak nie mozesz umiescic na forum to daj na pw)

Interesowalo by mnie tez jak mial byml ladowac te baterie.

Co do czujnikow. Z czujnikami linii nie bede mial proalemu chodzi mi bardziej o wykrywanie przeszkody. Chcialem uzyc 2 diod i jednego obironika pdobnego do tsop1736. Jedna dioda by sie znajdowala po prawej druga po lewej. Po kolei bym zapalal diody i sprawdzal czy jest przeskoda, pod koniec bym zapalal obydwie i sprawdzal czy tsop1736 wykryl, ze ir sie odbila. W ten sposob mogl bym sie dowiedziec czy przeszkoda jest po prawej, lewej czy na srodku.

Chcialem uzyc czyjnikow z tylu bo nie bedzie to tylko robot sumo.

A 6 czujnikow is471, moze przesadilem pewnie dalo by sie to zrobic na 4 (2 na przod, 2 na tyl). Jednen po lewej drugi po prawej, tez bym je po kolei zapal w ten sposob mogl bym tez dokladniej dowiedziec sie gdzie stoi przeszkoda.

Nie wiem czy rozumiesz o co chodzi? jak nie to postaram sie to przestawic w gifie

Link do komentarza
Share on other sites

Akumulatory Li-Pol możesz kupić w każdym lepszym modelarskim, możesz też za granicą (http://www.hobbycity.com), zależy jeszcze jaki prąd pobierają te silniki, jeśli nieduży to możesz zastosować Li-Ion (dobre można kupić u użytkownika phu_NEMO_2 na allegro) ale one mają zazwyczaj mniejszą wydajność prądową.

Ładowarkę najlepiej kupić w modelarskim, bo nieumiejętne ładowanie grozi nawet pożarem.

A z czujnikami to najlepiej kupić Sharp'y, poczytaj o tym więcej.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Np takie akumulatorki:

http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p2278,pakiet-lipol-460-mah-11-1v-rc-system

lub

http://www.perfecthobby.pl/detale.html?id=836

Oczywiście trzeba je przerobić i połączyć ogniwa równolegle lub po prostu dać jedno ogniwo.

Jeśli nie masz doświadczenia w akumulatorach to nie polecam przerabiać akumulatorków samemu. Grozi to wybuchem.

Znalazałem idealne ogniwo do mikro sumo:

http://www.batimex.pl/towar.asp?idtowaru=1642&menu=93&menu2=96

tylko trochę drogie 😕 a najlepiej dać dwa takie.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

http://www.perfecthobby.pl/detale.html?id=836 te sa bajer.

oczywiscie te tez http://www.batimex.pl/tow...enu=93&menu2=96 ale za drogie.

W tych pierwszych to mnie rozwalilo "chwilowy: 30A", jest to za duzo jak na mojego robota, ktorego jeden silniczek pobiera

24.6mA(184mA stall) at 5V

czyli normalnie 24,6mA w trakcie gdy jest bardzo duzy opor to 184mA pzy 5V.

Zastanawiam sie bo chyba mam w domu jeszcze 2 baterie od jakis nowszych noki. Chyba bym je podlaczyl rownolegle albo szeregowo zeby wieksza predkosc osiagnac, moze nawet bym uzyl tylko jednej. Pytanie czy dal bym rade je ladowac i kontrolowac jaki jest stan ladowania. Myslicie ze to dobry pomysl?

(dodam ze problemow z procesorami nie mam, za to slabiej sie znam na elektronice analogowej, a na bateriach wogule sie nie znam, dlatego was prosze o pomoc)

Link do komentarza
Share on other sites

W tych pierwszych to mnie rozwalilo "chwilowy: 30A", jest to za duzo jak na mojego robota, ktorego jeden silniczek pobiera (...) normalnie 24,6mA w trakcie gdy jest bardzo duzy opor to 184mA przy 5V.

To 30A to jest chwilowy prąd zwarciowy. Przez uzwojenia Twojego silnika nie popłynie normalnie większy prąd, niżby to wynikało z ich rezystancji.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli pobór prądu jest tak niski, to bez problemu możesz zastosować sporo tańsze akumulatory li-ion, poszukaj na allegro u tego użytkownika, ładowarkę też można zrobić samemu.

Akumulatory powinny być identyczne i najlepiej nieużywane (nie będzie problemu z nierównomiernym rozładowywaniem).

nes86, czemu pisałeś, że trzeba je przerobić? Dwa akumulatory szeregowo to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie, nie będzie problemu z mostkami, jeśli silniki są na 5V to będzie można od nich "wydębić" sporo więcej niż przy jednym akumulatorze.

Link do komentarza
Share on other sites

Przejżałem datasheety mostków które podałeś.

Mostek SI9986CY stosowałem już w robocie nano sumo i przy zasilaniu z jednego ogniwa li-pol działa bardzo dobrze.

74LVC2T45 steruje prądem tyko +- 50mA więc raczej odpada.

MPC17C724 - bardzo fajny uklad idealny do małego robota, ale ciężki do zdobycia (nigdzie nie znalazłem) i obudowa ciężka do przylutowania w amatorskich domowych warunkach.

lb1836m - równierz ciekawy układ chociaż nie dokumentacja jest strasznie niejasna, nie jestem pewien ale chyba może sterować prądem 2x 400mA więc w sam raz i obudowa łatwa w zastosowaniu. Można go dostać w Poznaniu u Gembary lub tutaj http://www.impelshop.com/?item=6602.

Link do komentarza
Share on other sites

Ogladalem te baterie uzytkownika phu_NEMO_2 bardzo fajne i bardzo tanie. Napewno zabiore 2 i polacze w szereg. Jakie dokladnie baterie zabiore zdecyduje sie jak bede jutro w domu. Pytanie czy bede wstanie je naladowac?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.