Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #5 - czujniki analogowe


Pomocna odpowiedź

kurs_podstaw_elektroniki_mini_5.thumb.png.8c5a0531babe6de3ff08e5f054c494da.png

Układy elektroniczne odbierają bodźce ze świata zewnętrznego poprzez różnego rodzaju czujniki (sensory). Pomiar temperatury, natężenia światła lub innych wartości byłby bez nich niemożliwy.Podczas wykonywania ćwiczeń z tej części kursu wykorzystamy proste czujniki analogowe; bardzo ważny okaże się tutaj również komparator.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Ciekawy artykuł i przydatne elementy elektroniczne do zastosowania w codziennym użytkowaniu. Nie łapię jednak różnicy w PRAKTYCZNYM zastosowaniu np. fotorezystora a fototranzystora. Można prosić o przybliżenie tego poprzez podanie jakiś praktycznych zastosowań? Z góry dziękuję.

Link do komentarza
Share on other sites

Shadok, jeśli chodzi o praktyczne różnice to ja podam najważniejsze z mojego punktu. Po pierwsze obudowa - fotorezystory, nie mają żadnej soczewki. Ciężej ukierunkować odczytywanie światła z konkretnego punktu. Po drugie w przypadku fototranzystorów zdecydowanie łatwiej o czułość tylko na wybrane zakresy światła (np. na podczerwień). Obie zalety wykorzystywane są przez konstruktorów robotów micromouse, przykład: [Micromouse] Let Me Out. Tam zastosowanie fototranzystorów pozwala na uzyskanie precyzyjnych czujników.

Oczywiście pomijam zupełnie kwestie zasady działania takie czujnika 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Rafi212, tak jak było mówione na początku kursu (Kurs elektroniki II – #2 – komparatory napięcia), komparatory charakteryzuje również zakres bezpiecznych napięć wejściowych. Dodatkowe rezystory zapobiegają sytuacji, w której wejście komparatora zostałoby zwarte z szynami zasilania (gnd/vcc). Gwarantują one, że "po każdej stronie" dzielnika będzie zawsze minimum 10kΩ.

Link do komentarza
Share on other sites

Kupiłem fotorezystor, który jest opisany jako GL5616, ale zamiast pracować w zakresie 5-10 kOm to pracuje on w zakresie ok 0,5-3 kOm. Czy jest on zepsuty, czy poprostu ktoś w sklepie się pomylił?

Następny pomiar wykazał jeszcze ciekawsze wyniki fotorezystor zaczął pracować w zakresie 0,15-28 kOm.

Link do komentarza
Share on other sites

Ciężko stwierdzić, bo oczywiście wynik zależy od warunków, w których robisz pomiar. Niestety większość fotorezystorów nie posiada żadnych oznaczeń, więc najczęściej trzeb zawierzyć sprzedawcy 😉 Z drugiej strony przeważnie takie czujniki działają w układzie dzielnika napięcia, więc niezależnie od ich rezystancji można uzyskać odpowiednie działanie układu (zmieniając drugi element dzielnika napięcia).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dałoby się w jakiś sposób zastąpić innymi elementami komparator LM311? Jest to jedyny element, którego nie posiadam, a chciałem sobie przerobić te schematy z czujnikami analogowymi.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, da się, ale raczej nie jednym elementem i bardzo zależy to od konkretnego schematu tego co robisz (możesz podać jakiś przykład?). Najprostszym komparatorem jest para różnicowa, ale na Twoim miejscu kupiłbym scalak. Nie masz szans zrobić na piechotę tego co robi kilkanaście sprytnie połączonych tranzystorów.

EDIT: Albo inaczej: powiedz czym dysponujesz. Masz coś w szufladzie?

Link do komentarza
Share on other sites

Schematy, które chciałem sobie zrobić to te z tej części kursu. https://forbot.pl/blog/kurs-elektroniki-ii-czujniki-analogowe-komparator-id10025 wszystkie z termistorem, fotorezystorem i fototranzystorem.

Co do tranzystorów, to posiadam 10 tranzystorów NPN BC547B, kilka MOSFET'ów IRF730, jeden IRL 540N, jednego PNP S8550. Poza tym układów scalonych zbytnio nie posiadam, bo typowym elektronikiem nie jestem 🙂 Tak jak napisałeś taki komparator składa się z jakiejś liczby tranzystorów. Można by coś skombinować, ale będzie ciężko. W artykule o komparatorach z kursu II elektroniki jest schemat najprostszego komparatora składającego się z trzech tranzystorów. Patrzyłem na notę katalogową LM311 i zobaczyłem takie coś jak na zamieszczonym zdjęciu.

Trudno by było zmontować taki schemat i w dodatku tyle tranzystorów też nie mam.

Myślę, że najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie Arduino, ale to poszedłbym bardzo na łatwiznę. Tak czy inaczej możnaby jakoś sterować tranzystorami, aby osiągnąć podobny układ.

LM311.thumb.jpg.4d0e9d0536b87646ec41636de87d8341.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.