Skocz do zawartości

ATMega16 zasilanie


eosik

Pomocna odpowiedź

witam. z uP dopiero zaczynam i mam problem, jak zasilic atmege16?? moge poprostu dac stabilizator i to wystarczy?? a drugie pytanie, to pod ktora nozke zasilanie podpiac?? vcc, czy avcc??

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Zdanie zaczynamy z dużej litery.

Link do komentarza
Share on other sites

vcc i avcc dla zasilania portu A,

wystarczy stabilizator, tylko pamiętaj o kondensatorach przy stabilizatorze, żeby to trochę "przeczyścić" napięcie.

Masz zamiar korzystać z przetwornika analogowo cyfrowego

Link do komentarza
Share on other sites

nie. portu a mam zamiar uzyc jako zwyklego wejscia. wiec jak sie domyslam avcc nie bedzie trzeba zasilic??

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Zdanie zaczynamy z dużej litery.

Link do komentarza
Share on other sites

no właśnie trzeba będzie, tylko nie musisz tak bardzo dbać o stabilność napięcia i inne czynniki, które maja duży wpływ na odczyty ADC. Wystarczy, że podłączysz AVCC do VCC.

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Zdanie zaczynamy z dużej litery.

__________

Komentarz dodany przez: GruX

Na forach internetowych nie jest to wymagane. Akurat coś o tym wiem, bo wybrałem sobie temat prezentacji maturalnej zajmujący się językiem forów internetowych.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

dzieki za pomoc:) rezultaty nie wiem, kiedy beda widoczne, bo mam czas na skonczenie ustrojstwa do konca marca, ale mysle, ze w tym roku wypadaloby skonczyc:D

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Zdanie zaczynamy z dużej litery.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie chąc zaśmiecać forum kolejnym wątkiem, w którym padniejedna odpowiedz. Pozwolę sobie podpiąc się pod pytanie o Atmegę16...

Czy o ile nie będę kożystałm z części analogowej tego procesora (porty jako zwykłe I/O), to czy wejście odniesienia AREF może "wisieć" w powietrzu, czy musi być spięty do któregoś za napięć (słysząłem gdzieś ze przez kondensator do masy)?

Pozdrówko...

Link do komentarza
Share on other sites

Należy na nim podłączyć albo zewnętrzny kondensator 100nF do masy - wtedy filtruje napięcie odniesienia wewnętrzne (wybierane ref, albo Vcc), albo można podpiąć zewnętrzne napięcie odniesienia. Wiszenie jest mocno niewskazane, bo może fałszować pomiary przetwornika (może wisieć jeśli z niego nie korzystasz).

Może wisieć, ale zawsze bezpieczniej pod coś podwiesić🙂

Podpinanie do Vcc, albo do GND może się skończyć uszkodzeniem przetwornika, przy niepoprawnej konfiguracji Vref. Nie należy tego robić.

Generalnie w nowoczesnych mikrokontrolerach piny GPIO mogą wisieć - można na nich wymusić wewnętrznie określony stan. To nie te czasy że nieużywane nogi magistrali trzeba było polaryzować 😉

Link do komentarza
Share on other sites

... Wiszenie jest mocno niewskazane, bo może fałszować pomiary przetwornika (może wisieć jeśli z niego nie korzystasz)...

No właśnie chodziło mi o to, że nie kozystam z przetwornika AD i czy w tedy może wisieć?

Rozumiem że tak.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Jak nie korzystasz - może wisieć. Pamiętaj żeby AVCC i AGND podłączyć mimo wszystko.

Dzięki teraz wszystko jasne! O AVCC i AGND wiem że trzeba.

Pozdrawiam i moją część pytań uważam za wyczerpaną.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.