Skocz do zawartości

Wybór pierwszej drukarki 3D


mafish95

Pomocna odpowiedź

Witajcie forotowicze.

Chciałbym abyście doradzili mi w sprawie kupna drukarki. Sam styczność z taka maszyną miałem jedynie "przez szybkę" na pokazie.

Przeznaczeniem drukarki u mnie będzie tworzenie obudów do drobnej elektroniki, elementów robotów , prototypów częśći itp.

Pierwszym źródłem z którego przyszło mi do głowy skorzystać w poszukiwaniu drukarki jest allegro, gdzie znalazłem dwie drukarki DIY, Prusa i2 (900zł) i Prusa i3 (1400zł).

Czy tańsza (w domyśle gorsza) i2, warta jest uwagi? Czy lepiej dać sobie z nią spokój i uzbierać więcej na droższą opcje?

Chciałbym też zapytać jakie są inne "budżetowe" drukarki , dobre dla zółtodzioba takiego jak ja, oraz co sądzicie o drukarkach z kickstartera takich jak np:TICO ?

Link do komentarza
Share on other sites

Jako ze niedawno zacząłem studia i nie mam stałego źródła dochodu, im taniej tym lepiej, optymalnie chciałbym zmieścić sie w 1000zl, dlatego zwróciłem uwagę na w/w Pruse i2.

Ciężko jest mi powiedziec o oczekiwanej precyzji, nie wiem w jaki sposób mógłbym to określić.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

mafish, w przypadku każdej drukarki, sukces dobrych wydruków jest podzielony na dwie, a nawet trzy części:

40% drukarka, 10% jakość filamentu i najważniejsze 50%, to umiejetności, oraz wiedza "drukarza".

Dwa elemnty są zmienne, czyli im "gorsza/trudniejsza" drukarka, tym większa potrzeba wiedzy i doświadczenia.

Znam osoby, które na Prusai3 wykonują takie wydruki, które nie są osiągalne dla "posiadaczy" drukarek za "grubą kasę".

Jeśli są to Twoje początki, to są dwie drogi:

1. Zakup tak zwanego KIT-a, czyli zestawu części do samodzielnego montażu.

Zalety: Szybko uzyskujemy urządzenie docelowe i rozpoczynamy naukę drukowania.

Wady: Takie KIT-y nie są "doskonałe", i zapewne drukarka będzie wymagała dodatkowych modyfikacji, co wiąże się z kolejnymi wydatkami.

2. Zgłębianie wiedzy w temacie drukarek 3D, kupowanie "klocków" i samodzielna budowa od tak zwanego "zera"

Zalety: Analizując różne konstrukcje, eliminując błędy "poprzedników", jest szansa na zbudowanie solidnej, niezawodnej drukarki. Możliwość doboru optymalnych elementów, brak konieczności jednorazowego droższego zakupu całego urządzenia, więc można koszty "rozłożyć w czasie"

Wady: Dłuższy czas "od pomysłu do drukarki", konieczność analizy wielu rozwiązań, zakup części z różnych źródeł wydłuża czas budowy.

Link do komentarza
Share on other sites

mafish95, 1000zł, to moim zdaniem ze 2 razy za mało, aby dostać coś dobrego... Przy tańszym sprzęcie spędzisz mnóstwo czasu na poprawki, naprawy itd... Jeśli nie miałeś styczności z drukarkami to polecam poszukać kogoś kto ma drukarkę i pobawić się nią chociaż 2h. Zobaczysz, że to nie jest takie przyjazne 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Osobiście jestem zwolennikiem konstrukcji ramowych bym polecał: MendelMax wygląda mocniej niż i2,i3 co daje większe prędkości i stabilność.

również Ultimakera Orginal da się zbudować do ok. 1800zł(liczyłem koszt części).

Link do komentarza
Share on other sites

Można wziąć również pod uwagę drukarkę Mendel90, tym bardziej, że ramę można sobie wyciąć (na przykład ze starej szafki 😅) i poskładać samemu niskim kosztem 😃

Projekty ramy w wersjach na prowadnice 10mm i 12mm do pobrania TUTAJ :->

"Plastiki" do budowy drukarki można zakupić na przykład na Alledrogo, lub zamówić u któregoś z Kolegów na Forum Reprapowo

EDYTA: Polecam bardzo fajny poradnik na temat budowy drukarki 3D 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Trekker w tym rzecz ze wydatek 2000zł jest zbyt duzy na tą chwile, w szczególności na pierwsza drukarke z której nie wiem jak dużo będę tak na prawde korzystać.

A co z tą Prusa i2 albo tą Mendel90 ? obydwie sa za mniej niż 1000, co sadzicie?

Wolałbym kupic cały zestaw, żeby mieć pewność ze wszystkie elementy potrzebne do budowy będą w pudełku, i ze nie będę musiał dokupywać części w trakcie budowy.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem skąd jesteś, ale jeśli chcesz się pobawić moją drukarką 3D (velleman vertex), to jeszcze przez tydzień jest w Wałbrzychu, a potem we Wrocławiu. W zasadzie wystarczy jak oddasz mi za filament (ew. przywieziesz swój) i przy okazji zgarniesz ze sobą jakieś chipsy i colę 😉

A jeśli szukasz jakichś części do drukarki (silniki, elektronika sterująca, pręty, łożyska, śruby, nakrętki czy same plastiki) - też możesz odezwać się na PW

[ Dodano: 29-08-2015, 17:45 ]

Co do drukarek - miałem prusa i2 - nie polecam, jeśli masz mało cierpliwości. Prusa i3 prędzej. Z mendel90 nie miałem styczności, ale wygląda znośnie. Jeśli byś postanowił dołożyć, to szukaj używanej 3novatica gate albo velleman vertex

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki mosi2, ale skoro przede mną optymistycznie rzecz biorąc jeszcze kolo roku zbieractwa i odkładania, to nie chce się teraz dodatkowo napalać 🙂

Jeszcze jedno ostatnie już pytanie, czu warto brać pod uwagę używane drukarki? Jak bardzo sprzęt "niszczeje" podczas eksploatacji?

Link do komentarza
Share on other sites

Jedyne części, które moim zdaniem mogą się zużyć, to paski zębate, ew. zębatki jeśli są drukowane. Jak ktoś był wielkim rzeźnikiem, to grzałka, ew. przewody mogą się przetrzeć.

Wątpię, żeby taka używana drukarka wymagała większej inwestycji niż 100zł przez najbliższe 10kg druku (chyba, że jest uszkodzona elektronika itp).

Ja kupiłem używaną prusę, przedrukowane miała jakieś 7kg, ja na niej przedrukowałem kolejne 4kg i jedyne co musiałem, to dodrukować dwie plastikowe części, bo się zużyły... (no i całą głowicę, ale to dlatego, że ją zepsułem przez własną głupotę).

Vertexa kupiłem nowego, przedrukowałem zupełnie bezserwisowo już 11kg - raz na jakiś czas wymieniam buildtak, ale to normalne, bo on się zużywa.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.