Skocz do zawartości

Jak dobrac silnik elektryczny do wagi i predkosci


stanlej

Pomocna odpowiedź

Witam

Od dluzszego czasu przymierzam sie spelnienia moich fascynacji robotami i chce rozpoczac nauke.

Jako ze czysta teoria bywa nudna i latwo sie zniechecic wiec postanowilem ze bede sie uczyc robiac konkretna rzecz (metoda prob i bledow) - budujac prostego robota ale nie zabawke.

Jestem na etapie koncepcyjnym i w moim planie ten robot bedzie jezdzic na kolkach. Bedzie ich 3, ale naped bedzie tylko na dwoch.

Przewiduje ze robot bedzie wazyc maksymalnie 25 kg. Bedzie poruszac sie na kolach, chcialbym aby mozna bylo sterowac predkoscia pracy silnika, zeby mogl poruszac sie w tyl i przod oraz osiagal predkosc maxymalnie 10km/h. ( zeby mogl pracowac np kilka minut bez przerwy bez obawy ze sie spali)

I tu moj problem bo nie wiem jaka moc sinika musi byc i jaki typ. Gdzies na jakies stronie znalazlem diagram wedlug ktorego wyszlo mi ze silnik, przy wyzej wymienionych wartosciach, powienien miec ok 100w.

Znalazlem taki o to silnik:

http://www.conrad.pl/Silnik-elektryczny-550-Reely,-18000-obr.%2fmin.,-12-V%2fDC.htm?websale8=conrad&pi=236867&ci=SHOP_AREA_19779_1202032

czy nada sie do mojego malego projektu?

Jest jakis wzor jak to liczyc ?

dziekuje i pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

stanlej, skoro to Twój pierwszy projekt, o nakreśl jakie masz doświadczenie z elektroniką, mechaniką i programowanie. Jeśli małe i dopiero się uczyć, to głównym, błędnym założeniem projektu będzie:

Przewiduje ze robot bedzie wazyc maksymalnie 25 kg. Bedzie poruszac sie na kolach, chcialbym aby mozna bylo sterowac predkoscia pracy silnika, zeby mogl poruszac sie w tyl i przod oraz osiagal predkosc maxymalnie 10km/h

Nie widziałem jeszcze żadnego początkującego, któremu udałoby się na pierwszy projekt zbudować coś tak dużego 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Doswiadczenia nie mam wiele, cos tam lutowalem troche. Ale jak juz pisalem nauka poprzes doswiadczenie, wiec bede sie douczac w miare potrzeb i postepu. No ale zostawmy te kwestie, wracajac do mojego pytania czy ten silnik sie nada?

Waga jest tak duza tylko dlatego ze beda tam 1-2 akumulatory.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.