Skocz do zawartości

Walduś, mój pierwszy robot


juras5

Pomocna odpowiedź

Witam,
jest to mój pierwszy post na tym forum.

chciałbym zaprezentować Wam waldka, schemat bardzo prosty.

https://youtube.com/watch?v=s9_P8V37VjU

napędem są dwa przerobione serwa Tower Pro SG-90, ale jestem troche wkurzony, bo nie pracują równo, bo jedno kręci się szybciej, przez co waldek nie jeździ prosto nawet gdy źródło światła jest przed nim.

mam parępytań jako, że jestem początkującym.

1. jakie serwa najlepiej używać to takich robotów?

2. chciałbym rozpocząć przygodę z mikrokontrolerami,
myślałem zeby najpierw zrobić jakiś układ oparty o ATMEGE (może polecacie inny?) 3,4 diody,żeby sobie mrugały w jakiejś ustalonej sekwencji. potem chciałbym zrobić podwozie do linefollowera i sterować nim jako samochodzikiem, żeby skręcal najpierw w lewo itp.(tez jakaś ustalona sekwencja) a potem dopiero wziąć się za linefollowera.

czekam na odpowiedzi

pozdrawiam

dsc01847mu3.thumb.jpg.174b6e77a5099b54fdb45a8b5f08735a.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

tak, z elektrody.

nie miałem pod ręką żadnych silniczków, a że bawię z modelarstwem RC, skorzystałem z serw.

[ Dodano: 17 Wrz 08 03:08 ]

czy mógłby ktoś udzielić odpowiedzi na dwa pytania, chyba, ze mam to przeniesc do innego dzialo

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Serwa są ciut za drogie jak na mnie do takich celów. Ale jak już to bier w wersji standart. 2 to nie pytanie. Zrób tak jak mówisz i ok. Poczytaj kursik Ikara, albo lepiej kup se książke wiązany programowanie mikrokontrolerów avr w języku bascom.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

miesiek: Te serwa są po 17zł i można je wykorzystać w innych robotach.

1. jakie serwa najlepiej używać to takich robotów?

Te co użyłeś są ok, a nierówna praca to przypadek. A może nie nasmarowałeś ich?

chciałbym rozpocząć przygodę z mikrokontrolerami,

myślałem zeby najpierw zrobić jakiś układ oparty o ATMEGE (może polecacie inny?) 3,4 diody,żeby sobie mrugały w jakiejś ustalonej sekwencji. potem chciałbym zrobić podwozie do linefollowera i sterować nim jako samochodzikiem, żeby skręcal najpierw w lewo itp.(tez jakaś ustalona sekwencja) a potem dopiero wziąć się za linefollowera.

Nie widzę tu pytań. ATMega może być.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeździ krzywo czy poprostu koła się inaczej kręcą ? Bo w 1 wypadku może to zależeć nie od serv a od kół.. np trochę inny rozmiar (setne milimetra) albo co bardziej prawdopodobne jedno może być postrzępione albo coś .. (ja tam miałem u mojego robaka.. jedno koło miało ślady zębów ... jako ze było z zabawki 😋) pozatym spróbuj je nasmarować jak już kolega wyżej pisał, serva nie koła....

gratuluje konstrukcji i pozdrawiam 😉

Link do komentarza
Share on other sites

juras5, zdania zaczynamy z wielkich liter 🙂

jedno serwo ewidentnie szybciej sie kreci od drugiego;/

Takie coś to norma, praktycznie nie możliwe jest aby zakupione silniki były identyczne, w takim robocie nie jest to potrzebne.

W konstrukcjach, które muszą jeździć prosto, używa się enkoderów i PWM to wyrównania silników. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Chciałbym was spytać, czym najlepiej smarować tryby z serwomechanizmów, bo przy przeróbce prawie cały smar został mi na palcach.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Osobiście używam smaru silikonowo-teflonowego produkcji AG Chemia, nazywa to się SMAR TF. Jest dostępny w większości sklepów elektronicznych czy chociażby na allegro.

Link do komentarza
Share on other sites

A czy to pomoże w równej pracy serw? bo mam 2 takie serwa jednak jedno kręci się szybciej niż drugie, jest na to jakiś sposób?

Link do komentarza
Share on other sites

A czy to pomoże w równej pracy serw? bo mam 2 takie serwa jednak jedno kręci się szybciej niż drugie, jest na to jakiś sposób?

Jednak nie są takie same skoro kręcą się z różną szybkością 😉 . Rozwiązaniem jest zakup markowych serw, choć i to nie da 100% pewności, że będą się kręciły z identyczną prędkością.

Powiem ci tyle, mam kilka sztuk różnych modeli silników firmy escap (portescap), czy jakieś z drukarek canona, moje roboty, przy podaniu sygnału o identycznym wypełnieniu na sterowanie silnikami, jadą praktycznie po prostej linii (na pewno jadą po jakimś łuku, lecz jest on niezauważalny gołym okiem na odcinku 2-3 metrów).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.