Skocz do zawartości

Płynne ruchy robota od Disneya


Komentator

Pomocna odpowiedź

    Jimmy, robot stworzony przez Disney Research, nie tylko szybko i płynnie się porusza, ale także jest bezpieczny w kontakcie z człowiekiem. Jest to możliwe, ponieważ silniki elektryczne typowe dla humanoidów zostały zastąpione siłownikami hydrauliczno-powietrznymi.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo przepraszam, że znowu się czepiam, ale naprawdę jestem w kropce z tym zdaniem:

> Siłownik jest giętki, a pozycja przekładni może być zmieniona bez udziału mechanizmu (np. ręcznie), co gwarantuje bezpieczeństwo.

Czytam to zdanie już chyba 10 raz i nadal nie mogę zrozumieć co autorka chciała przekazać. Porównuję ze zdjęciem i widzę, że siłownik wykonany jest z aluminium, które raczej nie jest znane ze swojej giętkości. Zastanawiam się też dlaczego możliwość ręcznej zmiany pozycji przekładni (gdzie tam jest przekładnia?) gwarantuje bezpieczeństwo (przed czym? na drodze? przed wyciekiem haseł?)...

Link do komentarza
Share on other sites

Ogólnie to na zdjęciu widać o czym jest mowa, siłownik (klasyczny z tego co widzę to nawet jednostronnego działania) a w zasadzie to dwa poruszają listwą zębatą wykonaną z czerwonawego czegoś (zakładam że nylon albo inne tworzywo sztuczne jeżeli mowa o małym tarciu). Zębatki te poruszają za to kołem zębatym a ten wałem do ruchu ręką. w zasadzie to nic innowacyjnego. Co śmieszne tak na prawdę to nie żaden robot, bo on dokładnie odwzorowuje ruchy człowieka. Zbudowali oni układ hydrauliczny ala hamulec samochodowy, jak ty naciskasz na pedał to wysuwa się klocek. Ogólnie zamysł jest fenomenalny i bardzo prosty, problem pojawia się gdy taką hydraulikę trzeba napędzać komputerowo, tzn i tak potrzebna jest pompa a tu w zasadzie siłownik który będzie napędzał te na maszynie, można powiedzieć że wykorzystali bardzo dobrze znany rodzaj przenoszenia napędu (w przemyśle ciężkim typu koparki itd) do mniejszej skali. Ogólna przekładnia tego mechanizmu jest 1:1 a związane jest to z objętościami siłowników które na "robocie" jak i manipulatorze muszą być takie same.

Link do komentarza
Share on other sites

Akurat ze zrozumieniem idei urządzenia problemu nie mam, tym bardziej, że już czytałem o nim jakiś tydzień temu. W definicję słowa "robot" chyba też nie ma co wnikać, bo dla każdego znaczy co innego.

Natomiast zaskoczyła mnie nowa informacja o tym, że aluminiowy siłownik jest giętki i zastanawiam się czym się to objawia i przed czym właściwie zabezpiecza?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To chyba zależy co się chce przekazać i tego właśnie próbuję dociec. Zawsze też można szerzej opisać o co chodzi, zamiast próbować znaleźć jedno słowo. "Nastawny" chyba nie, choć to by pasowało do "ręcznego ustawiania", ale jakoś nie wydaje mi się, patrząc na zdjęcia, żeby o to chodziło. "Ustępliwy" brzmi obiecująco, bo to by mogło być tłumaczenie angielskiego "compliant", które jest ostatnio w robotyce strasznie modne i przy odrobinie dobrej woli mogłoby pasować do kontekstu.

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się, że najważniejszym przesłaniem artykułu jest prezentacja robota, który ma "nowatorsko" (w cudzysłowie, bo to jednak pomysł znany od lat) rozwiązane napędy. Główną ich zaletą - wg autorów - jest "delikatność" w starciu z człowiekiem i to, że mogą być przestawiane jakby od drugiej strony tj. przez wywieranie odpowiedniego nacisku na sam manipulator. Dlatego najbardziej podoba mi się słowo "podatny", bo oddaje ideę "miękkości" tego robota przy interakcji z otoczeniem.

Bardzo nie pasuje mi (w tym samym zdaniu) także słowo "przekładnia", bo chyba mowa jest właśnie o ramieniu/manipulatorze czy nawet kończynie(?) robota, którą można przestawiać ręcznie a człowiek obsługujący tę maszynę dostanie od tego przesunięcia sprzężenie w postaci przemieszczenia lub zmiany siły nacisku. Ciekawe co tam było w oryginale?

Link do komentarza
Share on other sites

Elastyczność odnosi się do przewodów hydraulicznych, co pozwala na łatwiejsze dodawania kolejnych osi, bo nie ma potrzeby np. prowadzenia "sztywnych" przekładni mechanicznych itd. Zaraz dodam, aby nikt nie miał już wątpliwości.

Natomiast samą przekładnie rozumowałbym jako taki mechanizm 1:1, a nie przekładnię taką jak w silnikach. Ruchy operatora są przekładane 1:1 na ruchy robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Ogólnie widzę duży potencjał w tym robocie, szczególnie np. w chirurgii, gdzie można by było przeprowadzać operacje z odległości czy coś w tym stylu. Wiadomo, że czasem specjaliści są z USA i nie bardzo opłaca się im lecieć, a taki robot mógłby być niezłym rozwiązaniem z uwagi na przekładanie ruchów 1 do 1.

Link do komentarza
Share on other sites

Zawsze kiedy czytam takie rzeczy, to mam niemały ból czterech liter o to, że tego typu wynalazki są przez media traktowane jako przełomowe i nowatorskie oraz odpowiednio nagłaśnianie, chociaż nie wnoszą nic nowego - chyba, że ktoś nigdy nie bawił się dwiema strzykawkami połączonymi wężykiem 🙂. Tymczasem u nas w Polsce powstają roboty do zdalnych badań USG i palpacyjnych przeprowadzanych przez Internet z doskonale działającym interfejsem haptycznym i systemem teleprezencji umożliwiającym stereowizję, stereofonię i skalowanie ruchów/sił lekarza przy użyciu suwaka w GUI, zamiast manualnych przekładni... Ale dla rodzimych dziennikarzy z branży technologicznej ważne jest tylko to, że świeci diodami i jeździ 😉

PS sterowanie pneumatyczne tego typu w znacznie bardziej zaawansowanej formie od dawna stosuje m.in. firma Engineered Arts w robocie RoboThespian.

Link do komentarza
Share on other sites

Nawyk, a dzieje się tak dlatego, że siedzicie z tymi swoimi super robotami cicho i się nie chwalicie 😃 Gdyby nie to, że się znamy prywatnie, to nie miałbym pojęcia, że takie cuda dzieją się w Polsce. Może pora na artykuł, w którym się pochwalisz nad czym pracujecie u siebie 😉?

Link do komentarza
Share on other sites

A ja na przykład bardzo się cieszę, jak widzę opisy takich prostych konstrukcji ale w ciekawych zastosowaniach, bo jest to coś co może zainspirować pomysły dla moich własnych hobbystycznych projektów. Profesjonalny robot za kilka tysięcy (albo więcej), zbudowany z wykonanych precyzyjnie na zamówienie części nie jest pod tym względem równie interesujący (choć oczywiście nadal może zainspirować).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.