Skocz do zawartości

Kurs lutowania - #3 - pierwszy raz z lutownicą, częste błędy


Pomocna odpowiedź

html_mig_img
W tej części kursu lutowania zaczniemy działać już w praktyce. Poznamy najważniejsze zasady samego lutowania oraz pracy z narzędziami.Dzięki temu w następnych artykułach będziemy zajmować się tylko tym, co najważniejsze, czyli lutowaniem kolejnych, nowych elementów elektronicznych. Zacznijmy jednak od początku, czyli informacji na temat samego lutowania.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Gość damiano

Ja także się pochwalę 😉 W moim przypadku wykonane taniš lutownicš kolbowš 60 W. Na dole w kilku miejscach widoczne zanieczyszczenia. Możliwe, że jest to spowodowane zbyt długim rozgrzewaniem pola lutowniczego lub zbyt dużš temperaturš (tanie kolbowe lutownice nie majš regulacji temp. 😋)?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam, to mój pierwszy post na forum. Postanowiłem dołączyć i wysłać zdjęcie swojej płytki:

Lutowane stacją lutowniczą 48W.

Bardzo dobra inicjatywa z tym kursem. Fajnie, jakby kolejne części ukazywały się nieco częściej 🙂

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Wojtek_A., witam na naszym Forum 🙂 Pamiętaj tylko, aby dodawać zdjęcia przez nasz skrypt.

Twoja płytka wygląda po lutowaniu całkiem dobrze! Jakieś wnioski, coś zwróciło Twoją uwagę?

Link do komentarza
Share on other sites

Poprawiłem swój poprzedni post, powinno być już ok.

Jeśli chodzi o wnioski to potwierdzam to, na co zwracano uwagę podczas lutowania ostatniego pola - trudniej było je rozgrzać, "czuć" było jak ciepło ucieka. Temperaturę miałem ustawioną na 300 stopni, musiałem czekać ok. 6 sekund, aby cyna zaczęła się roztapiać. W trakcie roztapiania, podczas "podawania" jej na pole, czuć było opór, jakby nie nadążała się topić. Na poprzednich polach nie było czegoś takiego. Zauważyłem, że pomaga przesuwanie końcówką grota po polu lutowniczym w celu równomiernego jego rozgrzania. Generalnie poszło mi sprawniej niż myślałem. Opis lekcji i filmiki tak szczegółowe, że nie zostawiły miejsca na żadne wątpliwości i niespodzianki 🙂

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

VVasyl, dzięki - błąd został poprawiony 🙂

Co do płytek, to przyznam, że nie widziałem powodu do takiej sprzedaży, bo raczej bez elementów nikt nic nie zdziała. Jeśli pojawi się większe zapotrzebowanie, to możliwe, że później same płytki trafią do sprzedaży. Niesie to jednak pewne ryzyko, że czytelnicy zaczną dokupywać do płytek niepasujące elementy. Tego chciałem uniknąć.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.