Skocz do zawartości

2 potencjometry do serwomechanizmu arduino


piter161

Pomocna odpowiedź

Witam.

Chciałem zapytać czy można podłączyć 2 potencjometry i 2 przyciski do jednego serwomechanizmu. Chodzi o to że gdy bym ustawił dolną wartość na jednym potencjometrze to po naciśnięciu przycisku ten serwomechanizm ustawi się w tym położeniu. Natomiast drugim potencjometrem ustawił bym górną wartość i po naciśnięciu tego drugiego przycisku ten serwomechanizm przestawił by się na tą drugą wartość. Stoję przed zakupem Arduino i tu chciałem się zapytać które Arduino było by najlepsze (najlepiej zestaw).

Czy warto brać ten zestaw LINK

Link do komentarza
Share on other sites

piter161, oczywiście, że da się to zrobić na Arduino. Spokojnie dasz radę zrobić to korzystając z mojego kursu: Kurs Arduino – #0 – Zapowiedź cyklu! Wszystkie ćwiczenia przeprowadzisz na elementach dostępnych w tych zestawach. Zestawy, które podlinkowałem są tańsze oraz w 100% zgodne z całym kursem dostępnym na Forbocie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście, że się da. Przecież nie podłączasz tych potencjometrów i przełączników wprost do serwa tylko do procesora. A to jaki napiszesz program, co on zrobi z sygnałami i jak ustawi serwo zależy już tylko od Ciebie. Zestaw wydaje mi się mimo wszystko drogi i nie zawiera serwomechanizmu. Wbrew pozorom może taniej będzie, gdy kupisz podobne rzeczy osobno? I czy rzeczywiście potrzebujesz dużego UNO? Będziesz kupował gotowe i drogie shieldy? A serwa, czujniki, sterowniki silników czy wyświetlacze z powodzeniem podłączysz do tańszego MINI lub NANO.

EDIT: Przepraszam, dopatrzyłem się serwa. Ukryło się w torebce na jednym ze zdjęć. Wydaje mi się, że kupowanie przypadkowych elementów tylko dlatego, że są w zestawie nie jest dobrym pomysłem. OK, zestawy pozwalają szybko zacząć, ale po początkowym okresie euforii (Mamo, zobacz, serwo się rusza! No pięknie, a odrobiłeś lekcje?) szybko przychodzi opamiętanie: No dobrze, ale co mogę z tego zrobić? I wtedy okazuje się, że potrzebne są dwa serwa i to silniejsze, albo dwa silniki z przekładniami bo taki goły maluch jest bezużyteczny (chyba, że robimy wiatraczek) itd. Może warto przytrzymać kasę, kupić małe i tanie Arduino plus uniwersalną przejściówkę UART-USB, do tego LCD za kilkanaście złotych itd.. Po prostu wybierać z głową tylko to, co jest akurat potrzebne do realizacji jakiegoś pomysłu końcowego. Wtedy zaczynasz zostawiać po sobie jakiś ślad: to mój pierwszy termometr - wciąż działa, zobacz, a tu mój pierwszy robot pełzający na dwóch serwach - koty bały się go panicznie itd.. A w razie wątpliwości co kupić, zawsze można tu zapytać 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ogólnie to chodzi o to aby wystarczyło wyjść/wejść w Arduino. Dobra czyli gdybym wziął ten zestaw dokupiłbym bym sobie potencjometry tego typu . A gdybym później chciał zrobić układ oparty o ATMEGA8 to co jeszcze musiał bym zakupić aby go zaprogramować? Chciałbym to wszystko kupić od razu płacąc raz za przesyłkę.

Dziękuje za zainteresowanie się moim tematem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Może zamiast pisać o tym na czym chcesz coś zrobić napisz po prostu co chcesz zrobić. Spoko, żadne pomysły nie są złe czy głupie (no dobra, niektóre są) jeśli chcesz się uczyć. Być może kupienie płyteczki NANO z mega32 jest prostsze i tańsze niż szukanie czegoś na mega8. A my, znając już Twój cel pomożemy w dobraniu podzespołów. Zestaw możesz kupić zawsze i na pewno zrobisz z nim wiele pouczających doświadczeń (czytał ktoś Mikołajka? - opowiadanie o "pouczającym doświadczeniu chemicznym" skończyło się małą katastrofą, ale coż, nauka wymaga ofiar), ale do konkretnego urządzenia trzeba zwykle dobrać konkretne elementy.

Link do komentarza
Share on other sites

No dobra chciał bym zrobić elektryczne sterowanie podnośnikiem. Chodzi o to żeby dźwigni podnośnika nie popychać ręką tylko poprzez serwomechanizm/siłownik liniowy z potencjometrem to robić. Na Arduino chciałem zrobić takie małe do testów, a gdyby wszystko działało to zrobić wszystko podobnie tylko z większymi elementami. O działaniu pisałem w pierwszym poście.

Link do komentarza
Share on other sites

Acha, rozumiem. Czyli mamy dwa potencjometry do zadawania położeń skrajnych, potencjometr sprzężenia zwrotnego od aktualnego położenia siłownika, dwa przyciski do wymuszania ruchu w jedną lub drugą stronę, ew. jakiś LEDy do sygnalizacji osiągnięcia zadanego położenia, gotowości itp. Do tego dochodzi sterowanie mostkiem - od 2 do 6 wyjść i tyle. Razem 3 wejścia analogowe, 2 dwustanowe, 6-8 wyjść - moim zdaniem nie musisz mieć niczego większego niż płyteczka któregoś Arduino. Taki zestaw sygnałów obsłuży każde, nawet najmniejsze. Istotą tego projektu będzie odpowiednie go "uprzemysłowienie". Porządna obudowa przykręcona gdzieś na stałe, zasilacz odporny na wybryki instalacji elektrycznej ciągnika i ogólna "mocarność" do pracy w warunkach polowych.

Serwem steruje się inaczej niż mostkiem do silnika DC więc nie wiem, czy warto przez ten etap przechodzić. Oczywiście algorytm pracy będzie ten sam, inne będzie samo wyjście z systemu, ale też brak pętli zewnętrznego sprzężenia zwrotnego przez silnik siłownika i jego potencjometr nie będzie dobrym symulatorem końcowego urządzenia. Nie wiem jakie masz doświadczenie, ale moim zdaniem powinieneś od razu kupować docelowe elementy - szkoda czasu na zabawę. Przemyśl też sprawę mechaniki: obudowy, mocowania potencjometrów, przycisków itp.

Link do komentarza
Share on other sites

Doświadczenia nie mam z elektroniką ale chce się powoli nauczyć. Nie mówię, że od razu zrobię takie sterownik ale kiedyś chciał bym taki o to sterownik zrobić. Ale będzie to działać oparte o Arduino? Czy za dużo kombinacji? Dlatego przed zakupem chciałem zapytać co i jak fachowców w tych sprawach.

Link do komentarza
Share on other sites

Powiem Ci tak: jeśli moje rozumienie jego działania opisane powyżej jest prawdziwe i wyczerpujące, to ten sterownik jest trywialny. Do takich aplikacji Arduino jest jak znalazł. Nie ma tu żadnych wyzwań związanych szybkością, precyzją działania czy poborem mocy. Nawet jako początkujący, po kupieniu wszystkich komponentów i złożeniu tego do kupy napiszesz poprawnie działający kod w jeden wieczór. Sam się zdziwisz a ja wiem, że nie programowanie będzie tutaj największym problemem. A teraz kilka pytań podstawowych: czy umiesz lutować i czy masz jakiś pojęcie o mechanice - rysowaniu, projektowaniu, obróbce materiałów, montażu. Oprócz zakupu elementów będziesz musiał jakoś je poukładać w obudowie, połączyć, wyprowadzić kable przez przepusty na zewnątrz itd. Czy z tym sobie poradzisz? Czy masz podstawowy sprzęt: lutownicę, multimetr, zasilacz? Zanim zabierzesz się za cokolwiek w elektronice, musisz zgromadzić na biurku "masę krytyczną" aby nie być zdanym na bateryjki z kiosku, język do sprawdzania napięcia i połączenia skręcane na dwa druty.

Link do komentarza
Share on other sites

piter161, jeśli nie masz doświadczenia z samą elektroniką (które jest potrzebne do zabawy z Arduino) to przeczytaj chociaż kurs elektroniki: Kurs elektroniki – #1 – napięcie, prąd, opór, zasilanie

Oczywiście najlepiej byłoby dla Ciebie, gdybyś wykonał opisywane tam eksperymenty, ale odrobina teorii również może się przydać. Inaczej zupełnie nieświadomie możesz uszkodzić Arduino i/lub serwomechanizm.

Link do komentarza
Share on other sites

Lutować umiem, multimetr posiadam. Z wykonaniem tych części powinienem sobie poradzić. Najwięcej obawiam się o ten program i łączenie tego wszystkiego, ale myślę że po kolei ogarnę ten temat. A te kursy stopniowo będę sobie przyswajał. Głównie chodziło mi o to czy jest to do wykonania w arduino. Potwierdziliście więc teraz będę musiał zainwestować w arduino i potrzebne elementy. A zasilacz jaki by był do mnie dobry? Może coś polecicie?

Link do komentarza
Share on other sites

Super, najtrudniejsza część (przedszkole) już za Tobą 🙂

Teraz musisz zdecydować, czy kupujesz zestaw i fundujesz sobie szkółkę programowania, czy od razu robimy tu publiczny projekt (może zakładasz jakiś worklog w dziale Nasze Projekty?), kupujesz docelowe podzespoły, robisz mechanikę, łączysz, piszesz programik i za dwa tygodnie masz gotowe urządzenie. Kluczowe będzie też znalezienie siłownika (koniecznie na 12V DC by pasował wprost do instalacji elektrycznej ciągnika) i ocena mocy jego silnika - od tego zależy wybór mostka.

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba lepiej gdybym sobie jednak zafundował szkółkę programowania. Tak od razu na głęboką wodę to może być ciężko. A jeśli bym się rzucił od razu na robienie tego publicznego projektu to co kupić zamiast płytki arduino?

Link do komentarza
Share on other sites

A to już jest pierwsze pytanie z serii "Robimy projekt" 🙂 Nikt Ci na to teraz nie odpowie. Trzeba poszukać co jest dostępne, sprawdzić ceny, ocenić przydatność itd.. Najpierw decyzja. Wiadomo, że idąc w projekt będziesz musiał podjąć wiele mniejszych. Pomożemy. Kupując od razu docelowe graty nie kupisz niczego niepotrzebnego, ale na koniec zostaniesz z niczym prócz gotowego urządzenia. Zestaw za to zostaje w domku i można się nim bawić, ale praktyczne zastosowanie ma średnie, bo w projekcie wykorzystasz z niego tylko płytkę Arduino. Reszta będzie się kurzyć.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Kolego dzięki za wyrozumiałość i wytłumaczenie. Chyba jednak zainwestuje w zestaw arduino, zawsze się coś więcej mogę nauczyć. A jeśli już będę wiedział więcej to wtedy założę temat i powoli będę robił ten ostateczny projekt.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.