Skocz do zawartości

Przetwornica napięcia DC-DC LM2596S


danioto

Pomocna odpowiedź

Cześć!

Chciałbym podzielić się z Wami moim problemem, którego nie do końca rozumiem. Kupiłem w electroparku TEN zestaw chcąc zasilić router o zapotrzebowaniu prądowym 1.75A na 19V. Rzuciłem okiem na datasheet'a i wydawało się, że wszystkie parametry się zgadzają. A tutaj po zakupie okazuje się, że nie jest tak różowo.

Podłączam przetwornicę do zasilacza regulowanego 0-30V, 5A, a na wyjściu wspomniany router o zapotrzebowaniu prądowym 1.75A na napięciu 19V. Przetwornica wydawała się spełniać wszystkie wymogi, jednak po podłączeniu nic nie działa, a na wyjściu przetwornicy mam 0V. Po podłączeniu routera do oryginalnego zasilacza sieciowego router dalej działa. Przy próbie zasilenia przetwornicą jakiegoś silniczka na 6V, który akurat miałem pod ręką wszystko dobrze działało pobierając ze źródła 50mA.

Macie jakieś pomysły co mogło się stać? Już się pogodziłem z myślą, że będę musiał kupić prawdziwą przetwornicę za większe pieniądze, ale nie mogę się z tym pogodzić, że nie rozumiem przyczyny, dlaczego ta konfiguracja nie działa.

Pozdro!

Daniel

Link do komentarza
Share on other sites

Wielokrotnie używałem tego scalaka w różnych projektach i działał bez problemów.

Napisz jak ustawiłeś zasilacz (prąd/napięcie), jak ustawiłeś przetwornicę (napięcie), ile pobierała prądu podczas tej kalibracji i co dokładnie się dzieje gdy podłączasz jej obciążenie. Czy prąd pobierany z wejścia spada do zera? Czy masz przez chwilę napięcie wyjściowe a prąd rośnie jakoś bardzo a dopiero potem spada? Czy napięcie wyjściowe jest rzeczywiście 0V?. Czy dobrze podłączasz router (biegunowość) bo ten może mieć diodę która zwiera odwrotnie podłączony zasilacz do Uf diody czyli do ok 1V. Podłączanie obciążenia w postaci kolejnego zasilacza impulsowego (bo przecież taki jest w routerze) to zawsze gra. Przetwornice DCDC to układy z konwersją mocy więc gdy startujesz napięciem zasilającym od zera, niektóre rozwiązania potrafią brać naprawdę dużo prądu bo iloczyn P=U*I powoduje, że im mniejsze napięcie tym większy prąd. Twój router przy 19V bierze 1.7A, ale na starcie, przy 9V będzie brał dobrze ponad 3A. Nie musi tak być, bo jego zasilacz może mieć soft-start, ale gdy prąd przekroczy możliwości Twojej przetwornicy ta traktuje ten stan jak przeciążenie/zwarcie i wchodzi w tryb bezpieczny przez zmniejszenie częstotliwości i ograniczenie strat w kluczach i dławiku. Nie widzę ze zdjęcia jaki dławik został w tym projekcie użyty (tj. typowy 12x12mm, ale ważna jest wysokość). Większość - oprócz największego - z tej rodziny ma przy 33uH dużo mniejszy prąd nasycenia niż 3A a i nawet ten największy (wysokość 8mm) raczej nie starczy do prądów wyjściowych DC rzędu 3A. Tak więc informacje o 3A są trochę przesadzone - to tylko moje prywatne zdanie, bo jak tu założyć radiator i na co?

W każdym razie podaj więcej liczb.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzisiaj już nie mam do niej bezpośredniego dostępu, bo została w laboratorium, więc nie napiszę odpowiedzi na wszystkie pytania, ale napiszę to co zrobiłem i co pamiętam.

Zasilacz ustawiłem na 24V/2A, przetwornicę na 19.5V (nieobciążony zasilacz sieciowy do routera też ma takie napięcie). Nie mierzyłem dokładnie ile przetwornica pobierała prądu podczas kalibracji, ale na zasilaczu pokazana była szczątkowa wartość 0.01A (choć wiem, że to nie jest dokładny pomiar).

Jeżeli chodzi o moment podłączenia do routera to przyznam szczerze nie wpinałem się oscyloskopem (choć może powinienem od tego zacząć?). W każdym razie nie ma żadnych fajerwerków na wyświetlaczu zasilacza. Biegunowość dobrze podłączam, bo użyty jest do tego wtyk DC taki jak TUTAJ. Z resztą miałem miernik i zasilacz sieciowy był podłączony zgodnie z moją intuicją - masą na zewnątrz 😃 Jeżeli chodzi o napięcie po podłączeniu to faktycznie nie jest to dokładnie 0 i nie pamiętam dokładnej wartości, ale raczej jest bliżej zera niż jedynki (po głowie chodzi mi wartość 0.37V, ale nie wierzyłbym swojej pamięci).

Szczerze powiedziawszy też nie wierzę tej wartości 3A, ale miałem nadzieję, że 2 da radę pociągnąć, dlatego też wybrałem ten układ. Trochę mnie pocieszyłeś mówiąc, że używałeś go w swoich aplikacjach - może trafiłem na jakiś felerny egzemplarz? Mógłbyś mi jeszcze powiedzieć jak jest z jego grzaniem się? Mam zamiar go zamknąć w obudowie i zastanawiam się, czy nie wytworzę w niej mikroklimatu. Na razie mam obudowę plastikową, ale zastanawiam się właśnie nad metalową w celu lepszego odprowadzania ciepła.

W poniedziałek pomierzę dokładniej i podam jeszcze jakieś wartości liczbowe. Dzięki za zainteresowanie i wskazówki. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Przetwornice DCDC jest sens stosować gdy konwersja mocy daje istotną poprawę sprawności. Tutaj warunki są bardzo komfortowe (wysokie napięcie wejściowe pozwala na głębokie i szybkie wysterowanie kluczy) więc sprawność wyjdzie na pewno >90%. Przy przekazywanej mocy rzędu 19.5V*2A=39W daje to ok. 3.5W ciepła. To niemało, choć i tak znacznie lepiej niż po zastosowaniu stabilizatora liniowego (24V-19.5V)*2A=9W. Nie widzę tej Twojej obudowy więc nie potrafię oszacować jej możliwości rozpraszania ciepła. Możesz zrobić prosty eksperyment: wstaw do środka rezystor mocy min 5W i napędzaj go ze swojego zasilacza tak, by wygenerował te 3.5W ciepła - lepiej żeby nie dotykał do ścianek obudowy. Po 5 min stabilizacji warunków termicznych test organoleptyczny (przyłożenie ręki) lub lepiej sonda (termopara) z multimetru wstawiona do środka pokażą co się dzieje. Obudowa metalowa tę moc łyknie bez zająknięcia ale plastik, szczególnie mały i bez otworów wentylacyjnych może osiągnąć 50-60°C i popłynąć.

Nie chodziło mi o oscyloskop tylko o prostą obserwację prądu. Zawsze jest to jakaś wskazówka. Acha, zasilacz po pierwszej próbie podłączenia nowej przetwornicy wyjętej z paczki i ustawieniu prawidłowego napięcia wyjściowego możesz ustawić na maxa. Prąd szczytowy 5A podczas załączania układów mocy to nic dziwnego szczególnie w przypadku, gdy podejrzewamy problem ze startem lub chwilowym przeciążeniem.

Spróbuj dwóch procedur: a) podłączasz router do pracującej przetwornicy i b) włączasz napięcie z zasilacza do podłączonego zestawu przetwornica-router.

I jeszcze jedno: router ma w środku na 100% zasilacz impulsowy, możesz się o tym przekonać podłączając go do zasilacza laboratoryjnego i zmniejszając napięcie - prąd powinien rosnąć. Jest mało prawdopodobne, by wewnętrznie były tam potrzebne napięcia > 5V więc to i tak jest step-down, który będzie zupełnie spokojnie pracował w zakresie 10-20V. Może masz gdzieś takie napięcie w systemie (np. 12V) i nie potrzebujesz zaprzęgać szyny 24V i stabilizatora?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Marku, nie wiem co się stało, ale nagle router i przetwornica zaczęły się dogadywać. Nie rozumiem tego fenomenu, ponieważ nic nie zmieniłem.. Na wszelki wypadek kupiłem już drugą inną (z Pololu), by nie trzeba było czekać w razie przyszłych, ewentualnych problemów.

Jakbym się dowiedział czegoś nowego to dam znać, dzięki za pomoc 🙂

Daniel

Link do komentarza
Share on other sites

Jasne, właśnie dlatego zamówiłem już zapas. 🤣

Chciałem się nie uprzedzać do elementów zdecydowanie tańszych, ale póki co pierwsze doświadczenie z tak tanią przetwornicą i od razu negatywne. Zobaczymy jak długo pochodzi. Router musi działać cały czas jak tylko działa robot, bo cięższe algorytmy robimy na stacjonarce z CUDAmi, więc zobaczymy jak sobie poradzi przetwornica przy większym obciążeniu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.