Skocz do zawartości

Jak zacząć od podstaw?


szafran98

Pomocna odpowiedź

Cześć.

Pierwszy raz zacząłem się interesować robotami i tym forum rok temu. Po zaznajomieniu z różnymi poradnikami postanowiłem wykonać tego światłoluba https://forbot.pl/blog/artykuly/podstawy/jak-zrobic-robota-od-zoltodzioba-do-pierwszego-swiatloluba-id4785

Zamówiłem potrzebne części, polutowałem, wszystko działa i ogólnie fajnie. No, ale uświadomiłem sobie, że tak naprawdę to zrobiłem wszystko bez zrozumienia jak to działa, a chciałbym mieć wiedzę potrzebną do zrobienia jakiegoś robota wg. własnego projektu. Mam w szkole podstawy elektroniki więc jakieś minimalne szczegóły wiem, ale wiadomo jak to w szkole uczą. Więc prosiłbym was o jakieś polecane książki lub publikacje o elektronice i robotyce od podstaw. Z góry dzięki.

Link do komentarza
Share on other sites

Mi się wydaje, że najwięcej się nauczysz realizując własne projekty. Na początek poleciłbym Ci minisumo albo linefollowera, najprostsze są stosunkowo łatwe w budowie i byłbyś w stanie sobie poradzić. Poczytaj opisy konstrukcji na forum i spróbuj zaplanować własną.

Najlepsza literatura? Specyfikacje układów. Jeśli znasz podstawy elektroniki, to czytając specyfikacje układów używanych przez innych będziesz w stanie ocenić co będzie dla Ciebie lepsze i zrozumieć jak się co z czym łączy.

A jak chcesz nieco dowiedzieć się o mikrokontrolerach, ich działaniu i jak sie za nie zabrać, to polecam obie książki Mirosława Kardasia (począwszy od niebieskiej) - wydawnictwo Atnel.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem najprościej jest sie uczyć od banalnych przykładów i po zrobieniu kilku takich prostych układzików łączenie ich w jeden większy. Np. montujesz coś związanego z sterowaniem pracy silnika, gdy uda ci się to zrobić bierzesz się za projekt zbudowania prostego układu z 2 przycisków. Po wszystkim postaraj się np. połączyć przyciski z silnikiem, by dzięki nim regulować np. jego prędkość. Z czasem dojdziesz do coraz bardziej to skomplikowanych projektów, a twoja wiedza znacznie się poszerzy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Najlepsza literatura? Specyfikacje układów. Jeśli znasz podstawy elektroniki, to czytając specyfikacje układów używanych przez innych będziesz w stanie ocenić co będzie dla Ciebie lepsze i zrozumieć jak się co z czym łączy.

Czy najlepsza? Można się zastanowić. Z pewnością tak, jak piszesz, warto się pochylić na dokumentacją układów (popularne "datasheet'y"). No i dodałbym, że przyda Ci się znajomość języka angielskiego. Wiadomo, że nie od razu wszystko zrozumiesz otwierając np. datasheet jakiegoś mikrokontrolera (przykładowo ATmega32), ale to jest jedno z najlepszych (jeśli nie najlepsze) źródeł wiarygodnych informacji o danym układzie. Często producenci układów zamieszczają też przykładowe, podstawowe aplikacje danego układu, razem ze wzorami, itd., o ile specyfika układu tego wymaga.

Także na pewno warto zaglądać do datasheet'ów i nie bać się ich. 🙂

A jak chcesz nieco dowiedzieć się o mikrokontrolerach, ich działaniu i jak sie za nie zabrać, to polecam obie książki Mirosława Kardasia (począwszy od niebieskiej) - wydawnictwo Atnel.

Pełna zgoda, książka bardzo fajna, sam ją polecałem na swoim blogu.

Przede wszystkim baw się, twórz, buduj samodzielnie układy, tak, jak wspomina kolega mosi2. Elektronika to szeroka dziedzina, domyślam się, że w tej chwili kierujesz się w stronę robotyki. I dobrze, korzystaj z tego co jest zamieszczone na Forbocie, bo to bardzo dobre i chyba jedyne konkretne miejsce w "polskim internecie" poświęcone tej tematyce.

Jeśli szukasz jakiejś literatury na temat podstaw elektroniki, to warto zajrzeć do książek serii "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz" (w szczególności "Układy" i "Elementy"). Nie pierwszy raz już polecam te książki, nie są to nowe pozycje, ale jak najbardziej godne uwagi.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.