Skocz do zawartości

Przysyłanie/Odbieranie danych na odległość


fauke

Pomocna odpowiedź

Jakich odległości się spodziewasz? Gdzie ma to działać? Możliwości jest dużo, zaczynając od podczerwieni, przez bluetooth, aż po gsm. Określ dokładniej do czego potrzebujesz, to może będziemy w stanie pomóc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Najłatwiej i najtaniej użyć po prostu pilota od telewizora i odbiornika podczerwieni. Polecam do tego bibliotekę IRLremote (https://github.com/NicoHood/IRLremote).

Można też na wiele innych sposobów: nadajnik i odbiornik RF (albo dwukiernukowy moduł), moduł bluetooth (na przykład HC05) albo BLE, moduł WiFi (na przykład ESP8266), etc. Zazwyczaj taki moduł podłącza się do Arduino poprzez port szeregowy i steruje nim za pomocą komend AT.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Najłatwiej i najtaniej użyć po prostu pilota od telewizora i odbiornika podczerwieni. Polecam do tego bibliotekę IRLremote (https://github.com/NicoHood/IRLremote).

Można też na wiele innych sposobów: nadajnik i odbiornik RF (albo dwukiernukowy moduł), moduł bluetooth (na przykład HC05) albo BLE, moduł WiFi (na przykład ESP8266), etc. Zazwyczaj taki moduł podłącza się do Arduino poprzez port szeregowy i steruje nim za pomocą komend AT.

A podczerwienią wyświetle też na LCD dane z czujnika?

Link do komentarza
Share on other sites

Najłatwiej i najtaniej użyć po prostu pilota od telewizora i odbiornika podczerwieni. Polecam do tego bibliotekę IRLremote (https://github.com/NicoHood/IRLremote).

A podczerwienią wyświetle też na LCD dane z czujnika?

Tak, ale wtedy musisz mieć w drugą stronę, czyli świecącą diodę podczerwoną na robocie, a odbiornik IR przy wyświetlaczu. No i wtedy raczej będziesz chciał wymyślić swój własny protokół, albo użyć IRDA, bo pilotowy przesyła tylko dwa bajty na raz (który guzik i do którego urządzenia). To już niestety jest więcej kombinowania.

Link do komentarza
Share on other sites

deshipu, fauke, dwukierunkową transmisję w podczerwieni można w dość łatwy sposób zrealizować wykorzystując własnie TSOPy, timer generujący nośną dla TSOPa (najczęściej 36kHz) i UART. TSOPa podłączamy pod RXD procka (prawdopodobnie przez negator, czyli bramkę NOT), a TXD trzeba pomnożyć logicznie (AND) z nośną. Taki sam zestaw w drugim transceiverze. Pamiętać trzeba o tym, by transmisja była tylko half-duplex, w przeciwnym razie to co transceiver będzie wysyłał od razu odbierze. Jako logikę można użyć np. 7437, to jest 4x NAND. Oczywiście prędkość transmisji powinna być też rząd wielkości mniejsza niż częstotliwość nośnej.

Link do komentarza
Share on other sites

Zamiast bawić się w podczerwień i inne moduły które są dobre ale na większe odległości

zastosuj rf 433 mhz znajdziesz je na aukcji użytkownika telmal_store modul nadajnik odbiornik 433mhz rf arm avr arduino Link które są po 3,85 zł z przesyłką 5,35 zł. w terenie otwartym testowałem wyszło mi 100 m a w terenie z przeszkodami 50 m (bez anten na 5v). Po podrasowaniu czyli filtrowanie zasilenia, dołożenie anten, podwyższenie napięcia na nadajniku na 12 v wyszło mi około 300 m w otwartym terenie a z przeszkodami 240 m.

Od lutego do czerwca stosowałem je w moim projekcie inteligentny pokój i informator gdzie służyły do przekazywania informacji z mojej stacji meteo do mojej skrzynki pełnej kabli 😅 odległość wynosiła około 200 m między domem a działką jakoś dawały radę.

Link do komentarza
Share on other sites

Zamiast bawić się w podczerwień i inne moduły które są dobre ale na większe odległości

zastosuj rf 433 mhz LINK które są po 3,85 zł z przesyłką 5,35 zł. w terenie otwartym testowałem wyszło mi 100 m a w terenie z przeszkodami 50 m (bez anten na 5v). Po podrasowaniu czyli filtrowanie zasilenia, dołożenie anten, podwyższenie napięcia na nadajniku na 12 v wyszło mi około 300 m w otwartym terenie a z przeszkodami 240 m.

Od lutego do czerwca stosowałem je w moim projekcie inteligentny pokój i informator gdzie służyły do przekazywania informacji z mojej stacji meteo do mojej skrzynki pełnej kabli 😅 odległość wynosiła około 200 m między domem a działką jakoś dawały radę.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Proszę poprawić linki zgodnie z regulaminem. Punkt 3n.

Co takim modułem mogę przesyłać? I czy potrzebuję 2 mikrokontrolerów ? Do podpięcia nadajnika (rf 433mHz) i podpięcia odbiornika (np LCD)?

Link do komentarza
Share on other sites

Musisz posiadać 2 mikro kontrolery (prawie wszystkie opcje potrzebują 2) zaprogramowane pod tym samym programem.

Polecam obejrzeć poradnik na temat rf 433mhz elektromarasa (na swoim kanale pokazuje inne sposoby komunikacji na odległość)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.