Skocz do zawartości

Czujnik dzwięku


ziober

Pomocna odpowiedź

Witam!

Czy wie ktoś jak zrobić czujnik dzwięku? Nie chodzi mi o taki ze jak np ktoś klasnie to sie włącza swiatło, tylko o takie cudo które gdy coś "usłyszy" to na wyściu wystawi 1 albo 0. Najlepiej jakby jeszcze w nim była regulacja czułości. Prosze o schematy i linki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Sama detekcja dźwięku nie jest chyba niczym bardzo atrakcyjny, lepiej może wyławiać jakiś określone częstotliwości (można wtedy sterować różnymi urządzeniami!). Są takie układy "łowcy szeptu", jeśli zależy Ci tylko na wykryciu faktu, że jakiś fale dźwiękowe się pojawiły.

Chyba najlepiej podłączyć mikrofon do wejścia ADC procka...

Podłączysz i co dalej? Chodzi o wykrywanie pewnego wybranego zakresu częstotliwości dźwięku, ADC wykrywa tylko pewien poziom napięcia. Przebieg napięcia pochodzącego od dźwięku jest baaardzo szybki i zmienny. Czyste zczytywanie danych z przetwornika nie załatwi sprawy.

Owszem można to zrobić na uC, ale wymagałoby to szybkich pomiarów (zakładając, że człowiek słyszy do 20KHz, to zgodnie z twierdzeniem Shanona będzie potrzebne próbkowanie co ok 40KHz), a pomiary następnie muszą zostać poddane obróbce w celu obliczenia składowych częstotliwości (czyli jakaś analiza Fouriera). A to już jest zbyt skomplikowane jak dla początkującego i dosyć mocno złożone obliczeniowo.

Można to zrobić tak:

- Sygnał z jakiegoś mikrofonika (np. elektretowego) wzmocnić.

- Wzmocniony sygnał przepuścić przez jakiś filtr wybranej częstotliwości.

- Dalej detektor wartości średniej.

- Wyjście na jakiś przerzutnik czy coś...

Brzmi może skomplikowanie, ale są gotowe schematy. Poszukaj np. w Sklepie AVT są tam gotowe konstrukcje, bardzo często ze schematami (szukaj wyłącznika na klaśnięcie). Na Elektrodzie też nie jeden schemat widziałem.

Daniel: Przejrzałem to forum i widzę, że starasz się za wszelką cenę odpowiedzieć na każdy post. Najczęściej kończy się to jakimiś domysłami, które są nieprawdziwe i wprowadzają w błąd. Może odpowiadaj tylko wtedy gdy jesteś pewien, co? ( 1/3 Twoich postów na Elektrodzie wędruje do kosza... nie dało Ci to do myślenia do tej pory?)

Link do komentarza
Share on other sites

Nie, nie chodzi mi o sterowanie żadnych urządzeń, tylko o to, aby robot wykrył jakiś dzwięk i potem tak zaprogramowac uC zeby tak wysterował bota, zeby ten poprostu jechał w kierunku dzwięku 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wtedy wystarczy dać wzmacniacz operacyjny, detektor amplitudy (mostek półokresowy na pojedynczej diodzie) i to na wejście ADC. Jedyne co trzeba dodać to regulacja czułości. Można to zrobić analogowo - regulując wzmocnienie wzmacniacza operacyjnego potencjometrem lub cyfrowo - ustalając w programie próg od którego odebrane napięcie jest dźwiękiem godnym uwagi dla robota, albo obiema tymi metodami 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Proponuję zrobic coś takiego 4 koła Mikrofony jakieś małe po 4 stronach robota uciekało by przed hałasem np. Robot stoi przodem do północy ktoś krzyknie do niego z strony Południowej to on jedzie do przodu IDT mam nadzieje że jasno się wyraziłem. 🙂 Jeszcze ciekawiej by było jak by był przełącznik czy ma jechać w stronę dźwięku czy ma od niego uciekać

Link do komentarza
Share on other sites

Wtedy wystarczy dać wzmacniacz operacyjny, detektor amplitudy (mostek półokresowy na pojedynczej diodzie) i to na wejście ADC. Jedyne co trzeba dodać to regulacja czułości. Można to zrobić analogowo - regulując wzmocnienie wzmacniacza operacyjnego potencjometrem lub cyfrowo - ustalając w programie próg od którego odebrane napięcie jest dźwiękiem godnym uwagi dla robota, albo obiema tymi metodami 😉

to ma być coś takiego jak na tym schemacie do połączenia elementów D2,D3,C3?

Schemacik

[ Dodano: 25 Sie 08 03:34 ]

namalowałem coś takiego... działa, ale możecie mi powiedzieć czy coś jest w nim źle i jak dodać regulacje czułości?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.