Skocz do zawartości

Przedłużanie cienkich kabli, zasilanie gps


rbng

Pomocna odpowiedź

Cześć

Problem mój przedstawię na zdjęciu.

Mam takie cienkie kable z modułu gps, czy np z koszyka na baterie. Bardzo niepewnie siedzą one w płytce stykowej w związku z tym chciałbym je jakoś połączyć z kablem z końcówką męską. Lutować niestety nie potrafię zupełnie, ale może wybrałbym się do znajomego. Zakładam, że najlepiej np przylutować taki kabel do goldpina i zabezpieczyć koszulką termokurczliwą? W inny sposób np myślałem o kostce elektrycznej, z jednej strony wkręciłbym ten kabelek, a z drugiej kabel męsko-męski, tylko obawiam się, że te drobne przewody się ukruszą/utną przy ściskaniu śrubą.

Czy jeżeli zrobiłbym to prymitywnie tzn uciął izolację, skręcił ze sobą przewody bez lutowania i zabezpieczył koszulką termokurczliwą to byłoby coś strasznego?

W jaki sposób wy łączycie tak drobne przewody z płytkami prototypowymi albo pinami arduino?

Dodatkowo jak widać na zdjęciu te kable są bardzo cienkie i "kruche", bo normalnie łamały mi się gdy próbowałem je wtykać do płytki stykowej

Chciałbym też zapytać jak połączyć masę i zasilanie tego modułu GPS. Chodzi o to, że do płytki stykowej doprowadzam napięcie ~9.5V, z niego zasilam arduino oraz serwomechanizmy przez stabilizatory napięcia. Ten moduł GPS wymaga zasilania 5V oraz podłączenia jego Tx pod Rx arduino. I teraz nie wiem czy zasilić moduł z płytki stykowej tak jak serwo, czy mogę zasilić go z pinu 5V arduino? Jeżeli chciałbym go zasilić z arduino to wtedy masę łączę do pinu GND arduino, czy do płytki?

Mam też kolejne pytanie w związku z modułem. Dostałem go, był kupiony na diydrones.com, jednak tam nie potrafię znaleźć danych technicznych, znajduję jedynie datasheet samego odbiornika, ale nic mi to nie mówi. Otóż konektor, przez który jest łączony posiada 6 pinów, a od spodu modułu opisane mam jedynie 5. W związku z tym nie wiem który jest którym. Gdyby przyjąć, że są w kolejności to GND może być przewodem czerwonym lub czarnym (nie sugerowałbym się kolorami przewodów, bo przewód musiałem dokupić sam) w związku z tym nie wiem zupełnie jak to połączyć, nie chciałbym wysłać 5V na GND albo OUT. Czy jestem w stanie sprawdzić multimetrem co jest czym (nie znam się na tym więc od razu bym prosił o instrukcję ja to zrobić)

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

https://www.forbot.pl/forum/topics74/serwomechanizm-arduino-vt13384.htm#112546

Link do komentarza
Share on other sites

W jaki sposób wy łączycie tak drobne przewody z płytkami prototypowymi albo pinami arduino?

Najlepiej tak jak piszesz, czyli przylutować do nich goldpiny, a całość zabezpieczyć rurką termokurczliwą. A najszybciej będzie pokryć je trochę grubszą warstwą cyny i też powinny siedzieć mocno.

Chciałbym też zapytać jak połączyć masę i zasilanie tego modułu GPS. Chodzi o to, że do płytki stykowej doprowadzam napięcie ~9.5V, z niego zasilam arduino oraz serwomechanizmy przez stabilizatory napięcia. Ten moduł GPS wymaga zasilania 5V oraz podłączenia jego Tx pod Rx arduino. I teraz nie wiem czy zasilić moduł z płytki stykowej tak jak serwo, czy mogę zasilić go z pinu 5V arduino? Jeżeli chciałbym go zasilić z arduino to wtedy masę łączę do pinu GND arduino, czy do płytki?

Musisz sprawdzić ile prądu pobiera ten moduł. Jeśli mało, to zasil go z pinu 5V Arduino, a jeśli dużo, to przyda się osobny stabilizator/przetwornica. Masa w układzie powinna być jedna, więc nie ma różnicy, czy wetkniesz moduł do GND na płytce stykowej, czy na Arduino.

Mam też kolejne pytanie w związku z modułem. Dostałem go, był kupiony na diydrones.com, jednak tam nie potrafię znaleźć danych technicznych, znajduję jedynie datasheet samego odbiornika, ale nic mi to nie mówi. Otóż konektor, przez który jest łączony posiada 6 pinów, a od spodu modułu opisane mam jedynie 5.

Zacznij od sprawdzenia miernikiem, który przewód ma połączenie z danym polem lutowniczym. Może się okazać, że np. masa puszczona jest dwoma przewodami itd.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zacznij od sprawdzenia miernikiem, który przewód ma połączenie z danym polem lutowniczym. Może się okazać, że np. masa puszczona jest dwoma przewodami itd.

Dziękuję, tak też zrobiłem. Moduł zasiliłem normalnie z pinu 5V arduino, które pracowało pod USB, moduł działał.

Teraz mam inne pytanie. Arduino będzie zasilane z akumulatora 9,6V, który zasilać też będzie dwa serwomechanizmy.

Tak jak tu:

XKWcKP3.jpg

I czy w tym wypadku będę mógł podłączyć ten moduł GPS bezpośrednio pod wyjście 5V arduino, czy jednak przy takim zasilaniu powinienem użyć stabilizatora napięcia? Czy mogę to zasilić z tego samego stabilizatora co serwomechanizm?

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Już 3 raz widzę to samo w różnych Twoich tematach. Raz chyba wystarczy?

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.